Recenze ASUS ExpertBook B5: Spolehlivý notebook na každý den

6. 6. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
ASUS ExpertBook B5 je na první pohled nenápadný přenosný počítač s kompaktními rozměry a příjemnou hmotností, což jej předurčuje k častějšímu přenášení a práci mimo kancelář. V terénu (a nejen tam) nabídne vše potřebné včetně odolného, ale současně praktického zpracování, adekvátního výkonu, dlouhé výdrže baterie, široké konektivity nebo dobré ergonomie.

Přenosný počítač ASUS ExpertBook B5 (my jsme konkrétně testovali konfiguraci B5404CVA-Q50183X) svým pojetím cílí primárně na firemní zákazníky, čemuž odpovídá i jeho vzhled, výbava a další vlastnosti. Notebook je na první pohled nenápadný, decentní, vyvedený v tmavých odstínech. Drtivá většina povrchů je matná a nezachytává tolik otisků. Navíc se i lépe čistí. V tomto ohledu si tedy notebook na nic nehraje – nesnaží se oslnit a maximálně se soustředí na svůj hlavní úkol, kterým je bezproblémové splnění požadovaných pracovních aktivit. A to se mu daří.

Hmotnost se pohybuje okolo 1,3 až 1,4 kg (dle výbavy) a rozměry (31,4 × 22,7 × 1,9 cm) vycházejí ze 14" displeje a činí notebook snadno přenosný, a to bez nutnosti dělat významnější kompromisy v ergonomii, výkonu či výbavě. Díky použití materiálů, jako jsou hořčík a hliník, a odolnosti odpovídající armádní úrovni MIL-STD 810H by měl počítač bez problémů ustát i časté přenášení a práci v terénu.

Ergonomie a ovládání

V zavřeném stavu notebook zaujme primárně lesklým logem výrobce na víku, při podrobnějším zkoumání třeba i nabídkou konektorů na bocích.

Po rozevření notebooku, pro které je pohodlnější použít obě ruce, vidíme standardní rozmístění všech hlavních prvků – ve vrchní části jde o matný displej, kterému v horní liště sekundují mikrofony a webová kamera (kombinovaná s infračerveným snímačem a krytkou objektivu), ve spodní části pak klávesnici a touchpad. Notebook mimochodem nelze rozevřít kompletně do roviny – k tomu mu pár stupňů chybí (kloub však aspoň mírně zvedá klávesnici pro pohodlnější psaní).

Klávesnice má k dispozici dostatek prostoru a nabízí rozměrná tlačítka s příjemný zdvihem i odezvou. Oceňuji také snadno nahmatatelné (ačkoli částečně zmenšené) směrové klávesy. Bílé podsvícení nabízí jednu úroveň jasu, a ačkoli na první pohled není příliš patrné, ve tmě a obecně za horších světelných podmínek svou práci odvede. Klávesnice je navíc odolná proti polití.

Nechybí ani nová klávesa pro rychlý přístup k AI asistentovi Windows CoPilot, jejíž aktuální přínos je však vzhledem k (ne)podpoře této funkce v našich podmínkách trochu sporný. Do budoucna se však může hodit. Malou bolístkou je tak snad jen umístění vypínače do pravého horního rohu klávesnice, bez výraznějšího vydělení od zbytku. Jeho reakce na stisk je navíc okamžitá a ani nevyžaduje větší sílu než stisk ostatních kláves. Přinejmenším zpočátku se mi tak dařilo tuto klávesu pravidelně mačkat zcela nechtěně. Nejspíš to však bude jen otázka zvyku…

Spokojený jsem byl i s touchpadem. Díky velkorysým rozměrům a rychlé odezvě bylo ovládání kurzoru bezproblémové. Dotyková plocha je jednolitá, tedy bez viditelných tlačítek. Na zmáčknutí však touchpad reaguje přibližně do dvou třetin výšky. Ve vrchní části jej již nestisknete. Na rozdíl od některých jiných modelů společnosti ASUS zde nejsou k dispozici žádné bonusové funkce (např. NumberPad pro rychlé psaní čísel by se v byznysově orientovaném notebooku hodil a ASUS jej v přístrojích v podobné cenové kategorii nabízí).

Displej, webová kamera a ozvučení

Obrazovka testované konfigurace je matná a díky antireflexnímu povrchu je použitelná i v intenzivněji osvětlených prostorech, ačkoli maximální jas 300 nitů je již trochu limitem. Rozlišení WUXGA (1 920 × 1 200) s poměrem stran 16 : 10 je na druhou stranu vzhledem ke 14" úhlopříčce ideální. Displej nevyčnívá rozsahem zobrazovaných barev (45 % NTSC) ani obnovovací frekvencí (60 Hz). Vzhledem k cílové skupině, která se nejčastěji pohybuje v kancelářských aplikacích, webovém prohlížeči, konferenčních platformách apod., se s ním ale nepracovalo špatně.

