První kalibrační software pro fotografické monitory EIZO, který „mluví“ česky!

7. 2. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a Eizo)
Téma měsíce - Obvykle je podobný komentář věnován nějakému pokrokovému hardwarovu. Tentokrát však bude věnován kalibračnímu softwaru, který je nedílnou součástí všech nových fotografických monitorů EIZO a který znamená revoluční přístup výrobce v komunikaci se svými uživateli a zároveň bourá veškeré dosavadní představy a předsudky týkající se kalibrace monitorů.

Svým uživatelsky přívětivým přístupem tento nástroj výrazně rozšiřuje skupinu potenciálních zájemců o fotografické monitory. 

Při návrhu nového kalibračního softwaru vycházel výrobce - EIZO Corp. – ze svých dlouholetých zkušeností a připomínek běžných uživatelů, týkajících se nastavování (kalibrace) monitorů. Nejvíce omezujícím faktem pro správnou instalaci fotografických monitorů bylo doposud vždy spouštění jakéhosi kalibračního softwaru s nějakou (obvykle externí) kalibrační sondou, což pro mnoho uživatelů fakticky znamenalo určitý blokovací argument dostatečný pro oddálení koupě fotografického monitoru. Zkrátka, aby bylo možné fotografický monitor správně používat, bylo doposud zpravidla nutné nejprve provést jeho kalibraci pomocí kalibrační sondy.

Nová koncepce kalibračního softwaru ColorNavigator 7 od japonské společnosti EIZO tak přichází s inovátorským a revolučním řešením, kdy ke správnému nastavení monitoru není ihned po vybalení z krabice zapotřebí provádět kalibraci monitoru a tedy ani případně pořizovat externí kalibrační sondu.

Přitom výrobce vychází z poměrně stabilních parametrů svých fotografických monitorů a přesně nastavených továrních obrazových parametrů monitoru pro každý z nejčastěji přednastavených a v praxi používaných video-režimů: např. sRGB, AdobeRGB, Printing, Video-REC709, atd., atd.

Na základě uživatelem zvoleného videorežimu pomocí tlačítka „MODE“ na monitoru pak nainstalovaný kalibrační software ColorNavigator 7 vytvoří zcela AUTOMATICKY odpovídající barevný profil a ten nastaví (opět AUTOMATICKY) jako výchozí ve správě barev operačního systému tak, aby byl připraven pro své využití ve fotografických editorech a zajistil korektní barevnou reprodukci zobrazovaných fotografií.

Výrobce navíc navrhl kalibrační software jako program, který je při jakémkoliv spuštění PC automaticky aktivní a trvale sleduje, jaký video-režim uživatel pomocí tlačítka „MODE“ právě používá. Není tedy třeba software opakovaně spouštět pokaždé, když je třeba vytvořit barevný profil monitoru (kalibrovat monitor). 

K tomu, aby vše správně fungovalo, postačí učinit tři následující kroky:

1) vybalit fotografický monitor z krabice a propojit jej pomocí video kabelu a USB kabelu s PC;

2) nainstalovat kalibrační software ColorNavigator 7;

3) restartovat PC a pomocí tlačítka „MODE“ na ovládací liště monitoru zvolit „VIDEO-režim“ pro požadovaný typ práce – např. „sRGB“ pro přípravu fotografií na web nebo „Printing“ pro sladění barevné reprodukce na monitoru s jejím tiskovým výstupem.

Monitor pak již AUTOMATICKY nastaví odpovídající obrazové parametry a vytvoří AUTOMATICKY barevný profil pro fotografické editory.

O takovém přístupu fotografové zatím vždy jen snili a nyní se tento sen stává skutečností!

AUTOMATICKÁ kontrola / AUTOMATICKÁ korekce přednastavených VIDEO-režimů:

V případě fotografických monitorů EIZO s integrovanou kalibrační sondou je dalším bonusem AUTOMATICKÁ kontrola a případná korekce VŠECH přednastavených obrazových parametrů monitoru ve VŠECH přednastavených továrních VIDEO-režimech – volitelných pomocí tlačítka „MODE“.

V případě fotografických monitorů EIZO bez integrované kalibrační sondy je ke kontrole továrně přednastavených obrazových parametrů a k jejich případné korekci možno samozřejmě využít některou ze 30 externích podporovaných kalibračních sond.

VEŠKERÁ KOMUNIKACE s ColorNavigatorem 7 probíhá ČESKY!

