PSD2 není jenom o bezpečných platbách, zrychluje i tok informací

18. 3. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Home Credit)
S novou směrnicí EU PSD2 je spojována převážně bezpečnost platebních služeb, ale málo se ví, že také usnadňuje poskytování informací, a napomáhá tak k rozvoji moderních finančních služeb. Pomocí autorizace AISP, získává subjekt souhlas k nahlédnutí do bankovního účtu klienta.

„Jde pouze o autorizaci v režimu čtení, což znamená, že podnikatelské subjekty s tímto oprávněním, které uděluje ČNB, mohou na zákazníkův účet pouze nahlížet, ale nikdy se ho nemohou dotknout a manipulovat s penězi na účtu,“ vysvětlila Linda Bilal, tisková mluvčí Home Creditu.

Služba má především pomoci k zrychlení procesu žádosti například o hypotéku a jiné půjčky, kdy klient již nebude muset dokládat výpisy z účtu a společnost mu bude schopna sdělit jeho maximální úvěrový rámec.

„Zjednodušení pro klienty přichází díky AISP, nyní již nemusíte při žádosti o úvěr složitě zasílat výpis z účtu, ale pouze dáte souhlas, aby si jej úvěrová společnost bezpečně stáhla,“ vysvětlila Linda Bilal ze společnosti Home Credit, která službu začala využívat od února 2020 k získání výpisů z bankovních účtů žadatelů o úvěr.

Směrnice PSD2 přinesla bezpečnější ověření klienta pomocí dvou faktorů. Společně s tím je možné potvrzovat platby na internetu pomocí mobilní aplikace, na místo použití SMS kódu. Tento způsob je pro zákazníky pohodlnější i bezpečnější.

Cílem PSD2 bylo kromě zvýšení bezpečnosti při platbách na internetu také podpořit rozvoj inovativních finančních služeb v Evropě. Díky PSD2 tak musely banky zpřístupnit data svých klientů třetím stranám, jako například vývojářům moderních mobilních aplikací (jako např. Richee, Spendee apod.), ale obecně jakékoliv třetí straně, která má příslušné oprávnění od ČNB. Klient přitom své bance se zpřístupněním svých dat musí aktivně souhlasit, například při instalaci mobilní aplikace třetí strany apod. Pokud jste tedy vlastníkem několika bankovních účtů, můžete je spravovat pohodlně na jednom místě, z účtu banky, která tuto technologickou vychytávku již umožňuje.

Štítky: 

Podobné články

Pět největších trendů v oblasti SASE pro rok 2024

19. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Situace na poli kyberbezpečnosti je komplikovaná. Společnosti využívají tzv. hybridní pracovní sílu, desítky aplikací a třeba i řadu IoT zařízení. Jedním z řešení možných otázek může být přístup SASE (Secure Access Service Edge), na který se v následujícím komentáři zaměřila společnost Fortinet. Čtěte více

Novinky v MSP platformě Acronis: AI skriptování, integrace s AWS a monitoring EDR z partnerské úrovně

18. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Acronis přidal do své MSP platformy Acronis Cyber Protect Cloud řadu nových funkcí, včetně AI skriptování, monitoringu EDR z partnerské úrovně, a integrace s AWS a MS Entra, které dále zvyšují její hodnotu pro MSP poskytovatele. Díky aktuálním inovacím mohou poskytovatelé řízených služeb efektivněji spravovat a chránit před kybernetickými hrozbami IT infrastruktury svých zákazníků. Čtěte více

Únik dat odhalil pozadí čínského kyberšpionážní programu

17. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Únik dat z čínské bezpečnostní společnosti I-Soon částečně odhalil vnitřní fungování čínského národního hackerského programu. Společnost napojená na čínskou vládu aktivně útočila na vlády dalších zemí, ale i na domácí cíle. Ze získaných informací například vyplývá, že společnost byla financována především ze státních peněz. Čtěte více

U 90 % loňských útoků kyberzločinci zneužili protokol RDP

16. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Studie společnosti It’s Oh So Quiet (?): The Sophos Active Adversary Report for 1H 2024+ analyzující přes 150 případů reakce na incidenty řešených týmem Sophos X-Ops Incident Response v roce 2023 zjistila, že kyberzločinci zneužívají protokol vzdálené plochy (Remote Desktop Protocol – RDP), běžnou metodu pro navázání vzdáleného přístupu k systémům Windows, hned v 90 % útoků. Čtěte více