Red Hat Enterprise Linux 9 přináší zásadní inovace do světa hybridních cloudů

13. 5. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Red Hat)
Společnost Red Hat představila Red Hat Enterprise Linux 9, linuxový operační systém navržený pro otevřené hybridní cloudy. Nejnovější verze linuxové platformy RHEL 9 staví na desetiletích neustálých inovací a je první produkční verzí postavenou na CentOS Stream,průběžně vydávanou linuxovou distribucí, která se drží těsně před RHEL.

Tento přístup pomáhá širšímu ekosystému RHEL, od partnerů přes zákazníky až po nezávislé uživatele, poskytovat zpětnou vazbu, kód a aktualizace funkcí přední světové podnikové linuxové platformy.

Red Hat Enterprise Linux 9 je navržen tak, aby podporoval transformaci podniků souběžně s vyvíjejícími se tržními silami a požadavky zákazníků v automatizovaném a distribuovaném světě IT. Nová platforma bude všeobecně dostupná v následujících týdnech.

IDC předpovídá, že „do roku 2023 přenastaví 40 % společností z G2000 procesy výběru cloudu tak, aby se zaměřily spíše na obchodní výsledky než na požadavky IT, a ocení přístup k portfoliu poskytovatelů od zařízení po okraje sítě a od dat po ekosystém“. Pro Red Hat to znamená, že standardizovaná platforma, která může dosáhnout na všechny tyto oblasti a poskytnout prostředí optimalizované pro inovace i stabilitu výroby, je klíčová. RHEL 9 je navržen tak, aby tyto a další potřeby řešil a umožnil provozním týmům a vývojářům nasazovat nové iniciativy, aniž by museli opouštět stávající úlohy nebo systémy.

Uplatní se v datových centrech, veřejných cloudech i na okraji sítě

Zákazníci mohou používat RHEL kdekoli a jakkoli, kde to dává smysl z hlediska jejich jedinečných provozních požadavků, a to díky široké dostupnosti a možnostem nasazení v hlavních cloudových službách. Stávající zákazníci mohou migrovat předplatné RHEL do cloudu dle vlastního výběru pomocí služby Red Hat Cloud Access, zatímco každý zákazník, který chce využít rozsah a výkon veřejného cloudu, bude moci platformu nasadit na vyžádání z nabídky hlavních poskytovatelů cloudu, včetně Amazon Web Services (AWS), Google Cloud, IBM Cloud a Microsoft Azure.

Univerzalita platformy sahá až na okraj sítě. Zájem podniků o edge computing roste a prognózy předpovídají do roku 2025 objem trhu v hodnotě více než čtvrt bilionu dolarů. RHEL 9 obsahuje klíčová vylepšení, speciálně navržená pro řešení vyvíjejících se potřeb IT na okrajích sítí, mezi které patří funkce pro:

  • Komplexní správu edge computingu, poskytované formou služby, pro dohled a škálování vzdálených implementací s rozsáhlejšími funkcemi zabezpečení a kontroly, zahrnující zero-touch provisioning, přehled o stavu systému a pohotovější zmírňování zranitelností, a to vše z jediného rozhraní.
  • Automatický roll-back kontejnerů s nástrojem Podman, integrovaná technologie pro správu kontejnerů v RHEL, která dokáže automaticky detekovat, pokud se nově aktualizovaný kontejner nepodaří spustit, a následně vrátit kontejner zpět na předchozí funkční verzi.

RHEL 9 také zdůrazňuje snahu společnosti Red Hat poskytovat klíčové funkce operačního systému formou služeb, počínaje novou službou pro vytváření bitových kopií. Služba podporuje stávající funkce jádra platformy a podporuje vytváření obrazů pro vlastní souborové systémy a hlavní poskytovatele cloudových služeb a virtualizačních technologií, včetně AWS, Google Cloud, Microsoft Azure a VMware.

Společnosti Red Hat a AWS spolupracují již více než deset let, aby mohly při spuštění na AWS podporovat nejnovější verzi RHEL, přičemž nyní mohou zákazníci provozovat pracovní zátěže založené na systému RHEL na instancích AWS, které využívají procesory AWS Graviton. Integrace systému RHEL 9 s procesory AWS Graviton pomáhá optimalizovat cenový výkon pro širokou škálu cloudových pracovních zátěží provozovaných v Amazon Elastic Compute Cloud (Amazon EC2).

Silnější základ pro univerzální inovace

S tím, jak IT týmy zavádějí nové technologie a rozšiřují se do nových provozních oblastí, se prostředí hrozeb stává dynamičtějším a složitějším. RHEL 9 naplňuje závazek společnosti Red Hat poskytovat zabezpečenou linuxovou platformu, která zvládne nejcitlivější pracovní úlohy a spojuje inovace s rozšířenými možnostmi zabezpečení.

Kromě posílení zabezpečení, testování a skenování zranitelností, kterým procházejí všechny verze RHEL, obsahuje RHEL 9 funkce, které pomáhají řešit bezpečnostní zranitelnosti na úrovni hardwaru, jako jsou Spectre a Meltdown, a také funkce, které pomáhají procesům v uživatelském prostoru vytvářet oblasti paměti, které nejsou přístupné potenciálně škodlivému kódu. Platforma je připravena i na bezpečnostní požadavky zákazníků a podporuje standardy PCI-DSS, HIPAA a další.

