Přenosné monitory: Najdou si své místo v našich taškách?

13. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Kompaktní, mobilní přenosné monitory jsou rozvíjejícím se segmentem, který stále tak trochu hledá své zákazníky. Díky rozšiřující se nabídce, klesajícím cenám a zájmu některých velkých výrobců o tento trh by se mohla situace postupně změnit, protože i tato specifická produktová kategorie má co nabídnout.

Základní myšlenka přenosných monitorů je zřejmá – nabídnout možnost využívat více obrazovek (takřka) kdykoli a kdekoli, a zvýšit tak flexibilitu a produktivitu při práci (a třeba i zábavě). Díky snadné přenositelnosti a různým způsobům napájení a připojení si lze dopřát dodatečný pracovní prostor k notebooku, tabletu (ale i telefonu) na služební cestě, v hotelu, na prezentaci u klienta (nebo kdykoli potřebujete sdílet obsah s více lidmi), nebo s trochou štěstí (a prostoru) třeba i ve vlaku, v letadle, na letišti… Některé modely míří dokonce i na hráče, kteří dodatečný prostor zužitkují během LAN party mimo domov, kam vyrazili pouze se svým notebookem.

Přenosný displej se může uplatnit i doma nebo v kanceláři. Třeba v situacích, kdy se druhý displej nevyužívá pravidelně, ale někdy (třeba při občasném home officu) přece jenom může větší pracovní plocha přijít vhod. V takových případech však nedává smysl, aby zde permanentně zabíral prostor klasický velký stolní monitor se všemi svými kabely. Zde přichází ideální moment pro použití přenosného monitoru, který lze během několika málo okamžiků připravit k provozu a po dokončení potřebné práce jej stejně rychle sbalit a schovat třeba do skříně. Při cenách začínajících kolem čtyř až pěti tisíc korun může jít o zajímavý scénář.

Provedení přenosných monitorů

Vzhledem ke snaze o hledání kompromisu mezi mobilitou, rozměry a hmotností a dostupnou pracovní plochou se nejčastěji setkáme s externími displeji o úhlopříčce 14"–17". Takové panely stále bývají dostatečně dobře přenosné a zároveň mohou nabídnout tolik dodatečného pracovního prostoru, aby si dokázaly ospravedlnit nejen svou existenci, ale hlavně nutnost je vozit s sebou.

Díky váze, která se nejčastěji pohybuje v rozmezí 500 gramů až 1 kg či lehce nad touto hranicí, a tloušťce, která většinou nepřesahuje pět až sedm milimetrů, výjimečně jde o více než 10 mm, však převážení nebývá problémem. Často se takový panel vejde i do brašny či batohu vedle samotného notebooku.

Obrazové vlastnosti

Přenosné externí displeje většinou využívají panely typu IPS a jejich obrazová kvalita by tedy neměla být vzhledem k zamýšlenému využití významným limitem. Totéž platí o rozlišení i dalších vlastnostech jako odezva, barevné podání, kontrast, pozorovací úhly apod. Se špičkovými stolními displeji je tak většinou srovnávat úplně nejde, ale kvalita obrazu není v tomto případě tím hlavním. Výjimkou potvrzující pravidlo je několik málo modelů s OLED obrazovkou.

Zejména při předpokládaném častějším využívání displeje venku (či na dalších silně osvětlených místech) se hodí zvážit zakoupení modelu s antireflexní povrchovou úpravou. Velkou výhodou je u takto přenosných modelů také tvrzené sklo.

V nabídkách výrobců dnes můžeme běžně narazit také na přístroje s dotykovým ovládáním, které může být v řadě případů také užitečným pomocníkem.

Konektivita a napájení

Ideálním způsobem připojení externího displeje je v dnešní době univerzální rozhraní USB-C, které kromě přenosu obrazu (a zvuku) může zajistit také napájení. Vzhledem k jednoduchosti a všestrannosti by tak dnes mělo jít o preferovanou metodu.

