Rok 2016 (zatím) ve znamení ransomwaru a mobilních botnetů

8. 12. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Dle společnosti Check Point jsme v první polovině letošního roku mohli sledovat další vzestup ransomwaru, současně však docházelo ke změnám předem definovaných útočných sad a vzestupu mobilních botnetů.

Není pochyb, že rok 2016 je rokem ransomwaru. Ransomware plnil v uplynulých měsících stránky novin a byl pro to dobrý důvod. Došlo k zásadnímu nárůstu množství, rozmanitosti, efektivity a rafinovanosti útoků. Oběťmi jsou uživatelé i organizace a zločinci dále vytváří nové a vylepšené varianty ransomwaru.

Změny útočných sad

Útočníci používají k šíření škodlivého kódu také předpřipravené útočné sady. Ty mají znepokojující úspěšnost a zneužívají zranitelností ve webových prohlížečích nebo operačních systémech k instalaci malwaru bez vědomí či souhlasu uživatele. Jak jsme viděli v případě sady Nuclear Exploit Kit, pro vývojáře se poskytování takové sady kyberzločincům může stát velmi výnosným obchodem. Je zajímavé, že od začátku roku 2016 došlo k řadě změn. Byli jsme svědky poklesu dvou největších volně dostupných útočných sad, Angler a Nuclear, a naopak došlo k vzestupu sad Neutrino a Rig, jak bylo vidět i v nedávné ransomwarové kampani Cerber.

Vzestup mobilních botnetů

V roce 2016 se v mobilním světě objevila nová forma malwaru - botnety. Botnet je skupina zařízení (PC, notebooky nebo mobilní telefony) ovládaných hackery bez vědomí vlastníků. Čím větší je botnet, tím větší jsou jeho schopnosti. Check Point odhalil i některé botnety, jako jsou Viking Horde a DressCode, kterým se dokonce podařilo proniknout na Google Play a infikovat mobilní zařízení stovek tisíc uživatelů. Dosud byly mobilní botnety použity hlavně k vytváření podvodného provozu nebo ke kliknutí na reklamy. Nicméně sílu takového botnetu lze využít i k mnohem nebezpečnějším účelům, jako jsou například útoky DDoS.

Kategorie kyberútoků podle regionu

Níže uvedená infografika ukazuje rozšíření tří hlavních sledovaných malwarových kategorií – ransomwaru, bankovního a mobilního malwaru - napříč různými regiony. Regiony zahrnují Ameriku, dále Evropu, Střední východ a Afriku (EMEA) a Asii a Tichomoří (APAC).

Index hrozeb – celosvětová mapa

Index hrozeb společnosti Check Point vychází z toho, jaká je pravděpodobnost, že stroj bude v dané zemi napaden malwarem a vychází z mapy ThreatCloud World Cyber Threat Map, která v reálném čase sleduje, jak a kde po celém světě probíhají kyberútoky.

Shrnutí

První polovina roku 2016 ukázala podstatu dnešních kybernetické hrozeb. Nadále byla velmi výrazná řada starých hrozeb, ale současně se objevily nové hrozby, které způsobily masivní škody. Zajímavé je, že malý počet malwarových rodin je zodpovědný za velkou část útoků, naopak tisíce malwarových rodin jsou poměrně nevýrazné. Také sledujeme, že většina kybernetických hrozeb je globálních a objevila se napříč regiony.

Štítky: 
Bezpečnost, Ransomware, Check Point

Podobné články

České podniky čelí většímu počtu kyberútoků než organizace v okolních zemích

26. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
První čtvrtletí roku 2024 přineslo další posun v kybernetických válkách. Kyberbezpečnostní společnost Check Point Software Technologies zaznamenala výrazný nárůst kyberútoků, kdy v 1. čtvrtletí 2024 došlo k 28% nárůstu průměrného počtu kybernetických útoků na jednu organizaci v porovnání s posledním čtvrtletím roku 2023. Největší nápor směřuje na vzdělávací a výzkumné organizace. Čtěte více

Eviden monitoruje na dark webu ukradená data a pomáhá tak firmám předvídat kybernetické hrozby

25. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eviden)
Eviden svým zákazníkům poskytuje službu prediktivní bezpečnosti založenou na řešení LUMINAR monitorující únik citlivých informací do prostředí dark webu. Jde o službu, která firmám na základě kontinuálního monitoringu umožňuje vyhledávat a sledovat data a informace, které by útočníci mohli zneužít pro kybernetický útok a proaktivně tak přijímat preventivní opatření. Čtěte více
Scott Tyson, ředitel prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos

Scott Tyson (Sophos): Pojďte s námi udávat trendy v kybernetické bezpečnosti

24. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Při příležitosti pražského setkání MSP partnerů jsme měli možnost hovořit se Scottem Tysonem, ředitelem prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos. Mluvili jsme o spravovaných službách, řízené detekci a reakci na hrozby, budování vztahů s obchodními partnery a mnoha dalších aspektech oboru, které budou podle společnosti Sophos udávat směr vývoje celého odvětví. Čtěte více

Pět největších trendů v oblasti SASE pro rok 2024

19. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Situace na poli kyberbezpečnosti je komplikovaná. Společnosti využívají tzv. hybridní pracovní sílu, desítky aplikací a třeba i řadu IoT zařízení. Jedním z řešení možných otázek může být přístup SASE (Secure Access Service Edge), na který se v následujícím komentáři zaměřila společnost Fortinet. Čtěte více