Průměrný počet kyberútoků na jednu českou organizaci překonal hranici 800 za týden

12. 2. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Daniel Šafář, Country Manager CZR regionu ve společnosti Check Point, se ve svém komentáří zabývá problematikou neustále rostoucího počtu kybernetických útoků na české organizace. V lednu letošního roku toto číslo dokonce překonalo hranici 800 útoků za pouhý jeden týden.

Vzhledem k vývoji kyberhrozeb je téma ochrany a zabezpečení aktuálnější než kdy dřív. Kyberzločinci velmi rychle reagují na všechny zajímavé události a přizpůsobují jim hrozby, aby maximalizovali pravděpodobnost úspěchu. Viděli jsme vzestup koronavirových kyberútoků, snahu o zneužití značek dopravních a technologických společností v době pandemie, ale hackeři pružně reagují i na různé svátky, jako jsou například Vánoce nebo blížící se Valentýn.

Řeč čísel je bohužel alarmující. Od poloviny minulého roku sledujeme nárůst kyberútoků. V polovině ledna dokonce padla hranice 800 kyberútoků za týden v průměru na jednu českou organizaci. Přitom průměrný týdenní počet kyberútoků na jednu evropskou organizaci se drží kolem hranice 500 útoků.

Viděli jsme také vlnu útoků na nemocnice, včetně český zdravotnických zařízení. Na svědomí to měl zejména botnet Emotet ve spojení s ransomwarovými hrozbami, jako je Ryuk. Emotet se povedlo v uplynulých týdnech odstavit a znovu se tak ukázala důležitost spolupráce napříč bezpečnostními organizacemi a vládními subjekty.

V České republice začal nevídaným způsobem řádit ransomware. Po většinu roku se dopad ransomwaru pohyboval kolem jednoho procenta českých organizací. Ovšem od konce prosince sledujeme raketový vzestup vyděračských hrozeb, v průběhu ledna zasáhl ransomware neuvěřitelných skoro 12 % český společností.

Po celém světě vidíme také nevídaný nárůst útoků na vzdělávací a výzkumné organizace. Od druhé poloviny listopadu se pohyboval celosvětový průměr kolem hranice 1 300 útoků týdně na jednu vzdělávací/výzkumnou společnost, což je skoro dvojnásobek celosvětového průměru útoků na běžné společnosti.

Štítky: 

Podobné články

Pět největších trendů v oblasti SASE pro rok 2024

19. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Situace na poli kyberbezpečnosti je komplikovaná. Společnosti využívají tzv. hybridní pracovní sílu, desítky aplikací a třeba i řadu IoT zařízení. Jedním z řešení možných otázek může být přístup SASE (Secure Access Service Edge), na který se v následujícím komentáři zaměřila společnost Fortinet. Čtěte více

Novinky v MSP platformě Acronis: AI skriptování, integrace s AWS a monitoring EDR z partnerské úrovně

18. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Acronis přidal do své MSP platformy Acronis Cyber Protect Cloud řadu nových funkcí, včetně AI skriptování, monitoringu EDR z partnerské úrovně, a integrace s AWS a MS Entra, které dále zvyšují její hodnotu pro MSP poskytovatele. Díky aktuálním inovacím mohou poskytovatelé řízených služeb efektivněji spravovat a chránit před kybernetickými hrozbami IT infrastruktury svých zákazníků. Čtěte více

Únik dat odhalil pozadí čínského kyberšpionážní programu

17. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Únik dat z čínské bezpečnostní společnosti I-Soon částečně odhalil vnitřní fungování čínského národního hackerského programu. Společnost napojená na čínskou vládu aktivně útočila na vlády dalších zemí, ale i na domácí cíle. Ze získaných informací například vyplývá, že společnost byla financována především ze státních peněz. Čtěte více

U 90 % loňských útoků kyberzločinci zneužili protokol RDP

16. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Studie společnosti It’s Oh So Quiet (?): The Sophos Active Adversary Report for 1H 2024+ analyzující přes 150 případů reakce na incidenty řešených týmem Sophos X-Ops Incident Response v roce 2023 zjistila, že kyberzločinci zneužívají protokol vzdálené plochy (Remote Desktop Protocol – RDP), běžnou metodu pro navázání vzdáleného přístupu k systémům Windows, hned v 90 % útoků. Čtěte více