V případě potřeby však samozřejmě bývají (v závislosti na konkrétním modelu) k dispozici také alternativní metody jako HDMI (či některá jeho zmenšená varianta jako mini/micro HDMI) nebo mini DisplayPort. Zejména starší modely externích displejů často používaly i další metody jako USB DisplayLink využívající port USB-A.

Další výbava

Z praktického hlediska se může hodit stojan (ten bývá buď součástí samotného monitoru, nebo dodávaného pouzdra) a možnost pracovat nejen ve standardním režimu, ale třeba také s displejem na výšku.

Po vzoru standardních externích displejů bývají i přenosné panely vybaveny celou řadou doplňkových funkcí. Zmínit můžeme zejména technologie pro ochranu zraku (jako Flicker-Free, Blue Light Filter apod.) nebo vylepšení obrazu. Běžná bývají také přehledná OSD menu (lokalizovaná do českého nebo slovenského jazyka), často v kombinaci s externími tlačítky pro přepínání vstupů a obsluhu dalších základních funkcí. V některých případech však lze monitory ovládat i prostřednictvím aplikací na PC či notebooku. Některé modely jsou navíc vybaveny i reproduktory nebo výstupním konektorem pro připojení sluchátek.

Vedle těchto na první pohled běžných funkcí však můžeme narazit i na různé další specialitky. Hráči ocení panely s vyšší obnovovací frekvencí (až 144 Hz) a podporou funkcí Adaptive-Sync (FreeSync). Další uživatelé mohou ocenit třeba displeje s vestavěným akumulátorem pro zcela nezávislou práci. Zejména v kombinaci s možností bezdrátového sdílení obrazu z počítače, notebooku, telefonu, tabletu či třeba chromebooku (např. prostřednictvím Wi-Fi, Miracast nebo AirPlay apod.) může jít také o skvělou pomůcku pro zábavu na cestách či kdykoli jinde, kde není možnost externího napájení.

Vybrané modely disponují třeba akcelerometrem, který automaticky přepíná orientaci obrazovky. Nejen pro ekologicky (a dnes tedy i ekonomicky) smýšlející zákazníky může být rozhodujícím faktorem senzor přiblížení, který automaticky přepne monitor do úsporného režimu, pokud se uživatel vzdálí. Po jeho návratu se zase vrátí do normálního stavu.

Štítky: 

Podobné články

Nové monitory AOC pro kreativce přináší přesné zobrazení a USB-C

25. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: AOC)
Společnost AOC představila novou řadu monitorů navržených pro potřeby kreativních profesionálů. Řada AOC Graphic Pro U3, která nabízí přesné barvy, špičkové funkce a elegantní design, v současné době čítá tři modely s úhlopříčkou 27" nebo 31,5" a rozlišením QHD nebo 4K UHD. Čtěte více

BenQ: monitor PD3225U

13. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: BenQ)
Společnost BenQ uvedla na trh monitor PD3225U, který rozšířil její nabídku oceňovaných displejů určených pro designery, fotografy a tvůrce obsahu. Monitor je vybaven IPS Black panelem a díky funkcím jako Color Match nebo iKeyboard Control je vhodný zejména pro majitele počítačů Apple. Čtěte více

Globální trh s monitory se ve 4. čtvrtletí 2023 vrátil k růstu. Mírné oživení by mělo pokračovat

9. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětový prodej počítačových monitorů zakončil rok 2023 pozitivně – v posledním loňském kvartále se podle IDC prodalo 31,9 milionu zařízení. Výsledný meziroční růst na úrovni 3,8 % za čtvrtý kvartál tak dokonce mírně překonal původní prognózu, jež předpokládala růst o 3,2 %. Čtěte více

Dell: nové monitory řady P a S

6. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Dell Technologies)
Společnost Dell Technologies představila nové monitory řady P a S, které vyhoví potřebám širokého spektra uživatelů v různých cenových hladinách. Monitory řady P jsou určené profesionálům ve firmách, kteří chtějí maximalizovat produktivitu práce, zatímco monitory řady S jsou určené pro rodiny, studenty a běžné spotřebitele, kteří hledají zábavu a pohodlí. Čtěte více