Recenze ASUS ExpertBook B9 OLED (B9403): Efektivní pomocník pro náročné manažery

20. 9. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Společnost ASUS začala na českém a slovenském trhu prodávat nejvyšší variantu svého manažerského notebooku B9, která z nabídky vyčnívá díky OLED displeji. Posuzovat však tento počítač jen z hlediska jeho obrazovky by byla škoda, protože nabízí i mnoho dalších zajímavých vlastností a parametrů.

ASUS ExpertBook OLED (B9403) je na první pohled nenápadný notebook, což je však v cílové skupině, na kterou primárně cílí, spíše výhodou. Decentní pojetí je podtrženo i kompaktními rozměry (31,1 × 21,5 x 1,57 cm) vhodnými pro každodenní přenášení. Totéž platí o hmotnosti 990 g – pocitově je počítač opravdu až nečekaně lehký a při přenášení o něm nebudete vědět. Při častém přenášení přijde vhod také praktické pouzdro, které je součástí základního balení.

Většina povrchů (s výjimkou displeje a loga na víku) je matná, což je výhodou z hlediska dlouhodobého používání počítače a jeho každodenní údržby. 

Navzdory svému kompaktnímu provedení se počítač může pochlubit velmi dobrou odolností – splňuje totiž nejpřísnější testy kvality společnosti ASUS i americký armádní standard odolnosti MIL-STD-810H. V tomto kontextu nás již nepřekvapí ani klávesnice odolná proti polití.

Klávesnice a touchpad

Když už jsme u klávesnice, pojďme se blíže podívat i na ni, protože i ona si zaslouží pochvalu. Její rozložení je veskrze standardní (vychází z rozměrů zařízení daných 14" displejem), chlubí se vydělenými chicklet tlačítky a příjemným zdvihem. Po chvíli zvykání se na ni dá psát rychle a s minimem překlepů. Výhodou je také její bílé podsvícení (může být zapnuto trvale, nebo se může aktivovat automaticky, pokud je potřeba) a mírný náklon vzniklý zasunutím víka displeje pod tělo počítače (zároveň je tak dosaženo i lepšího chlazení). Uživatelé jistě ocení také klávesové zkratky pro přístup k nejpoužívanějším funkcím včetně ovládání hlasitosti, jasu displeje, touchpadu a dalších, které si lze v softwaru ASUS ExpertWidget navíc uživatelsky přizpůsobit.

Pod klávesnicí se nachází rozměrný touchpad, na který jsem si zvykal o něco déle. Kvůli jeho rozměrům jsem se ho totiž často dotýkal nechtěně, čímž jsem si nečekaně a neplánovaně posunoval kurzor myši. Samotné ovládání kurzoru je ale bezproblémové. Touchpad lze zhruba do poloviny bez problémů stisknout a ve spodní části nechybí ani klasická funkce levého a pravého tlačítka. Samozřejmostí jsou dotyková gesta pro ovládání operačního systému a dalších funkcí. Hodit se může také funkce NumberPad, která na touchpadu vykreslí numerickou klávesnici pro rychlé zadávání číslic a vybraných symbolů. Vypnout a zapnout ji lze stiskem ikony v pravém horním rohu dotykové plochy. I při aktivaci tohoto režimu lze nadále ovládat kurzor. Pod plochou touchpadu se ukrývá také čip NFC, jehož polohu označuje (možná až zbytečně výrazný) nápis.

Hardwarová výbava

Testovaná konfigurace nabízela procesor Intel Core i7-1355U 13. generace (10 jader, výchozí takt 1,8 GHz, boost až 5,1 GHz), integrovaný grafický čip Intel Iris Xe, 16 GB RAM typu LPDDR5 a 1TB PCIe 4.0 NVMe SSD úložiště Samsung (MZVL21T0HCLR-00B00). Výkon podle očekávání nechyběl, při běžných činnostech byl více než dostatečný a schovával si i nějakou tu rezervu pro náročnější činnosti (někomu by se však přesto mohla hodit i druhá dostupná varianta s větší operační pamětí a úložištěm).