Hlavním cílem a předností ColorNavigatoru 7 je to, že funguje zcela AUTOMATICKY na pozadí a prakticky bez jakéhokoliv nutného zásahu uživatele. Přesto je možné kalibrační software ColorNavigator 7 samozřejmě spustit a to v případě potřeby vytváření vlastních uživatelských VIDEO-režimů – např. režim „Printing“ s upraveným bílým bodem dle vlastního zdroje světla. V takovém případě je samozřejmě nesmírnou výhodou, že program ColorNavigator 7 komunikuje s uživatelem česky a umožní mu tak snadno a rychle monitor požadovaným způsobem přenastavit.

CUSTOMIZACE OSD-MENU:

Poslední tzv. „třešničkou na dortu“ je možnost si všechny továrně přednastavené i nově vytvořené uživatelské VIDEO-režimy podle libosti pojmenovávat a stisknutím jediného tlačítka zobrazit jejich přehled s možností výběru.

Kalibrační software ColorNavigator 7 navíc neukládá barevní profily monitoru pouze na disk PC připojeného k monitoru, ale i přímo do monitoru. Tím je umožněna snadná synchronizace VŠECH používaných profilů v případě připojení k jinému PC!

Výrazná vylepšení EIZO ColorNavigator 7:

- Po stisknutí tlačítka MODE a výběru jednoho z továrně přednastavených VIDEO-režimů AUTOMATICKY vytvoří odpovídající barevný profil editoru nutný pro korektní barevnou reprodukci fotografií ve fotografických editorech.

- Snadná kontrola a korekce továrně přednastavených obrazových parametrů monitorů ve VŠECH přednastavených VIDEO-režimech monitoru. Kontrolu a případnou korekci lze provádět plně AUTOMATICKY (v případě EIZO monitorů s integrovanou kalibrační sondou) nebo MANUÁLNĚ pomocí externí kalibrační sondy.

- Snadné vlastní pojmenování všech přednastavených i nově vytvořených VIDEO-režimů uživatelem.

- Snadná synchronizace všech profilů monitoru s jiným připojeným počítačem.

Podporovaný hardware

Všechny fotografické monitory EIZO vyrobené v 2017 a později. Ke kontrole/korekci obrazových parametrů monitoru je možné použít jednu z celkem 30 podporovaných kalibračních sond.

Štítky: 

Podobné články

Ťažká úloha: Ušetriť terabajty zálohovaných dát a zároveň ochrániť pred ransomwarem

31. 5. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Synology)
Dá sa to vôbec? Dnes máte vo vašej firme (malej, strednej či veľkej) dáta určite aspoň na dvoch miestach – na počítačoch a v cloude, napr. G Suite či Office 365. Zálohujete? Super! A ako? Pravdepodobne máte hardvér a k tomu zálohovací softvér. A predpokladáme, že súbory na G Suite (vrátane kalendárov či e-mailov) alebo Office 365 nezálohujete vôbec, všakže? A čo v prípade, že sa objaví hrozba ransomware a niektorý z počítačov vašich kolegov zostane zašifrovaný? Čtěte více

Big SafeBox Data a QNAP nabízejí zálohovací řešení ve shodě s GDPR

22. 5. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a QNAP)
Společnost Big SafeBox Data zavedla ve Španělsku datové centrum QNAP NAS, aby mohla nabízet zálohovací řešení pro kanál QNAP ve shodě s nařízením GDPR. Čtěte více

Železnice Slovenské republiky udržují svá data v pohybu s mimořádnou dostupností díky technologiím Veeam

15. 5. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a Veeam)
Železnice Slovenské republiky (ŽSR), které mají v sousedním státě na starosti správu a provoz klíčové dopravní, telekomunikační a rádiové infrastruktury, využívají řešení společnosti Veeam Software k zajištění permanentní dostupnosti na národních a regionálních tratích v délce téměř 3 600 kilometrů. Čtěte více

Jak zákazníky zaujmout komplexním zálohovacím řešením

13. 5. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a Acronis)
Zákazníci jsou v současné době stále náročnější a jako prodejce řešení IT bezpečnosti musíte zaujmout řešeními a službami, které se odlišují od běžné konkurence. Například v oblasti zálohování dnes již nezískáte pozornost jen prostým zálohováním a obnovou, musíte ukázat něco navíc. Zákazníky můžete ohromit například přidanou ochranou proti ransomwaru, bezpečným úložištěm a schopností obnovy v řádu minut. Čtěte více