Rekordní Elektrowin

16. 12. 2009. (redaktor: Richard Voigts, zdroj: )
Od září 2005 do konce roku 2009 zlikvidoval sběrný systém Elektrowin téměř 75 000 tun vyřazených elektrospotřebičů a podařilo se mu překročit zákonem stanovenou míru materiálového využití, které například u velkých spotřebičů činí 80 % hmotnosti.

Z celkové hmotnosti vyřazených spotřebičů, které Elektrowin zpracoval u svých smluvních partnerů od září 2005 do konce roku 2009 a jež se blíží 75 000 tunám (což je například zhruba sedmkrát více, než kolik činí hmotnost Eiffelovy věže), se podařilo překročit zákonem stanovenou míru materiálového využití, které například u velkých spotřebičů činí 80 % celkové hmotnosti. Ve spotřebičích jsou materiálově nejvýznamnější položkou kovy, jež tvoří 73 %, dále jsou zde zastoupeny ve 23 % plasty a zbytek, tedy 4 %, představují ostatní materiály (sklo, beton apod.). Podařilo se bezpečně zlikvidovat přes 300 tun nebezpečných materiálů, především freonů. Na skládkách tak skončilo jen 10 % materiálů, které se staly skutečnými odpady. To všechno dohromady také znamená, že díky fungování kolektivního systému Elektrowin se snížila spotřeba elektrické energie a do ovzduší se dostalo méně skleníkových plynů. Využití druhotných surovin získaných pečlivou separací ze starých spotřebičů snížilo energetickou náročnost především při výrobě železa. Celkově tyto úspory dosáhly od září 2005 do konce roku 2009 téměř 457 milionů kWh elektrické energie, tedy množství, které by stačilo pokrýt roční spotřebu více než 57 000 obyvatel České republiky, dále ušetřených 44 milionů litrů ropy a do ovzduší se za stejnou dobu nedostalo 870 816 tun CO2. To jsou ekologické přínosy fungujícího systému zpětného odběru vysloužilých elektrospotřebičů, jak jej od roku 2005 buduje neziskový kolektivní systém Elektrowin. Pro lepší představu o metodách výpočtů: Údaj o množství uspořené elektrické energie například odráží skutečnost, že využití druhotných surovin získaných pečlivou separací ze starých spotřebičů snížilo energetickou náročnost především při výrobě železa.

V oblasti zpracování určitě nelze opominout i implementaci tzv. indexových cen za zpracování všech velkých spotřebičů, kterou Elektrowin zavedl jako první kolektivní systém z nových členských zemí EU. V podstatě jde o to, že ceny za zpracování se odvíjejí od skutečných tržních cen materiálů na londýnské burze – pokud ceny komodit stoupají, Elektrowin platí za zpracování méně, a samozřejmě naopak.

Unikátní výsledek u zpětného odběru chladicích zařízení

Kolektivní systém Elektrowin v dubnu letošního roku zpětně odebral a k recyklaci odevzdal miliontou lednici. Toto číslo naznačuje, že každý kalendářní den je k odborné recyklaci zpětně odebráno více než 1000 vysloužilých chladicích zařízení. Současně tento údaj ukazuje, že se Česko velmi rychle zbavuje historické zátěže starého chladicího zařízení, které obsahuje nebezpečné freony. To je jeden z důvodů, proč se na Elektrowin v poslední době obrátila i řada měst zejména v Jihočeském kraji. Ta měla dosud uzavřeny smlouvy s jiným kolektivním systémem, který nebyl schopen finančně zajistit likvidaci chladicích zařízení ani velkých elektrospotřebičů. Elektrowin těmto městům vychází vstříc.

Místa zpětného odběru stále přibývají

Elektrowin za čtyři roky svého působení vybudoval nejhustší sběrnou síť mezi všemi kolektivními systémy, které působí v České republice. Tu nyní tvoří na 7500 míst zpětného odběru ve sběrných dvorech měst a obcí, u posledních prodejců, v autorizovaných servisech i dalších místech. Doplňuje ji například putující kontejner, který Elektrowin letos nabídl mikroregionům, aby jejich obyvatelům usnadnil ekologický přístup k likvidaci starých spotřebičů. Za připomenutí stojí, že místo zpětného odběru číslo 1 začalo fungovat v roce 2005 na Ministerstvu životního prostředí ČR a to, které bylo v loňském roce zřízeno v pražské budově České inspekce životního prostředí, dostalo pořadové číslo 7000. Zároveň s projektem Putujícího kontejneru dále pokračuje vybavování prodejců speciálními sběrnými koši. Do těch mohou – samozřejmě zdarma – odkládat staré spotřebiče nejen zákazníci, kteří kupují nové zboží, ale i všichni ostatní.

WEEElabex – projekt pro důslednější ochranu životního prostředí WEEE Forum, jehož je Elektrowin členem, se podílí na dlouhodobém projektu podporovaném z prostředků EU – WEEElabex. Jeho cílem je stanovit a v praxi vyzkoušet standardy pro sběr, dopravu a zpracování elektroodpadu v rámci EU. Hlavním výstupem projektu je zlepšení ochrany životního prostředí a lidského zdraví, a to prevencí a snížením nepříznivých dopadů při manipulaci a zpracování odpadů z elektrických a elektronických zařízení (WEEE). V praxi je snahou docílit zlepšení úrovně sběru, třídění, skladování, přepravy a k přírodě šetrného i k lidskému zdraví bezpečného zpracování všech druhů elektroodpadu, s maximálním snížením nečistot a emisí i maximálním zvýšením výtěžnosti druhotných surovin. Projekt proto definuje pro všechny dodavatele služeb v oblasti zpětného odběru elektrozařízení požadavky technické i organizační a zároveň počítá s průběžným ověřováním plnění těchto požadavků auditory. Pro kolektivní systémy odpovědné za implementaci sběru jsou určeny standardy pro sběr. Společnosti, které budou dlouhodobě a prokazatelně plnit dané standardy, budou certifikovány značkou kvality WEEElabex.

Elektrowin

Společnost Elektrowin byla založena 25. května 2005 jako provozovatel kolektivního systému zajišťujícího oddělený sběr, zpětný odběr, zpracování, využití a odstranění elektrozařízení a elektroodpadu. Zaměřuje se na velké a malé elektrospotřebiče a elektrické i elektronické nástroje. Společnost je koncipována jako nezisková, jejími akcionáři jsou přední výrobci velkých a malých domácích spotřebičů. Prostřednictvím více než 670 sběrných dvorů v 510 městech, 2 300 provozoven posledních prodejců a mobilních svozů zajištěných ve více než 4 300 obcích vytvořil 7 300 míst zpětného odběru a smluvně pokrývá přes 92 % české populace. Za dobu své existence zajistil zpětný odběr více než 75 000 tun vysloužilých elektrospotřebičů.