Průměrná česká společnost nyní čelí v průměru více než 2 000 útoků týdně

23. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Kyberbezpečnostní společnost Check Point Software Technologies upozorňuje, že od začátku letošního roku vidíme další prudký nárůst kyberútoků. V dubnu čelily české společnosti v průměru enormním 2 000 kyberútokům týdně. Přitom průměr za první tři měsíce byl „pouze“ 1 570 kyberútoků týdně na jednu českou organizaci.

„Jde o vůbec nejvyšší počet kyberútoků, protože doposud se nikdy týdenní počet přes hranici 2 000 nevyšplhal,“ uvedl Miloslav Lujka, country manager Czech Republic, Slovakia & Hungary z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

„Dlouhodobě čelí české firmy i téměř dvojnásobnému počtu ransomwarových útoků, než je evropský průměr. Během dubna byla terčem vyděračských hrozeb každá 20. česká organizace, zatímco v Evropě čelí ransomwaru v průměru ‚jen‘ každá 43. společnost. Navíc některá odvětví jsou v ohrožení ještě více. Z českých vládních a vojenských organizací se dokonce v dubnu musela každá devátá organizace potýkat s ransomwarovým útokem a hrozbou vydírání a zašifrování dat,“ dodal Lujka. „Duben přinesl ve srovnání s prvním čtvrtletím také zdvojnásobení počtu útoků botnetů po celé Evropě. Může to souviset s aktivitami hacktivistických skupina a volbami v jednotlivých zemích i s blížícími se Evropskými volbami. Tradičně jsou terčem i organizace, které mají zásadní vliv na chod společnosti a nebo pracují s citlivými daty. Během dubna jsme v Evropě zaznamenali téměř čtyřnásobný nárůst útoků botnetů na zdravotnictví. Jakékoli narušení provozu v nemocnicích nebo lékárnách může mít vážné následky. Kyberzločinci si podobné cíle vybírají úmyslně, aby maximalizovali úspěšnost a výdělečnost svých operací.“

Drtivá většina škodlivých souborů (93 %) byla v České republice v uplynulých 30 dnech distribuována e-mailem. Evropský průměr je 85 %, celosvětově jen 63 %. Nejčastěji byly v e-mailech v ČR šířeny soubory .exe (53 %), na druhém místě byl kyberzločinci oblíbený formát .pdf (15 %). Přitom v Evropě i celosvětově je v drtivé většině případů používán k šíření malwaru a hrozeb v e-mailech právě formát .pdf.

Na webových stránkách si také dejte pozor zejména na formát .exe, ale na českých webových stránkách jsou oblíbené i nebezpečné .pdf nebo .doc soubory.

Podceňovat rizika se nevyplácí ani na mobilních zařízeních. V uplynulém měsíci zhruba každá čtvrtá společnost zaznamenala bezpečnostní incident související s mobilními zařízeními. Check Point během posledních 30 dnů odhalil 227 škodlivých mobilních aplikací a 16 869 rizikových aplikací. Proto věnujte mobilní bezpečnosti zvýšenou pozornost a používejte pokročilá preventivní bezpečnostní řešení.

Štítky: 

Podobné články

Zebra systems vyhlásila nejlepší lokální prodejce za rok 2023

11. 6. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zebra systems)
Společnost Zebra systems na svém každoročním setkání ocenila své nejlepší české a slovenské partnery za rok 2023. Ocenění si odnesli prodejci řešení Acronis, GFI Software, N-able a AST. Rok 2023 potvrdil rychle rostoucí poptávku zákazníků po službách kybernetické ochrany a většina partnerů uspěla u svých zákazníků s rozšiřující se MSP nabídkou. Čtěte více

Pravidelné bezpečnostní audity dělá jen polovina firemních IT manažerů

7. 6. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: AppSec)
Necelá polovina IT manažerů z českých firem, kteří mají rozhodující pravomoci nebo alespoň poradní hlas při výběru dodavatelů, potvrzuje, že jejich společnost si dělá pravidelné bezpečnostní audity interních systémů a pracovních zařízení. Desetina firemních IT manažerů přiznává, že bezpečnostní audity vůbec nedělá a 15 % pouze nahodile. Čtěte více

Společnost techconsult udělila firewallům Zyxel ocenění Champion

4. 6. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zyxel)
Německá společnost techconsult, která patří mezi nezávislé výzkumné a analytické organizace a tvoří součást skupiny Heise Group, udělila ve svém nejnovějším průzkumu Professional User Ratings (PUR) firewallům Zyxel ocenění Champion. Čtěte více

Hrozby pro macOS v ČR a SR: Rizikem byl malware využívaný ke krádežím v kryptopeněženkách

3. 6. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Nejčastější hrozbou pro platformu macOS dlouhodobě zůstává adware Pirrit. V uplynulých týdnech ale na sebe nejvíce upoutal pozornost škodlivý kód PSW.Agent, který se svými funkcemi řadí mezi tzv. infostealery, škodlivé kódy určené ke krádeži našich dat. Malware PSW.Agent se pak cíleně zaměřil na kryptoměnové účty, a to s pomocí sponzorovaných škodlivých reklam a bannerů. Čtěte více