Přichází doba bezzásahová? Automatizované tiskárny uvolní lidem ruce

16. 8. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Canon)
Technologie sloužící k usnadnění pracovních procesů nezadržitelně směřují k automatizaci a přichází tzv. doba bezzásahová. Tedy doba, kdy je vedle maximální kvality a rychlosti v popředí i uživatelské pohodlí. Podle odborníků společnosti Canon to platí i pro velkoformátový tisk.

Obsluha už nebude muset stát nepřetržitě u tiskárny a kontrolovat, zda vše běží, jak má. Hlavně tam, kde se tisknou velké objemy projektových výkresů, map nebo plakátů, lidé ocení možnost vložit roli, zavřít dvířka a odejít. Vše ostatní už dnes zvládne zařídit tiskárna sama.

Segment velkoformátového tisku možná trochu připomíná tanker, který má svou váhu a hybnost a jen tak nezmění směr kvůli závanu větru. Je konzervativní a dlouhodobě odolný vůči trendům a změnám, jinde tak výrazným. I zde se ale pomalu do popředí derou nejmodernější technologie a lze spatřit záblesk, jak bude tento segment vypadat v blízké budoucnosti.

Jedním z takových záblesků je nástup automatizace. „Je zřejmé, že obsluha tiskáren musí být co nejjednodušší a nejpříjemnější. Doba nás tlačí k čím dál větší efektivitě a produktivitě, a právě tady lze získat hodně prostoru pro kreativnější práci s vyšší přidanou hodnotou,“ prohlásil Jiří Linhart, specialista na velkoformátová tisková řešení společnosti Canon CZ. Jeho slova potvrzují i nedávné průzkumy, v nichž respondenti udávají jako největší přínos po zavedení automatizovaných technologií výrazné zrychlení a zjednodušení pracovních procesů. To vede k větší produktivitě, a zaměstnanci tak mohou pobírat vyšší mzdy při současném snížení počtu přesčasových hodin.

Pohodlí především

„Dosud bylo zdlouhavým standardem, že obsluha tiskárny musela založit roli papíru do stroje, ručně zasunout její přední okraj do podavače a po ukončení tohoto procesu nastavit veškeré parametry média. To teď odpadá. Stačí pouze vložit roli, zavřít dvířka zásobníku a v klidu odejít,“ upřesnil Jiří Linhart. Třeba novinka od Canonu, velkoformátová tiskárna imagePROGRAF TZ-30000, sama roli zavede, zkontroluje správnou polohu papíru, změří jeho šíři a tloušťku, rozpozná typ média a jemu přizpůsobí dávkování množství inkoustu, dokonce uživatele i průběžně informuje o zbývajícím množství materiálu v roli. Díky učícímu se algoritmu si tiskárna navíc i nový materiál sama zapamatuje a příště vždy automaticky použije potřebné nastavení.

„Jde o opravdu velký krok směrem k automatizaci a uživatelskému pohodlí. Díky revoluční úrovni detekce před začátkem tisku odpadá veškerá manuální námaha při obsluze a zvládne to opravdu každý,“ dodal Linhart. Novinka TZ-30000 je první velkoformátovou tiskárnou na trhu, u které lze vyměnit roli papíru během tisku, aniž by došlo k jeho přerušení.

Nová úroveň tisku pro projektanty a stavaře

„I když si mnoho menších firem během dlouhých měsíců pandemie, kdy byla zavřená copy centra a další outsourcované tiskařské služby, pořídila své vlastní menší plotry třeba pro tisk CAD/GIS výkresů, zařízení typu imagePROGRAF TZ-30000 zůstanou důležitou součástí podnikání velkých projekčních nebo stavebních firem s objemy tisku převyšujícími 300 až 500 m2 za měsíc,“ řekl Linhart.

Tiskárna zvládne i tiskové objemy přes 1000 m2 a produktivitu dále zvýší také volitelný integrovaný barevný skener pro souběžný tisk, kopírování a skenování. „Hašení“ deadlinů, kdy je třeba tisknout velké objemy dokumentů v krátkém čase, bude snazší díky produkci až 244 výtisků A1 za hodinu.