Také 1TB SSD je v době, kdy drtivou většinu dat shromažďujeme na cloudu či v centrálním firemním úložišti, pro tento typ počítače více než velkorysé, což platí i o jeho výkonu.

Při běžné kancelářské práci, vyřizování elektronické pošty, prohlížení webu či využívání různých videokonferenčních platforem počítač nebude uživatele nijak omezovat a v případě potřeby si poradí i s multitaskigem vícera aplikací nebo třeba zpracováním rozsáhlejších excelových souborů či databází.

Ocenit musím také kultivované chlazení, o kterém jsem v běžném prostředí za celou dobu testování notebooku v podstatě neměl tušení. Počítač je opravdu velmi tichý, a když už náhodou své větráčky roztočí, o jejich činnosti se dozvíte v podstatě až při přiblížení ucha k výdechu ventilace.

Displej

Dostáváme se k největší chloubě testovaného notebooku. Jak ostatně modelové označení napovídá, nemůže jít o nic jiného než o 14" OLED displej s rozlišením 2 880 × 1 800 (16 : 10) a lesklou povrchovou úpravou. Z hlediska specifikací se displej chlubí jasem 400 nitů a 100% pokrytím barevných prostorů DCI-P3 a sRGB. Věrnou a přesnou reprodukci barev stvrzuje certifikát Pantone Validated. Barvy a mnoho dalších parametrů si lze v případě potřeby detailně přizpůsobit v aplikaci MyASUS.

Na první pohled panel zaujme také tenkými rámečky (zobrazovač zabírá 90 % plochy). Řadu uživatelů jistě potěší i možnost vyklopit displej až do úhlu 180 stupňů (tedy do roviny). Zapomínat bychom neměli ani na funkce redukující nežádoucí modré světlo.

Z praktického hlediska působí panel velmi příjemně a zejména ve vnitřních prostorách mu není při běžném používání subjektivně moc co vytknout. Trochu složitější je to kvůli lesklé povrchové úpravě venku. Hlavně během prosluněných letních dní byla jeho čitelnost (navzdory nastavení maximálního jasu) slabší a používání počítače nebylo za těchto okolností příliš pohodlné.

V dalších ohledech, jako jsou např. pozorovací úhly nebo odezva panelu, si však displej již vedl opět dobře.

Mnoho potenciálních zákazníků má stále určité obavy ohledně dlouhodobé životnosti OLED panelů. Díky různým chytrým funkcím, které ASUS přidal do systému (zmínit můžeme např. ASUS OLED Care), dnes však už podobné pochybnosti nemají opodstatnění.

Reproduktory, mikrofon a webová kamera

Ozvučení musím vzhledem k rozměrům počítače hodnotit pozitivně. Je jasné, že pro poslech hudby najdete lepší řešení (díky 3,5mm jacku však připojíte i klasická sluchátka), ale pro videohovory, videa na YouTube a další běžné činnosti jsou vestavěné reproduktory svou hlasitostí i kvalitou více než adekvátní (a díky vylepšení zvuku Dolby Atmos s nimi třeba na hotelu bez problémů zvládnete i nějaký ten film či seriál). Zvuk si lze navíc upravovat pomocí připravených (i vlastních) profilů („ekvalizérů“).

Součástí výbavy je také trojice citlivých mikrofonů s funkcí potlačení nežádoucích ruchů z okolí na bázi AI (ani zde nechybí možnost detailního nastavení pomocí předem připravených režimů). Příjem mikrofonů byl během několika testovacích videohovorů dle protistrany čistý a zcela bezproblémový.

Během videokonferencí přijde ke slovu také Full HD (1 080p) kamera, která za příznivých světelných podmínek produkuje příjemný obraz s dobrou odezvou. I díky řadě užitečných doplňkových funkcí (včetně optimalizace pro co nejlepší obraz, rozmazání pozadí, sledování mluvčího, vyhlazení znamének na kůži nebo „korekce upřeného pohledu“) svému účelu slouží dobře. Infračervený snímač umožňuje kameru v kombinaci s technologií Windows Hello využít také pro zabezpečení počítače (k němuž se ještě dostaneme).

