PSD2 není jenom o bezpečných platbách, zrychluje i tok informací

18. 3. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Home Credit)
S novou směrnicí EU PSD2 je spojována převážně bezpečnost platebních služeb, ale málo se ví, že také usnadňuje poskytování informací, a napomáhá tak k rozvoji moderních finančních služeb. Pomocí autorizace AISP, získává subjekt souhlas k nahlédnutí do bankovního účtu klienta.

„Jde pouze o autorizaci v režimu čtení, což znamená, že podnikatelské subjekty s tímto oprávněním, které uděluje ČNB, mohou na zákazníkův účet pouze nahlížet, ale nikdy se ho nemohou dotknout a manipulovat s penězi na účtu,“ vysvětlila Linda Bilal, tisková mluvčí Home Creditu.

Služba má především pomoci k zrychlení procesu žádosti například o hypotéku a jiné půjčky, kdy klient již nebude muset dokládat výpisy z účtu a společnost mu bude schopna sdělit jeho maximální úvěrový rámec.

„Zjednodušení pro klienty přichází díky AISP, nyní již nemusíte při žádosti o úvěr složitě zasílat výpis z účtu, ale pouze dáte souhlas, aby si jej úvěrová společnost bezpečně stáhla,“ vysvětlila Linda Bilal ze společnosti Home Credit, která službu začala využívat od února 2020 k získání výpisů z bankovních účtů žadatelů o úvěr.

Směrnice PSD2 přinesla bezpečnější ověření klienta pomocí dvou faktorů. Společně s tím je možné potvrzovat platby na internetu pomocí mobilní aplikace, na místo použití SMS kódu. Tento způsob je pro zákazníky pohodlnější i bezpečnější.

Cílem PSD2 bylo kromě zvýšení bezpečnosti při platbách na internetu také podpořit rozvoj inovativních finančních služeb v Evropě. Díky PSD2 tak musely banky zpřístupnit data svých klientů třetím stranám, jako například vývojářům moderních mobilních aplikací (jako např. Richee, Spendee apod.), ale obecně jakékoliv třetí straně, která má příslušné oprávnění od ČNB. Klient přitom své bance se zpřístupněním svých dat musí aktivně souhlasit, například při instalaci mobilní aplikace třetí strany apod. Pokud jste tedy vlastníkem několika bankovních účtů, můžete je spravovat pohodlně na jednom místě, z účtu banky, která tuto technologickou vychytávku již umožňuje.

Štítky: 

Podobné články

Novicom novým řešením ELISA rozšiřuje svou vizi Aktivního SOC

3. 7. 2020. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: Novicom)
V úterý 16. června 2020 se uskutečnilo online ohlášení nového produktu české společnosti Novicom. Ke stávajícím klíčovým produktům Novicom ADDNET a Novicom BVS přibyl třetí produkt – ELISA Security Manager, nástroj pro sběr a vyhodnocení kybernetických bezpečnostních událostí. Čtěte více

Zabezpečení Netgear Armor je nově součástí produktů s podporou Wi-Fi 6

9. 7. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Netgear)
Společnost Netgear nově integrovala bezpečnostní službu Armor do svých síťových produktů s podporou Wi-Fi 6. Kybernetické zabezpečení aktivně chrání domácí síť i veškerá k ní připojená zařízení před online hrozbami, jako jsou typicky viry, spamy, malware, spyware, spyboty, ransomware, phishing či botnety. Čtěte více

Flowmon představil novou generaci řešení pro monitorování a diagnostiku sítí

8. 7. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Flowmon Networks)
Flowmon 11 přichází s vylepšenou ergonomií, která zefektivňuje řešení síťových problémů. Změny v UX umožňují síťovým týmům držet krok s rostoucími nároky na výkon a spolehlivost v digitálních prostředích. Vylepšená viditelnost napříč prostředími, předdefinované dashboardy a intenzivní zaměření na uživatele pomáhají týmům NetOps sladit jejich cíle s neustále se měnícími podmínkami trhu. Čtěte více

Největší bezpečnostní slabinou home officu je práce ze soukromých zařízení

2. 7. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Společnost GFI Software uvedla na základě dotazování mezi svými českými a slovenskými partnery, že největším rizikem práce z domu je pro firemní sítě využívání soukromých PC a dalších zařízení. Během koronavirové epidemie české a slovenské firmy nejčastěji poptávaly řešení VPN, autentizace, popř. firewallu, přičemž aktuálně je trápí zvýšené náklady na zabezpečení IT. Čtěte více