RHEL 9 dále zavádí i digitální hashe a podpisy architektury IMA (integrity measurement architecture). Díky architektuře měření integrity mohou uživatelé ověřovat integritu operačního systému pomocí digitálních podpisů a hashů. To pomáhá odhalit škodlivé úpravy infrastruktury, což usnadňuje omezení možnosti kompromitace systémů.

Konzistentní automatizace napříč hybridním cloudem

S tím, jak se IT systémy rozrůstají, aby zahrnuly širší škálu pracovních úloh a měly větší dosah, využívají týmy provozu IT pro znásobení své síly automatizované systémy a nástroje. RHEL 9 pomáhá IT organizacím využívat automatizaci napříč hybridním cloudem díky funkcím přizpůsobeným tak, aby pomohly zpřehlednit a zjednodušit infrastrukturu a zlepšit její správu.

Platforma zavádí rozšířenou sadu systémových rolí Red Hat Enterprise Linuxu, které poskytují automatizovaný pracovní postup pro vytváření specifických systémových konfigurací. RHEL 9 tuto nabídku dále rozšiřuje o nové systémové role pro Postfix, clustery s vysokou dostupností, firewall, Microsoft SQL Server, webovou konzoli a další.

RHEL 9 podporuje i živé záplatování jádra z webové konzole Red Hat Enterprise Linuxu, což dále automatizuje způsob, jakým mohou IT organizace řešit kritické úkoly v širokém měřítku. Týmy provozu IT tak mohou aplikovat aktualizace v rozsáhlých distribuovaných nasazeních systému, aniž by musely přistupovat k nástrojům příkazového řádku, což usnadňuje řešení problémů ovlivňujících provoz od jádra datového centra přes multi-cloudová prostředí až po okraje sítě.

„Novinky, které Red Hat Enterprise Linux 9 přináší, umožní našim zákazníkům trávit méně času základní správou operačních systémů, kdy je možné aplikováním dodaných Ansible rolí jednoduše přenastavit celý systém a zároveň kontinuálně ověřovat integritu a autenticitu operačního systému. Tím se RHEL dále posouvá směrem k bezúdržbovému systému, který umožňuje IT týmům pracovat na úkolech, která jsou pro jejich podnik přínosnější,“ řekl David Bečvařík, Technology Lead pro Českou republiku a Slovensko ve společnosti Red Hat.

Dostupnost

RHEL 9 bude všeobecně dostupný v následujících týdnech prostřednictvím zákaznického portálu Red Hat Customer Portal a v nabídkách hlavních poskytovatelů cloudových služeb. RHEL 9 je také dostupný prostřednictvím bezplatných programů Red Hat Developer, které vývojářům poskytují přístup k softwaru, videím s návody, demoverzím, příručkám pro začátečníky, dokumentaci a dalším informacím.

 

Podobné články

Red Hat představil novinky v otevřeném hybridním cloudu

15. 11. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Red Hat)
Red Hat představil na konferenci KubeCon 2023 přínosy své vize otevřeného hybridního cloudu. Oznámil zde řadu inovací z oblasti edge computingu a uvedl zajímavé aktualizace svých produktů. Odhalena byla i očekávaná vylepšení pro vývojáře a vize společnosti pro umělou inteligenci a automatizaci. Čtěte více

Red Hat Enterprise Linux přichází do cloudové infrastruktury Oracle

2. 2. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Red Hat)
Společnosti Red Hat a Oracle zákazníkům nabídnou na základě nově uzavřené spolupráce větší výběr operačních systémů pro provoz v Oracle Cloud Infrastructure (OCI). Spolupráce začíná možností provozovat Red Hat Enterprise Linux v OCI jako podporovaný operační systém. Čtěte více

Stále více malwaru a ransomwaru se zaměřuje na Linux

13. 6. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Průzkum ransomwaru společnosti Fortinet z druhé poloviny roku 2021 odhaluje nárůst automatizace a rychlosti útoků, což ukazuje na pokročilejší strategie perzistentní kybernetické kriminality, která je ničivější a hůře předvídatelná. Kyberzločinci se navíc začali větší měrou zaměřovat na zneužívání prostoru, který v bezpečnostním prostředí vznikl v souvislosti s hybridním modelem práce a hybridním IT. Čtěte více

Vyšlo Kubuntu 22.04 LTS

29. 4. 2022. (redaktor: Marek Steinbach, zdroj: https://kubuntu.org)
Uživatelé linuxové distribuce Kubuntu, zbystřete! Právě vyšla nová verze Kubuntu 22.04 LTS, která bude mít dlouhodobou podporu. Nová aktualizace se jako v případě aktuálního Ubuntu nazývá „Jammy Jellyfish“. Spolu s touto verzí přichází i několik novinek, včetně nového uživatelského prostředí KDE Plasma 5.24 LTS. Nový vzhled nabízí jednoduché ovládání, ale i přes svou jednoduchost je mocným pomocníkem při práci. Čtěte více