Šest kroků pro úspěšný patch management v roce 2019

2. 1. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Společnost GFI Software představila šest klíčových kroků efektivní strategie patch managementu, která v roce 2019 umožní minimalizovat rizika napadení podnikových sítí nejrůznějšími škodlivými aktivitami, jako jsou útoky ransomwaru, nelegální těžba kryptoměn a další hrozby.

Podle zprávy GFI Software založené na datech organizace TheNational Vulnerability Database došlo v roce 2017 k výraznému nárůstu zranitelností. Vloni bylo celkem zaznamenáno vloni 14 712 zranitelností, což bylo o 128 % více, než v roce 2016, kdy bylo zaznamenáno 6 447 zranitelností. Lze očekávat, že počet zranitelností bude na vysoké úrovni i v roce 2018 a 2019 - nadále totiž přetrvává vysoká hrozba ransomwarových útoků a letos navíc došlo ke značnému zvýšení počtu případů zneužití počítačů k nelegální těžbě kryptoměn – podle některých údajů o více než 600 %.

Jak se úspěšně ochránit před útoky na zranitelná místave své podnikové síti:

  1. Auditování sítě – Je důležité vědět, co všechno je v počítačové síti, tj. PC, servery, software a mobilní zařízení, a periodicky kontrolovat jejich zabezpečení.
  2. Hodnocení rizik – Jakmile víme, co všechno máme, je třeba vyhodnotit všechna možná rizika spojená s našimi systémy a softwarem dle jejich vážnosti, rozsahu a nákladů na případné obnovení činnosti.
  3. Stanovení priorit – Na základě hodnocení rizik dokážeme určit, které kritické systémy obsahují největší zranitelnosti a tím pádem jsou první na seznamu, a také periodu pravidelného záplatování.
  4. Nastavení politiky aktualizací – Dokumentujeme, kdo je zodpovědný za proces aktualizací, co má být aktualizováno, kdy to má být aktualizováno a jakým způsobem.  
  5. Testování – Před uvedením aktualizační politiky do ostrého provozu je třeba vyzkoušet její funkci v testovacím prostředí a odchytit poslední detaily.
  6. Realizace – Po testovací fázi přichází čas na její realizaci, avšak úspěšným spuštěním všechno nekončí. Politiku patch managementu je třeba neustále prověřovat, reagovat na nové podněty a vylepšovat. Každým rokem přicházejí nové hrozby a ani rok 2019 nebude výjimkou.

„Většina organizací si je vědoma důležitosti pravidelného aktualizování svých zařízení, avšak často používají manuální, a tudíž velmi pracné a časově náročné způsoby patch managementu,“ řekl Zdeněk Bínek, zodpovědný za prodej řešení GFI Software v České republice a na Slovensku.

Štítky: 
GFI Software, Zebra systems