Sedm hlavních bezpečnostních trendů v roce 2017 podle GFI

11. 1. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI)
Podle společnosti GFI Software bude v oblasti podnikové IT bezpečnosti rok 2017 pokračováním trendů loňského roku, který lze v mnoha ohledech považovat za přelomový. Mezi hlavní trendy pro letošní rok můžete zařadit například další nárůst ransomwaru, krádeže přístupových údajů k e-mailovým účtům nebo využívání falešných zpráv k dosahování politických a obchodních cílů.

Zde je sedm hlavních bezpečnostních trendů, která GFI Software vnímá v letošním roce jako klíčové:

  1. Náročnější softwarové aktualizace. V loňském roce Microsoft změnil způsob bezpečnostních aktualizací u svých operačních systémů směrem k  vyšší kumulaci. To v mnoha případech znamená více práce a stresu pro IT administrátory a vyšší míru rizika pro systémy, pokud se vysoce kumulovaná aktualizace nezdaří. Bez systémů pro auditování sítí a správu aktualizací se již podniky neobejdou.
  2. Otevřenost lokálních sítí díky cloudu. Zabezpečení samotného cloudu již sice není tou hlavní obavou, jež byla hlavní překážkou rozvoje cloudových služeb, ale intenzivnější využití cloudu vede k vyšší míře propojení lokálních sítí s internetem, a to si vyžádá kvalitnější ochranu koncových bodů.
  3. Krádeže přihlašovacích údajů k e-mailovým účtům. I když v soukromé komunikaci začínají převládat sociální média, ve firemní sféře jsou e-maily nezastupitelné. Případ z května 2016, kdy došlo ke krádeži přístupových dat ke 270 milionům e-mailových účtů, se může klidně stát i letos.
  4. Ransomware. V roce 2017 i nadále poroste počet ransomwarových útoků, které například stále častěji využívají již téměř zapomenutých útoků prostřednictvím maker v souborech Microsoft Office obsažených v e-mailových spamech. Zde stejně jako v předchozím případě bude potřeba posílit zabezpečení podnikové elektronické pošty.
  5. Komplikovanější compliance. Aktuální situace v IT bezpečnosti povede ke stále komplikovanějším regulatorním předpisům a přiměje podniky implementovat sofistikovanější řešení s logovacími a reportovacími funkcemi.
  6. Záplava falešných zpráv. Stejně jako vloni i letos lze očekávat řadu politických událostí, které budou doprovázeny záplavou falešných zpráv, jež se mohou stát snadnou návnadou pro nezkušené uživatele a velkou hrozbou pro firmy, ve kterých pracují. Nikdy předtím nebyla řešení pro webový monitoring potřebnější, než budou v roce 2017.
  7. Návrat k faxům? Díky vzrůstající nejistotě o původu informací, které se na nás valí, se řada organizací (zejména ve státní sféře) nostalgicky dívá na faxové technologie jako na starý, dobrý, bezpečný komunikační nástroj – bez rizika zavirování, zašifrování či krádeže dat.

„I když u mnoha státních organizací je nasazení bezpečné faxové komunikace pochopitelné a účelné, nejme přesvědčeni o návratu faxů do komerční sféry,“ řekl Zdeněk Bínek ze společnosti Zebra system, která má na starosti distribuci řešení GFI Software na českém a slovenském trhu. „Aby eliminovaly bezpečnostní hrozby roku 2017, měly by se podniky spíše soustředit na ochranu klíčových IT nástrojů, které maximalizují produktivitu – tj. elektronické pošty, webového přístupu a koncových zařízení.“

Štítky: 
Bezpečnost, Trendy, GFI Software

Podobné články

Nová služba Acronis MDR přináší integrovanou obnovou po útoku a další možnosti

14. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Nová služba Acronis Managed Detection and Response (MDR), dostupná poskytovatelům MSP využívajícím Acronis Cyber Protect Cloud, umožňuje nabízet bezpečnostní monitoring, rychlou detekci, investigaci, eliminaci hrozeb, reakci na incidenty a nápravu kybernetických útoků na profesionální úrovni bez nutnosti udržovat kvalifikovaný tým a specializovanou sadu nástrojů. Čtěte více

Platby výkupného za ransomware vzrostly za poslední rok na pětinásobek

10. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Podle výroční zprávy State of Ransomware 2024 společnosti Sophos se průměrná výše výkupného za poslední rok zvýšila na pětinásobek. Organizace, které zaplatily výkupné, uvádějí průměrnou platbu ve výši dvou milionů dolarů, oproti 400 000 dolarů v průzkumu z roku 2023. Výkupné je ale pouze částí celkových nákladů. Čtěte více

Obavy o zabezpečení cloudů má 96 % firem

9. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Neustálý vývoj a zavádění nových cloudových aplikací komplikuje zabezpečení podnikového IT. Podle průzkumu společnosti Fortinet například 96 % respondentů uvádí, že mají střední nebo velké obavy o cloudovou bezpečnost. Podle 93 % dotazovaných je vážným problémem zejména všeobecný nedostatek odborníků na zabezpečení cloudů. Čtěte více

Nový tým Esetu se zaměří na mezinárodní kyberkriminalitu

6. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Bezpečnostní experti z pražské pobočky ESETu se nově cíleně zaměří na mezinárodní aktivity kyberkriminálních útočných skupin. Nově vzniklý tým vedený Jakubem Součkem má za úkol aktivně vyhledávat a dlouhodobě monitorovat obávané útoky ransomwarem, který dle dat společnosti ESET posílil v minulém roce o více než 50 procent. Čtěte více