SAP jako první v ČR zařadil do katalogu cloud computingu řešení typu SaaS

22. 12. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: SAP)
Řešení SAP Analytics Cloud se stalo první službou typu Software as a Service (SaaS) zapsanou v novém katalogu cloud computingu podle novely zákona o informačních systémech veřejné správy. Více než dva roky od přijetí novely se tak nachází v katalogu celkem tři služby.

Orgány veřejné správy v České republice, jako jsou jednotlivá ministerstva, nyní mohou využívat cloudové analytické, plánovací a simulační nástroje a do budoucna i potenciál umělé inteligence a strojového učení. Zápis proběhl v listopadu letošního roku. 

„Modernizace veřejného sektoru jde ruku v ruce se zajištěním bezpečnosti. Doložení potřebných certifikací a další dokumentace a jejich ověření proto trvá delší dobu. Se svou již druhou zapsanou službou v novém katalogu cloud computingu SAP dokazuje, že je pro něj kybernetická bezpečnost a spolehlivost systémů nedílnou součástí jeho řešení. S novými analytickými nástroji plně k dispozici se v Česku opět posouváme o kus dál k umožnění lepších služeb pro firmy i občany,“ uvedl Hana Součková, generální ředitelka SAP ČR. 

Řešení SAP Analytics Cloud splňuje podmínky pro zařazení do druhé bezpečnostní úrovně cloud computingu. Organizacím ve státní a veřejné správě přináší novou generaci analytického řešení pro podporu různých forem reportingu a vizualizací včetně dodání kontextu. Obsahuje nástroje pro vytváření variantních rozpočtů, simulací a scénářů budoucího vývoje.

Zápis je mimo jiné další z řady přípravných kroků největší evropské technologické společnosti v souvislosti s plánovanými požadavky evropské směrnice NIS2. Pro své aktivity má SAP interně vytvořený tým, který testuje dopady implementace směrnice na svá řešení a firemní procesy na globální úrovni i lokálně v Česku.

„V SAP se zabýváme vývojem řešení software jako služby již řadu let a máme vyhrazené týmy nejen pro jeho vývoj a testování, ale také pro zajištění provozu v souladu s požadavky na kybernetickou bezpečnost. Cítíme zodpovědnost k organizacím v Česku, aby měly takové řešení, které jim umožní plynule se věnovat jejich aktivitám v prostředí měnících se tržních podmínek i regulací,“ poznamenal Zdeněk Panec, vedoucí týmu pro veřejné zakázky v SAP.

Katalog cloud computingu spravuje Digitální a informační agentura, která má od prvního dubna letošního roku na starosti digitalizaci veřejné správy. Splnění podmínek pro zápis poskytovatelů cloudových služeb posuzuje Národní úřad pro informační a kybernetickou bezpečnost.

Podobné články

Výhled IT prodejního kanálu na rok 2024 a dále

11. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eaton)
Navzdory přetrvávajícím problémům vykazuje světový trh s IT po třech letech nepříznivých okolností známky oživení. Předpokládá se, že v roce 2024 vzrostou celosvětové dodávky osobních počítačů o osm procent a o stejné procento se zvýší i výdaje na IT oproti předchozímu roku. Co tedy bude toto oživení trhu znamenat pro IT prodejní kanál v nadcházejících měsících? Čtěte více

CNAPP aneb řízení kybernetické bezpečnosti v době multicloudové

11. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Anect)
Většina firem v Česku již alespoň část svých systémů či aplikací provozuje v cloudu. Ať už jde o kombinaci privátního a veřejného cloudu, nebo více komerčních dodavatelů. Tento trend bude nadále posilovat, vedle mnoha výhod ale zároveň zvyšuje i nároky na komplexní zabezpečení firemního provozu. Proto se v poslední době stále častěji skloňuje zkratka CNAPP. Čtěte více

Hewlett Packard Enterprise integruje GenAI do platformy Aruba Networking Central

4. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hewlett Packard Enterprise)
Hostované řešení na cloudové platformě HPE GreenLake získává nové funkce využívající velké jazykové modely (LLM) přinášející optimalizaci a predikci síťového provozu, čímž posouvá správu sítí na novou úroveň. O službu HPE Aruba Networking Central již rozšířila svou nabídku např. společnost Verizon Business. Čtěte více

Deset kybernetických nebezpečí roku 2024: Hrozby, trendy a doporučení

25. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eviden)
S každým rokem roste počet a intenzita kybernetických útoků. Do roku 2025 by pak kyberzločinci měli celosvětově způsobit škody za 10,5 bilionu dolarů. Ruku v ruce s tím pak jde rostoucí zájem firem o služby prediktivní bezpečnosti. Vedle „tradičních aktivit“ poroste i závažnost útoků přes kvantové počítače, umělou inteligenci, 5G infrastrukturu nebo virtuální realitu. Čtěte více