Seznam na vrcholu, vzrostl podíl Windows Live Search

22. 6. 2009. (redaktor: , zdroj: )
Nejpoužívanějším českým vyhledávačem zůstává Seznam. Podíl počtu návštěv, které jej využívají k vyhledávání na internetu, však pozvolna klesá. A to nejen kvůli souboji s Googlem, ale v poslední době také vinou zajímavého nárůstu Windows Live Search.

Podíl vyhledávače Seznam se podle statistik monitorovací služby NAVRCHOLU.cz za období od října 2008 do května 2009 opět snížil, a to o téměř jeden procentní bod (z původních 60,85 % na 59,89 %). Přesto si Seznam stále drží pozici nejpoužívanějšího vyhledávače v České republice. Ve výsledcích z května 2009 je do jeho podílu nově započítán také portál Zboží.cz.

Po dlouhém období pozvolného růstu zaznamenal Google za poslední sledované období mírný pokles. Zatímco mezi červnem a říjnem 2008 se jeho podíl zvýšil o téměř dva a půl procentního bodu, výsledky statistik z letošního května ukazují pokles o jeden procentní bod. Jeho podíl v českém vyhledávání se momentálně blíží jedné třetině (konkrétně 31,61 %).

Aktuální novinkou, která zřejmě ovlivnila výsledky Seznamu a Googlu, je umístění Windows Live Search v žebříčku nejpoužívanějších vyhledávačů. Zatímco ještě donedávna se jeho podíl pohyboval pod hranicí jednoho procenta a v přehledu nebyl uváděn, za poslední sledované období u něj došlo ke skokovému nárůstu na 4,47 %. Naopak podíly vyhledávačů Centrum a Atlas nadále klesají. Větší z nich, Centrum, už dosahuje pouze 1,76 %.