Ozvučení mají na starosti reproduktory umístěné v čelní hraně a směřují k uživateli. Jejich kvalita je navzdory označení Dolby Atmos průměrná. Vzhledem ke kategorii notebooku jsou však v pořádku. Na videohovory postačí, ale na poslech hudby nebo sledování filmů a seriálů už to bude chtít sluchátka nebo externí repro. Taktéž mikrofony svou práci odvedou dobře. Výbavu doplňuje webová kamera s rozlišením 1 080p, kterou bychom mohli hodnotit v souladu s výše zmíněným – funguje spolehlivě a své si bez problémů odvede.

Výkon a chlazení

Žádných kompromisů stran výkonu se výrobce (vzhledem k ceně zařízení a cílové skupině) nedopustil. Hlavním prvkem testované konfigurace B5404CVA-Q50183X je procesor Intel Core i7-1355U (13. generace) s deseti jádry a základní frekvencí 1,7 GHz (krátkodobě až 5 GHz).

RAM nabízí (stále ještě nadstandardní) kapacitu 32 GB. Je tvořena jedním DDR5 modulem s frekvencí 5 200 MHz a v případě potřeby lze díky jednomu volnému slotu paměť dále rozšířit.

Dostatek prostoru pro uživatelská data nabízí 1TB PCIe 4.0 SSD značky Micron v provedení M.2 2280.

Zpracování grafických dat má v případě testované konfigurace na starosti integrovaný čip Intel Iris Xe G7. Náročnější zákazníci si mohou připlatit za dedikovanou grafiku NVIDIA GeForce RTX 2050.

Pochválit mohu také chlazení. Při běhu na baterii jsem o něm nevěděl v podstatě vůbec, při připojením adaptéru se ventilátor sice spustí, jeho šum však není rušivý a v běžném denním provozu se ztratí. Počítač netrpěl ani na výraznější zahřívání.

Konektivita

ExpertBook B5 nabízí následující konektory:

  • 2 × USB-C s podporou Thunderbolt 4 (včetně Power Delivery a možnosti připojení monitorů);
  • 2 × USB-A 3.2 Gen 2;
  • 1 × HDMI 2.1 TMDS;
  • 1 × 3,5 mm kombinovaný zvukový jack;
  • 1 × gigabytový RJ45 konektor.

Z hlediska většiny běžných uživatelských scénářů by tak měla být tato výbava více než dostatečná, v podnikovém prostředí se stále může hodit i klasický ethernetový konektor. Někomu by tak teoreticky mohla chybět jen čtečka paměťových karet, ale v případě byznysového notebooku to není zásadní omezení. Všechna rozhraní s výjimkou portu RJ45 se však nacházejí na pravé straně počítače, což by v některých případech mohlo být lehkou komplikací.

Bezdrátová konektivita u testované konfigurace zahrnuje dvoupásmovou Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.3. Během testování se oba protokoly chovaly standardně, stabilně a jejich využívání bylo bezproblémové.

Vybrané konfigurace pak slibují také podporu až Wi-Fi 7 a mobilních sítí 4G/LTE (slot na SIM se ukrývá na zadní hraně pod klouby obrazovky).

Zabezpečení

Vzhledem k tomu, že jde o počítač určený pro nasazení v byznysovém prostředí, nesní chybět ani kvalitní a spolehlivé zabezpečení. V tomto případě se mohou zákazníci spolehnout na následující kombinaci bezpečnostních prvků:

  • IR kamera s podporou Windows Hello;
  • čtečka otisků prstu s podporou Windows Hello;
  • TPM 2.0 modul;
  • čtečka čipových karet;
  • zabezpečení SSD heslem uživatele;
  • ochrana BIOSu a jeho zavádění;
  • možnost nasazení Computrace;
  • zámek Kensington Nano Security.

Přihlašování pomocí infračervené kamery i čtečky otisků prstů bylo vždy rychlé, spolehlivé a během testování nevykazovalo žádné potíže.

Výdrž a napájení

Dostáváme se k další ze silných stránek testovaného notebooku. Ačkoli by udávaná kapacita tříčlánkového akumulátoru 63 Wh nemusela na první pohled svádět k očekávání nadstandardní výdrže, opak je pravdou. I při náročnější práci se výdrž pohybovala kolem šesti až sedmi hodin. Při méně náročné činnosti, jako je editování dokumentů nebo sledování videa, pak notebook běžně sliboval i více než deset hodin. Při lehčím, kombinovaném používání s jiným počítačem jsem jej dobíjel vždy až po několika dnech.

Dobíjení probíhá pomocí portů USB-C, a kromě dodávaného 65W adaptéru lze využít i jiné univerzální nabíječky. Ani doba nabíjení nebude uživatele nijak zvlášť limitovat.

Software

Operační systém Windows 11 Professional doplňuje několik utilit přímo od výrobce. V první řadě je to nástroj MyASUS, který uživateli pomáhá využívat možnosti počítače na maximum. Kromě přístupu k informacím o hardwaru a softwaru nebo k diagnostice slouží např. pro kontaktování zákaznické podpory a servisu.