Budoucnost je v pigmentových inkoustech

Technická dokumentace, plakáty nebo mapy se v blízké budoucnosti budou vyznačovat také řádově vyšší odolností. Na popularitě totiž získávají pigmentové inkousty, které jsou odolné vůči rozmazání nebo smytí vytištěných informací a dobře čelí UV záření a s ním souvisejícímu vyblednutí. „Končí tak starosti o výkresy na stavbě nebo ve výrobě, kde hrozí jejich poškození vnějšími vlivy, o turistických mapách ani nemluvě. Třeba takový reklamní plakát na voděodolném médiu vydrží v exteriéru ponechán napospas vlivům počasí klidně půl roku, a to i bez nutnosti laminace nebo povrchové úpravy,“ vysvětlil specialista na velkoformátová tisková řešení společnosti Canon CZ.

Zásobníky pigmentových inkoustů lze dnes navíc – stejně jako role papíru – měnit během tisku, a to díky mezizásobníkům, z nichž je inkoust v případě potřeby do zařízení dodáván. Canon díky službě eService dokonce zaručuje nepřetržitý online dohled nad zařízením, jehož součástí je automatické dodávání inkoustových náplní v momentě, kdy poklesnou pod stanovenou úroveň. Tento „hlídací pes“ si však nevšímá jen inkoustů, neuniknou mu ani náhradní nebo spotřební díly. Zákazník pouze obdrží automaticky vygenerovanou fakturu za skutečně spotřebovaný inkoust a nemusí na nic myslet.

„Takhle vypadá přicházející budoucnost velkoformátového tisku. Profesionální poskytovatelé tisku a copy centra, stejně jako architekti, strojaři nebo stavaři, si velmi rychle zvyknou právě na vysokou míru automatizace a nečekané uživatelské pohodlí, které jim umožní soustředit se na další pracovní úkony a radikálně zvýšit produktivitu své firmy,“ uzavřel Jiří Linhart ze společnosti Canon.

Profilová karta firmy

Canon CZ s.r.o.

Canon CZ s.r.o.

Společnost Canon CZ s.r.o. je přímým zastoupením Canon Inc., světového dodavatele tiskových a kopírovacích systémů, počítačových periférií, foto-video techniky a dalších optických zařízení. Své působení na českém trhu zahájila v roce 1994 s cílem zastřešit a podpořit dealerský prodej a jednotně tak prezentovat výrobky značky Canon českému zákazníkovi. Po krátkém působení vznikla potřeba aktivnějšího přístupu k trhu a Canon CZ s.r.o. zahájil v roce 1996 aktivní prodej foto-video techniky a o necelý rok později i digitální černobílé a barevné tiskové technologie.

Zobrazit detail firmy

Podobné články

Epson v showroomu Igepa předváděl svou první UV LED plochou signage tiskárnu

1. 7. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Epson)
Na konci června se v prostorách showroomu společnosti Igepa uskutečnilo neformální setkání, na němž společnost Epson poprvé v České republice prezentovala svou první UV LED plochou signage tiskárnu SureColor SC-V7000. Účastníci setkání si kromě zajímavé prezentace mohli také vyzkoušet, jak toto unikátní zařízení funguje. Čtěte více

Epson představil zbrusu nové 44" fotografické a technické tiskárny

23. 6. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Epson)
Společnost Epson představila novou řadu tiskáren, která zahrnuje dvě 44" tiskárny SC-T7700D pro technické / AEC a POS trhy a SC-P8500D pro produkci fotografií. Zařízení nabízejí vysokou produktivitu v kombinaci s nejvyššími bezpečnostními standardy. Čtěte více

Inovované tiskové stroje HP Indigo přispějí k rychlejšímu rozvoji digitálního tisku

11. 6. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Společnost HP Inc. představila novinky určené pro digitální tisk HP Indigo, které přispějí k růstu a digitální transformaci v oblasti tisku. Poskytovatelé tiskových služeb po celém světě si i nadále pro digitální tisk vybírají systémy HP Indigo, přičemž z nového technologického portfolia, představeného v březnu 2020, bylo do dnešního dne instalováno již více než 125 tiskových strojů HP Indigo. Čtěte více

Canon představil svou novou vlajkovou loď pro velkoobjemový produkční tisk

17. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Canon)
Větší objemy tisku za kratší dobu, širší výběr aplikací, možnost průniku na nové trhy a zvýšení šancí na další zisky. To vše přináší nová řada inkoustových tiskáren ColorStream 8000 s kontinuálním podáváním, kterou představila společnost Canon. Vlajková loď z rodiny ColorStream s sebou přináší další fázi ve vývoji této platformy a vytváří nový standard pro velkoobjemové produkční prostředí. Čtěte více