Rozšiřování digitálních technologií podporují zaměstnanci všech věkových kategorií

19. 1. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: VMware)
Výzkum společnosti VMware vyvrací všeobecný mýtus o generaci Y. Výsledky ukazují, že zaměstnanci napříč firmou, bez ohledu na věk, mají významný vliv na rozvoj digitálních technologií ve firmách, protože si dobře uvědomují důležitost digitálních dovedností pro růst firmy a zajištění konkurenční výhody.

Studie provedená mezi 5 700 zaměstnanci z Evropy a Středního Východu a Afriky (EMEA) ukazuje, že schopnost pracovat s digitálními technologiemi je prioritou pro všechny zaměstnance, nejen ty z generace Y. Téměř tři čtvrtiny (71 %) dotazovaných se domnívají, že rozsáhlejším využíváním digitálních dovedností je možné zvýšit konkurenceschopnost podniku, 67 % věří, že digitální technologie otevírají lepší možnosti spolupráce mezi zaměstnanci a dvě třetiny (66 %) si myslí, že rozšiřování digitálních dovedností se projeví ve zvýšení zisku firmy během následujících pěti let.

Téměř dvě třetiny (64 %) dotazovaných uvedly, že jsou ochotni využívat svůj volný čas k získávání nových digitálních dovedností a učení se způsobům práce, které pomohou zvýšit produktivitu firmy. Vědomí důležitosti digitálních dovedností a chuť poznávat nové technologie je evidentní. Navíc podle průzkumu i starší generace zaměstnanců aktivně vyhledávají možnost získat pokročilé dovednosti v oblasti digitálních technologií, 39 % respondentů ve věku 45-54 let shání rady nebo kurz tvorby mobilních aplikací a téměř třetina (31 %) zaměstnanců ve věku 55 let a více se zajímá o kódování a tvorbu on-line obsahu.

Zároveň se však méně než polovina (48 %) dnešních pracovníků domnívá, že mohou své digitální dovednosti využít ve firmě, kde pracují. Důvody, proč zaměstnavatelé nedokáží plně docenit digitální dovednosti zaměstnanců, jsou různé – „digitální“ oblast není součástí osobních cílů (51 %), nedostatečný rozpočet (43 %), nedostatečná podpora IT oddělení (40 %) a příliš přísná firemní pravidla (39 %).

„Dramaticky se měnící skladba schopností v éře digitálních technologií má vliv na způsob provozu podniků a formulaci strategií, směřování a rozhodovacích procesů,“ uvedl Matt Crosby z globální konzultační společnosti Hay Group. „Výzvou, a zároveň příležitostí, bude hledání shody mezi vrcholným vedením firmy s mnohaletými zkušenostmi s řízením podniku v éře před digitalizací a mladými talenty, kteří přinášejí nové znalosti, očekávání i motivaci. Každá firma by se měla snažit a vytvořit systém, který tuto vícegenerační pracovní sílu propojí. Pro podnik jsou totiž důležité jak tradiční nástroje, jako je kvalitní kontrola pravidel, výkonu a výsledků, ale i rozvoj nových nápadů a způsobů práce.“

Soulad mezi IT oddělením a vedením firmy hraje významnou roli v proměně podniku na digitálnější organizaci. Účastníci průzkumu se domnívají, že hlavní zodpovědnost za tento proces má IT oddělení (34 %), menší část respondentů uvedla jako strůjce změny generálního ředitele (19 %), představenstvo firmy (16 %) nebo vedoucí jednotlivých úseků (13 %). Aby však měla změna pro organizaci smysl, musí podle velké části zaměstnanců zaujmout vedení firmy aktivnější postoj, jen polovina (50 %) respondentů uvedla, že vrcholný management podporuje zaměstnance ve využívání nových technologií.

Účastníci průzkumu označili za prioritní úkoly pro firmu více investic do formální výuky digitálních dovedností (54 %), vyšší motivaci a ocenění za využívání digitálních dovedností (47 %) a úprava firemní kultury tak, aby byla vstřícnější k využívání digitálních dovedností.

„Úspěšná digitální transformace v dnešním světě firem je ovlivňována kulturou, lidmi a schopnostmi,“ uvedl Vladimír Střálka, country manager pro Českou republiku a Slovensko ve společnosti VMware. „Firmy dobře pochopily, že masivní investice do „digitálních“ talentů mohou firmě pomoci s rychlejšími inovacemi a proaktivním přístupem k zákazníkům, obojí přitom od základu ovlivňuje celý podnik. Naším cílem je pomoci firmám lépe porozumět tomu, čeho mohou v éře digitálních technologií dosáhnout, aniž by musely dělat kompromisy v oblasti bezpečnosti a provozu. Pouze tehdy budou moci plně využít potenciálu svých zaměstnanců ze všech věkových kategorií.“

Štítky: 
Digitalizace, VMware

Podobné články

Úspěšný prodejce potřebuje propojenou komunikační síť

19. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Konecta )
Digitální technologie transformovaly způsob, jakým zákazníci interagují s prodejci. Studie odhalují, že většina klientů dnes při nákupu využije hned několik online i offline komunikačních kanálů. To zvyšuje tlak na prodejce, kteří jsou nuceni poskytovat plynulé a konzistentní služby napříč všemi platformami. V ten moment přichází na scénu strategie omnichannel. Čtěte více

Výhled IT prodejního kanálu na rok 2024 a dále

11. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eaton)
Navzdory přetrvávajícím problémům vykazuje světový trh s IT po třech letech nepříznivých okolností známky oživení. Předpokládá se, že v roce 2024 vzrostou celosvětové dodávky osobních počítačů o osm procent a o stejné procento se zvýší i výdaje na IT oproti předchozímu roku. Co tedy bude toto oživení trhu znamenat pro IT prodejní kanál v nadcházejících měsících? Čtěte více

ASBIS CZ se stal distributorem softwaru ABBYY

4. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ASBIS CZ)
Navázání této spolupráce mezi ABBYY a ASBIS CZ umožní zákazníkům vybírat z nabídky řešení vytvořených speciálně pro podniky, které chtějí zvýšit svoji efektivitu a využít AI k automatizaci ve velkém měřítku. ASBIS CZ je připraven poskytnout zákazníkům také servis a podporu při výběru a nákupu produktů. Čtěte více

EFEKTIVITA, RYCHLOST a INOVACE: Prozkoumejte nové horizonty s produkčními skenery RICOH

2. 2. 2024. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: Infomatic)
Jsme nadšeni, že vám můžeme představit nejnovější přírůstky do naší široké nabídky – revoluční skenery RICOH fi-8820, RICOH fi-8930 a RICOH fi-8950. Tyto modely jsou synonymem nejen pro výkon a spolehlivost, ale také pro novou dimenzi inovací ve zpracování dokumentů na produkční úrovni. Čtěte více