Konektivita

Ani tenký profil počítače, který v žádném místě nepřesahuje výšku 1,57 cm, nebyl pro výrobce překážkou k osazení bohaté konektorové výbavy. Vyzdvižení si zaslouží zejména integrace plnohodnotného konektoru HDMI (ve verzi 2.1 TMDS) a portu USB-A 3.2 Gen 2.

Dále se na bocích notebooku našel prostor pro dvojici portů USB-C/Thunderbolt 4 s podporou přenosu dat rychlostí až 40 Gb/s a technologií Power Delivery 3.0 (pro dobíjení přístroje pomocí dodávaného kompaktního adaptéru), kombinovaný 3,5mm jack konektor a port micro HDMI umožňující notebook prostřednictvím dodávané redukce připojit k metalické síti (Ethernetu).

ExpertBook B9 OLED umožňuje v případě potřeby připojit až tři externí monitory s rozlišením 4K.

Bezdrátovou konektivitu v terénu zajistí technologie Wi-Fi 6E (802.11ax, dual-band 2 × 2) a Bluetooth 5.3. Přítomnost NFC čipu jsme již zmiňovali v souvislosti s touchpadem.

Zabezpečení

Kromě zabezpečení pomocí běžných PINů či hesel nabízí ASUS ExpertBook B9 OLED jako správný moderní počítač samozřejmě i biometrické zabezpečení. V tomto případě dokonce dvojí – kromě infračervené kamery s funkcí rozpoznání obličeje je zde také čtečka otisku prstu umístěná ve vypínacím tlačítku na pravém boku přístroje. Přihlašování pomocí kamery mi přišlo intuitivnější a pohodlnější, ale za možnost volby si ASUS jednoznačně připisuje bod k dobru. V případě potřeby lze objektiv kamery prostřednictvím miniaturního posuvníku fyzicky zakrýt. Další možností zabezpečení je např. využití NFC klíče.

V případě potřeby lze poptat také konfigurace zahrnující bezpečnostní platformu Intel vPro a čip TPM 2.0. Z hlediska fyzického zajištění je možné sáhnout po zámku Kensington lock (Nano).

Napájení a výdrž

Napájení notebooku je zajištěno tříčlánkovým 63Wh Li-Pol akumulátorem, o jehož nabíjení se stará dodávaný kompaktní USB-C adaptér s výkonem 65 W. Škoda je, že kompaktní rozměry adaptéru trochu narušuje poměrně tlustý kabel pro zapojení do sítě. Na druhou stranu zvládne adaptér dobít polovinu kapacity během 36 minut, což není vůbec špatné.

Výrobce oficiálně slibuje výdrž až 11 hodin na jedno nabití, v praxi však počítejte spíše s o něco nižšími hodnotami. Jako vždy samozřejmě záleží na okolnostech (rozumějte zejména jasu displeje a vytěžování počítače), já však při běžném (převážně kancelářském) použití (a jasu nastaveném zhruba na tři čtvrtiny) častěji dosahoval spíše sedmi až osmi hodin.

Software

Na počítači běží (dle očekávání) operační systém Windows 11 Professional doplněný o několik užitečných utilit přímo od výrobce. V první řadě můžeme zmínit nástroj MyASUS, který uživateli pomáhá využívat možnosti jeho počítače na maximum. Kromě přístupu k informacím o počítači a softwaru slouží např. pro přístup k zákaznické podpoře a servisu. Za jeho nejdůležitější součást bych však označil přístup do rozsáhlého nastavení, kde lze ovlivnit např.:

  • péči o baterii (zejména pak její dobíjení – kdy lze např. nastavit maximální úroveň dobití 80 %);
  • chování ventilátoru (tichý provoz versus vyšší výkon);
  • mikrofon a AI režimy potlačující nežádoucí ruchy;
  • reproduktory, zvukové režimy a funkci AI ClearVoice;
  • ASUS OLED Care a přístup k obrazovce;
  • nastavení barev a funkce pro vylepšení videa;
  • funkce kamery AiSense;
  • touchpad;
  • některé aspekty zabezpečení počítače (včetně tzv. adaptivního zámku přístroje, který se aktivuje při vzdálení uživatele od PC).

