Prostředí na internetu houstne
- 8. 8. 2011
- 1 min
Internet jako médium je považován za svobodný, ale ne zcela bezpečný. Téměř každý den zaregistrujeme nějakou zprávu o útocích hackerů na firemní či jiné internetové stránky. Ti útočí buď pro peníze, nebo z ideových důvodů. Firmy zabývající se bezpečností varují a nabízejí nejrůznější antivirový a další bezpečnostní software, který snad pomůže uživatelům proti kradení identit, rozezná phishing či chrání před ovládnutím a zneužitím počítače.
Největší bezpečnostní problémy však způsobují sami uživatelé, často i nechtěně odešlou text který by neměl opustit organizaci. Na internetu však lze najít prostředky k vytvoření nového vlastního viru bez velkých znalostí. Objevily se i programy a služby, které dovolují zachovat při surfování anonymitu. Otázka zní, jak účinně. V souvislosti se zákonem o hazardu trochou přispěli i naši poslanci, kteří by chtěli, aby poskytovatelé filtrovali a znepřístupňovali stránky s nepovoleným hazardem ze zahraničí.
Zásadním problémem však je, jak to technicky uskutečnit. Odborníci dále varují, že jde vlastně o cenzuru, a že bychom se tak dostali na úroveň Severní Koreje, Íránu a podobných zemí. Nedávno se svým příspěvkem přišel i prezident USA Barack Obama, který by chtěl vytvořit v Pentagonu nové velitelství, které bude mít na starosti bezpečnost amerického počítačového prostředí. Při pohledu na různé problémy tak člověka napadne, kam vlastně internet směřuje.