Sedm kroků k profesionálnímu videu z dovolené

22. 8. 2013. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: Megapixel)
Poraďte zákazníkům, jak si pořídit vlastní profesionální video. Přinášíme několik základních rad, díky kterým bude osobité a takové, aby se na něj měli chuť dívat i po letech a aby ho mohli ukázat rodině nebo sdílet s kamarády.
  1. Udělejte si jasnou představu, jak má vypadat výsledek. Proč točíte, pro koho, co chcete zabrat a zprostředkovat divákům. Rozhlédněte se kolem sebe s očima otevřenýma, potom teprve očima fotoaparátu.
  2. Točte jen na šířku! Video na výšku je omyl, který budete muset smazat (nebo zbytečně natáčet u počítače hlavu).
  3. Dodržujte kompozici a vložte do videa svůj úhel pohledu, ať můžete divákovi zprostředkovat působivost místa nebo situace v plné kráse.
  4. Zajistěte stabilizaci záběru. Poslouží vám lavička, patník, zeď nebo samozřejmě stativ. Na displeji přístroje nestabilizované video nevypadá tak špatně, ale na televizi nebo monitoru jsou otřesy výraznější. Pokud objektiv disponuje optickou stabilizací obrazu, určitě ji mějte zapnutou.
  5. Vyvarujte se přílišného zoomování. Obvykle se nepodaří zoomovat zcela plynule a zoom potom vypadá kostrbatě. Spíše natočte jeden celek, zastavte video a poté se zaměřte na objekt, na který jste chtěli zoomovat a natočte ho v detailu. Ve finálním výsledku působí tento přechod pro diváka mnohem příjemněji než roztřesený zoom.
  6. Nebojte se změnit perspektivu. Například když chcete natočit děti v akci, zachyťte svět z jejich perspektivy, neboli z výšky, ze které vaše děti vidí svět. Aktivity dětí z pohledu dětské perspektivy dodají videím velmi specifický a doslova akční charakter.
  7. Přizpůsobte situaci a odhadněte rychlost natáčení neboli panorámování. Krásné panorama města natáčejte pomalým, plynulým horizontálním pohybem, aby se nerozmazal obraz, nezanikly detaily a obraz tak nepozbyl svého smyslu i krásy. Při točení dětí se přizpůsobte rychlosti pohybu dítěte. Pokud se například pohybuje zleva doprava, udržujte ho v levé části obrazu, aby vám ze záběru neuteklo a snažte se panorámovat stejnou rychlostí, jakou se pohybuje dítě. Výsledkem budou záběry působivé, uklidňující a obohacující (panorama města), ale i akční a dynamické (sledování dětí).
Štítky: