PSD2 není jenom o bezpečných platbách, zrychluje i tok informací

18. 3. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Home Credit)
S novou směrnicí EU PSD2 je spojována převážně bezpečnost platebních služeb, ale málo se ví, že také usnadňuje poskytování informací, a napomáhá tak k rozvoji moderních finančních služeb. Pomocí autorizace AISP, získává subjekt souhlas k nahlédnutí do bankovního účtu klienta.

„Jde pouze o autorizaci v režimu čtení, což znamená, že podnikatelské subjekty s tímto oprávněním, které uděluje ČNB, mohou na zákazníkův účet pouze nahlížet, ale nikdy se ho nemohou dotknout a manipulovat s penězi na účtu,“ vysvětlila Linda Bilal, tisková mluvčí Home Creditu.

Služba má především pomoci k zrychlení procesu žádosti například o hypotéku a jiné půjčky, kdy klient již nebude muset dokládat výpisy z účtu a společnost mu bude schopna sdělit jeho maximální úvěrový rámec.

„Zjednodušení pro klienty přichází díky AISP, nyní již nemusíte při žádosti o úvěr složitě zasílat výpis z účtu, ale pouze dáte souhlas, aby si jej úvěrová společnost bezpečně stáhla,“ vysvětlila Linda Bilal ze společnosti Home Credit, která službu začala využívat od února 2020 k získání výpisů z bankovních účtů žadatelů o úvěr.

Směrnice PSD2 přinesla bezpečnější ověření klienta pomocí dvou faktorů. Společně s tím je možné potvrzovat platby na internetu pomocí mobilní aplikace, na místo použití SMS kódu. Tento způsob je pro zákazníky pohodlnější i bezpečnější.

Cílem PSD2 bylo kromě zvýšení bezpečnosti při platbách na internetu také podpořit rozvoj inovativních finančních služeb v Evropě. Díky PSD2 tak musely banky zpřístupnit data svých klientů třetím stranám, jako například vývojářům moderních mobilních aplikací (jako např. Richee, Spendee apod.), ale obecně jakékoliv třetí straně, která má příslušné oprávnění od ČNB. Klient přitom své bance se zpřístupněním svých dat musí aktivně souhlasit, například při instalaci mobilní aplikace třetí strany apod. Pokud jste tedy vlastníkem několika bankovních účtů, můžete je spravovat pohodlně na jednom místě, z účtu banky, která tuto technologickou vychytávku již umožňuje.

Štítky: 

Podobné články

Chráníte svá data i na home officu? Otestujte se online!

27. 3. 2020. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: DCD Publishing)
Informační bezpečnost je jedno z nejaktuálnějších témat současnosti. Denně dochází k závažným bezpečnostním incidentům, které mají dopad na fungování organizací. Na těch nejzávažnějších mají často svůj podíl také nedostatečně informovaní zaměstnanci, kteří se nevědomky dopouštějí zásadních pochybení. Čtěte více

Na aktivní kybernetickou obranu rezignovalo 42 % firem

2. 4. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco)
Podle studie společnosti Cisco dnes průměrná firma užívá přes 20 bezpečnostních technologií. Ačkoli neustále pokračuje konsolidace dodavatelů, kdy 86 % oslovených subjektů využívá řešení od 1 až 20 různých výrobců, přes 20 % dotázaných (o 8 % více než v roce 2017) se domnívá, že správa multidodavatelského prostředí je velmi náročná. Čtěte více

Kaspersky přidává zabezpečení SharePoint Online a Microsoft Teams

1. 4. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky)
Nová verze bezpečnostního produktu Kaspersky Security for Microsoft Office 365 rozšiřuje ochranu na aplikace pro spolupráci zaměstnanců. Již stávající ochranu nástrojů Exchange Online a OneDrive tak doplňuje zabezpečení SharePoint Online a bezpečné sdílení souborů přes Microsoft Teams. Čtěte více

HP posílilo (možnosti) zabezpečení osobních počítačů

31. 3. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Nová bezpečnostní řešení společnosti HP poskytují podnikům a jejich zaměstnancům pracujícím z domova kompletní ochranu před hrozbami. Mezi nově nabízené produkty patří HP Pro Security Edition, HP Proactive Security a HP Sure Click Enterprise, které se liší množstvím zahrnutých funkcí. Čtěte více