Důležitou součástí je také přístup do bohaté nabídky nastavení, kde lze ovlivnit např.:

  • péči o baterii (zejména pak její dobíjení – kdy lze např. nastavit maximální úroveň dobití do 80 %);
  • chování ventilátoru (tichý provoz versus vyšší výkon);
  • mikrofon a AI režimy potlačující nežádoucí ruchy;
  • reproduktory, zvukové režimy a funkci AI ClearVoice;
  • nastavení barev a funkce pro vylepšení videa;
  • fungování webové kamery a funkce kamery AiSense;
  • chování touchpadu a funkčních kláves FN;
  • některé aspekty zabezpečení počítače (včetně tzv. adaptivního zámku přístroje, který se aktivuje při vzdálení uživatele od PC).

Užitečný je také nástroj ASUS ExpertWidget, jehož prostřednictvím lze například nastavit chování klávesy FN a upravovat klávesové zkratky.

Závěr

ASUS ExpertBook B5 se v konfiguraci B5404CVA-Q50183X ukázal ve velmi dobrém světle. Vyzdvihnout je potřeba příjemné rozměry a hmotnost, ergonomii klávesnice a touchpadu, výkon a kapacitu RAM i SSD, kultivovaný chod ventilátoru, konektivitu (zejména konektorovou), výdrž baterie nebo možnosti zabezpečení. Výhodou je také tříletá záruka typu ON-SITE NBD.

Pokud bychom měli být féroví a zmínit i nějaké nedostatky, šlo by o umístění všech portů USB na jednu stranu, vypínač, který je součástí klávesnice, nebo displej, který by mohl být vzhledem k ceně obecně o něco kvalitnější (zejména z hlediska jasu či zobrazitelných barev). Z celkového pohledu jde však spíše o drobnosti, které nijak nebrání pohodlnému využívání (a půjde si na ně zvyknout nebo z hlediska primární zákaznické skupiny nejde o podstatné prvky).

Běžná koncová prodejní cena počítače se aktuálně pohybuje kolem 34 000 korun a její součástí je tříletá záruka typu ON-SITE NBD (a to i pro firemní zákazníky).

Plusy:

  • rozměry a hmotnost, zpracování;
  • ergonomie, klávesnice, touchpad;
  • výkon a kapacita RAM i SSD;
  • tiché chlazení;
  • konektivita a zabezpečení;
  • výdrž baterie;
  • tříletá záruka typu ON-SITE NBD (i pro firemní zákazníky).

 Minusy:

  • všechny porty USB na jedné straně;
  • jas displeje mohl být vyšší;
  • vypínač je součástí klávesnice.
Štítky: 

Profilová karta firmy

ASUS Computer Czech Republic, s.r.o.

ASUS Computer Czech Republic, s.r.o.

Název společnosti ASUS vychází ze jména Pegase (Pegasus) – okřídleného koně z řecké mytologie, který byl symbolem moudrosti a vědění. ASUS ztělesňuje sílu, čistotu a dobrodružného ducha tohoto nádherného stvoření. Každým novým produktem, který vytvoří, míří výš a výš.

Zobrazit detail firmy

Podobné články

Prodej počítačů i tabletů zaznamená letos růst, vliv AI je však zatím minimální

10. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle nejnovější prognózy společnosti IDC letos vzroste celosvětový trh s osobními počítači a tablety o 3,8 % na 403,5 milionu kusů. Zatímco pozornost se především díky marketingu zaměřenému na zařízení s umělou inteligencí v kombinaci s blížícím se ukončením podpory systému Windows 10 ubírá hlavně k počítačům, v prodejích výsledky za tento rok ovládnou tablety. Čtěte více

Globální prodej PC podle Gartneru ve třetím čtvrtletí 2024 klesl o 1,3 %

21. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Podle výsledků společnosti Gartner činily celosvětové dodávky osobních počítačů ve třetím čtvrtletí roku 2024 celkem 62,9 milionu kusů, což představuje 1,3% pokles oproti třetímu čtvrtletí roku 2023. Tento pokles přichází po třech po sobě jdoucích čtvrtletích meziročního růstu trhu. Navzdory poklesu však globální trh s osobními počítači směřuje k oživení. Čtěte více

Celosvětový prodej osobních počítačů ve 3. čtvrtletí mírně klesl

16. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Přestože globální ekonomika vykazuje známky oživení, celosvětové dodávky osobních počítačů se podle společnosti IDC během třetího čtvrtletí roku 2024 meziročně snížily o 2,4 % na 68,8 milionu kusů. Čtěte více

Prodej PC a tabletů v blízké budoucnosti podpoří poptávka v rozvojových regionech

25. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Nová prognóza společnosti IDC ukazuje, že dodávky osobních počítačů a tabletů v roce 2024 meziročně vzrostou o 2,6 % na 398,9 milionu kusů. Zatímco prodej PC zůstane meziročně na stejné úrovni (s 261 miliony kusů), trh s tablety meziročně vzroste o 7,2 %. Čtěte více