První integrovaný Tegra LTE procesor od Nvidia

21. 2. 2013. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: Nvidia)
Nvidia uvedla integrovaný 4G LTE mobilní procesor Nvidia Tegra 4i, který je znatelně rychlejší a přitom o polovinu menší než jeho nejbližší konkurent.

Tegra 4i, donedávna označovaná kódovým jménem “Project Grey” využívá 60 speciálních Nvidia GPU jader, čtyř-jádrové CPU, založené na ARM jádru, R4 Cortex-A9, páté baterii šetřící jádro a pro integraci optimalizovanou verzi LTE modemu Nvidia i500. Výsledkem je energeticky efektivní, kompaktní mobilní procesor, který dovoluje chytrým telefonům využívat výkonu a schopností dříve myslitelných pouze u drahých super telefonů.

Nvidia poprvé nabízí jednotný, integrovaný procesor, který řídí všechny hlavní funkce chytrého telefonu,” řekl Phil Carmack, senior viceprezident divize Mobile business ve společnosti Nvidia. „Telefony s procesorem Tegra 4i nabídnou skvělý výpočetní výkon, schopnosti na špičkové úrovni a výjimečně dlouhou výdrž na baterii.

Nové 2,3 GHz CPU procesoru Tegra 4i vzniklo spoluprací společností Nvidia a ARM. Jedná se o nejefektivnější CPU jádro s nejvyšším výkonem na trhu.

„Tegra 4i je nejnovější SoC řešení založené na procesoru ARM Cortex-A9 a dokladuje schopnosti ARMu a našich partnerů jak pokračovat v tlaku na výkon technologií a vytvářet tím ještě lepší užitný komfort,” řekl Tom Cronk, executive viceprezident a generální manažer divize procesorů ve společnosti ARM. „ARM a Nvidia společně úzce pracovali na další optimalizaci procesoru Cortex-A9, aby zvýšili výkon a efektivitu v oblastech jako je streamování nebo odezva. Je to příklad spolupráce a inovace, která staví řešení založená na ARM technologii do čela trhu již v několikáté generaci SoC řešení.”

Tegra 4i využívá stejnou architekturu jako Tegra 4 GPU a má pětkrát tolik GPU jader jako Tegra 3 což znamená hraní ve vysoké “konzolové” kvalitě nebo třeba 1 080p full HD displeje. Rovněž pracuje s integrovaným a optimalizovaným softwarově řízeným radio modemem Nvidia i500, který podporuje LTE a usnadňuje škálování a upgradování sítě.

Zdá se, že Tegra 4i výkonem převyšuje aktuálně nejúspěšnější integrovaný LTE čip a zároveň profituje z integrovaného ‘soft-modemu’, který může být na dálku přeprogramován na podporu nových frekvencí a rozhraní, což je věc o které se ostatním výrobců modemů může jen zdát,” řekl Stuart Robinson, ředitel Handset Component Technologies Program ve společnosti Strategy Analytics.

Schopnosti fotoaparátu mobilního procesoru Tegra 4i zahrnují nedávno, spolu s Tegra 4, uvedenou architekturu výpočtu snímku Nvidia Chimera. Ta přináší řadu pokročilých vlastností, jako třeba vůbec poprvé použité HDR, které je permanentně zapnuté, tap to track funkci nebo možnost fotit za pomoci HDR panoramatické fotografie.

Nvidia rovněž představila svoji referenční platformu chytrého telefonu s procesorem Tegra 4i s kódovým označením “Phoenix”. Na ní chce demonstrovat své unikátní mobilní technologie. Phoenix je blueprint, nebo-li referenční design, na který se mohou výrobci mobilních telefonů odkazovat při navrhování a výrobě budoucích chytrých telefonů s procesorem Tegra 4i, což by mělo pomáhat uspíšit jejich uvedení na trh.

Štítky: 

Podobné články

Nvidia Tesla v nejúspornějším superpočítači

2. 7. 2013. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: Nvidia)
Poslední výsledky Green500 ukázaly výhody GPU proti CPU akcelerátorům v energetické efektivitě High Performance Supercomputingu. Grafické akcelerátory Tesla pohánějí dva nejúspornější superpočítače současnosti. Uvedl to žebříček Green500. Čtěte více
Nvidia GeForce GTX 760

Nvidia: grafická karta GeForce GTX 760

27. 6. 2013. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: Nvidia)
Nvidia uvedla na trh kartu GeForce GTX 760 GPU, která nabízí herní výkon, plynulé snímkové frekvence a exkluzivní GeForce GTX technologie. Čtěte více
Nvidia GeForce GTX780

Nvidia: grafická karta GeForce GTX 780

27. 5. 2013. (redaktor: František Doupal, zdroj: Nvidia)
Společnost Nvidia představila grafický akcelerátor GeForce GTX 780, poslední vývojový stupeň elitní kategorie GPU, který přináší plynulý obraz pro novou generaci herních PC titulů, jako jsou Call of Duty: Ghosts, Watch Dogs nebo Battlefield 4. Čtěte více

Nvidia podporuje PhysX pro herní konzoli Microsoft Xbox One

25. 5. 2013. (redaktor: František Doupal, zdroj: Nvidia)
Nvidia oznámila podporu development kitů (SDK) PhysX a APEX pro herní konzoli Microsoft Xbox One. Obě tyto technologie nabízejí řešení pro detekci kolizí a pevných objektů, látek, kapalin, částicových efektů a podobně na různých platformách. Čtěte více