Užitečnou pomůckou je také nástroj ASUS ExpertWidget, jehož prostřednictvím lze například nastavit chování klávesy FN a upravovat funkce některých klávesových zkratek.

Závěr

ASUS ExpertBook OLED (B9403) je výborně vybavený manažerský notebook, který přináší celou řadu příjemných a užitečných funkcí a vlastností. Na zařízení jsem si rychle zvykl a jako celek se mi během testování používalo velmi dobře.

Pokud bych měl počítači něco vytknout, musel bych zmínit lesklou povrchovou úpravu jinak povedené obrazovky (která může používání počítače za některých okolností limitovat). A dokázal bych si představit také o něco lepší výdrž.

Cena testované varianty činí přibližně 45 000 Kč vč. DPH. Dále je k dispozici varianta s dvounásobnou RAM i SSD za přibližně 51 000 Kč vč. DPH.

Na notebook je standardně poskytovaná dvouletá záruka (a to i při nákupu na IČ), kterou lze (prostřednictvím aplikace MyASUS) volitelně rozšířit o nadstandardní služby (k dispozici je např. prodloužení záruky až na pět let, Next business day on-site, pojištění náhodného poškození či možnost ponechání si disku při reklamaci). 

Štítky: 

Profilová karta firmy

ASUS Computer Czech Republic, s.r.o.

ASUS Computer Czech Republic, s.r.o.

Název společnosti ASUS vychází ze jména Pegase (Pegasus) – okřídleného koně z řecké mytologie, který byl symbolem moudrosti a vědění. ASUS ztělesňuje sílu, čistotu a dobrodružného ducha tohoto nádherného stvoření. Každým novým produktem, který vytvoří, míří výš a výš.

Zobrazit detail firmy

Podobné články

Ve druhém čtvrtletí bylo na AI připraveno 14 % prodaných PC

27. 8. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Canalys)
Podle nejnovějších údajů společnosti Canalys bylo ve 2. čtvrtletí 2024 dodáno 8,8 milionu počítačů s umělou inteligencí. Tato zařízení jsou definována jako stolní počítače nebo notebooky, které obsahují čipovou sadu nebo dedikovaná jádra pro specializované pracovní úlohy AI (například NPU). Čtěte více

Prodej PC ve druhém čtvrtletí vzrostl o tři procenta

19. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Trh s tradičními osobními počítači zaznamenal po osmi po sobě jdoucích čtvrtletích poklesu druhé čtvrtletí růstu. Podle společnosti IDC dodávky ve druhém čtvrtletí roku 2024 dosáhly 64,9 milionu kusů, což představuje meziroční růst o tři procenta. Zatímco celkový trh těžil z příznivého srovnání s rokem 2023, slabé výsledky v Číně trh nadále brzdily. Bez zahrnutí Číny by vzrostly celosvětové dodávky meziročně o více než pět procent. Čtěte více

Prodej PC bude letos stagnovat

13. 6. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětový trh s tradičními osobními počítači zůstane v roce 2024 podle IDC na přibližně stejné úrovni jako v roce 2023. Dodávky dosáhnou 260,2 milionu kusů, a to navzdory ekonomickému zlepšení a nové kategorii osobních počítačů s vestavěnými jednotkami pro zpracování neuronů (NPU), kterým se hovorově říká AI PC. Čtěte více

Globální prodej PC se v prvním čtvrtletí 2024 vrátil na předpandemickou úroveň

10. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle údajů společnosti IDC se celosvětový trh s osobními počítači po dvou letech poklesu vrátil v prvním čtvrtletí roku 2024 k růstu. Celkem se v tomto období prodalo 59,8 milionu PC, což představuje meziroční nárůst o 1,5 %. Čtěte více