Problémy s nelegálním softwarem způsobují neukáznění zaměstnanci

24. 6. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: BSA)
Podle průzkumu organizace BSA čtvrtina zaměstnanců (26 %) instaluje do firemní počítačové sítě neautorizovaný software. Zaměstnanci si dle průzkumu navíc mimopracovními aktivitami zkracují pracovní dobu až o 58 minut denně. Využívání výpočetní techniky již proto monitoruje 59 % firem.

„Dokonce i ve finančnictví včetně bank a pojišťoven, tedy v oblasti, kde se předpokládá dodržování striktních pravidel, je podíl nelicencovaného softwaru vysoký: 25 procent,“ řekl Jan Hlaváč, tiskový mluvčí organizace BSA | The Software Alliance, která sdružuje výrobce softwaru. Závěry vyplývají ze studie, na které BSA spolupracovala s analytickou společností IDC. Studie hodnotí trendy v užívání počítačů a softwaru na 116 trzích.

Nejčastější formou pirátství ve firmách je podle tuzemské statistiky případů instalace softwaru na více počítačů, než povoluje licence (55 %). Následuje instalace softwaru, u kterého nelze určit původ nebo možnost využití (30 %), například pro komerční účely. „Stále častěji se setkáváme i s padělaným softwarem, který podvodníci vydávají za řádně licencované kopie,“ dodal Jan Hlaváč.

V Česku se užívá nelegálně 33 procent softwaru. „Každý třetí software je instalovaný bez řádné licence,“ řekl Jan Hlaváč. Komerční hodnota nelicencovaného softwaru činí v Česku 3,6 miliardy korun.

Více než polovina firem kontroluje své zaměstnance

Z průzkumu dále vyplynulo, že správci výpočetní techniky odhadují, že 15 % zaměstnanců instaluje či stahuje software bez jejich vědomí. Realita je však mnohem horší: „Téměř dvojnásobek, tedy26 procentzaměstnanců, instaluje do firemní sítě nepovolený software, tedy programy neznámého původu, které mohou obsahovat viry a škodlivý malware,“ shrnul Hlaváč.

Zneužívání počítačů se obávají i tuzemští zaměstnavatelé, a proto se aktivně brání. V současnosti více než 59 % firem aktivně monitoruje softwarové licence a využívání výpočetní techniky. Vyplývá to ze statistiky společnosti truconneXion, která firmám pomáhá mít výpočetní techniku pod kontrolou. Do hledáčku zaměstnavatelů se v posledních třech letech dostávají nejen počítače, ale také pracovní mobily a tablety, na které se významným způsobem přesunula pracovní i oddychová aktivita zaměstnanců.

Míra zneužívání pracovního času v českých firmách za minulý rok celkově vzrostla v meziročním srovnání o rekordních šest minut na 58 minut denně, vyplývá z letošního měření firmy truconneXion. „Kromě dodržování pracovní kázně se snaží firmy ochránit i firemní data. Rizikovými aktivitami, například stahováním nelegálního obsahu či návštěvou pornografických stránek, vystavují firemní zařízení riziku zavlečení viru,“ vysvětlil Martin Hnízdil, zástupce společnosti truconneXion.

Kybernetické útoky připravily firmy o 9,6 bilionu korun

Nelegálního softwaru se firmy bojí zejména z důvodu bezpečnostních rizik. Jen v loňském roce kybernetické útoky připravily firmy o víc než 9,6 bilionu korun (400 miliard USD). Oslovení manažeři se nejvíc obávají ztráty dat.

Ve firmách s výskytem nelicencovaného softwaru totiž prokazatelně rapidně stoupá pravděpodobnost napadení virem či škodícím malwarem. „Pokoutně stažený software bývá velmi často zavirovaný, riziková je již samotná návštěva on-line zdrojů, například on-line úložišť,“ varoval Hlaváč.

Štítky: 

Podobné články

ALSO Czech Republic oživí úspěšný projekt Power Platform Club, který umožní partnerům vytvářet byznysové aplikace pro jejich klienty

28. 11. 2023. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: ALSO Czech Republic)
Od 6. prosince budou probíhat pravidelná měsíční setkání Power Platform Clubu. Přední odborníci na tvorbu aplikací společnosti Microsoft, které zlepšují řízení procesů ve firmách, se zde podělí o své know-how s partnery z České republiky a Slovenska. Partneři se také dozvědí, jak automatizovat práci pomocí AI asistenta Microsoft Copilot. Čtěte více

Růst počtu zranitelností registrují tři čtvrtiny českých správců IT

22. 11. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Podle průzkumu provedeného mezi partnery a zákazníky společnosti GFI Software vnímá 77 % českých IT správců neustále se zvyšující počet zranitelností. Řada z nich proto uvažuje o skenování zranitelností a instalaci softwarových záplat nabízených poskytovateli MSP služeb. Čtěte více

Novinka od Red Hatu chrání dodavatelský řetězec softwaru

19. 7. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Red Hat)
Řešení Red Hat Trusted Software Supply Chain zvyšuje odolnost vůči zranitelnostem v dodavatelském řetězci softwaru. Součástí jsou také cloudové služby Red Hat Trusted Application Pipeline a Red Hat Trusted Content, jejichž cílem je podpořit úspěšné zavádění postupů DevSecOps a začlenit bezpečnostní aspekty do životního cyklu vývoje softwaru. Čtěte více

Progress přichází s novými verzemi nástrojů pro vývoj aplikací

30. 6. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Progress )
Společnost Progress vydala novou verzi R2 2023 Progress Telerik a Progress Kendo UI, nejvýkonnějších knihoven a nástrojů pro vývoj aplikací pro rozhraní .NET a JavaScript. Nejnovější verze vývojářských nástrojů Progress přináší inovované nástroje pro rychlejší tvorbu uživatelského rozhraní, vylepšenou vizualizaci dat nebo pokročilých rozhraní pro konverzaci. Čtěte více