Post-pandemický paradox: více řešení nezaručuje lepší ochranu

13. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Zpráva Cyber Protection Week firmy Acronis poukazuje na zvýšenou snahu organizací posílit v post-pandemickém období svou ochranu dat, avšak také na vysokou neefektivnost vynakládaných investic. Přestože 80 % organizací provozuje až 10 bezpečnostních řešení současně, více než polovina z nich zažila vloni výpadek v důsledku ztráty dat.

V roce 2020 mnoho společností nakoupilo nové systémy ve snaze zabezpečit pracovníky na dálku, avšak vypadá to, že se tyto investice minuly účinkem. Aktuálně 80 % organizací souběžně provozuje nejméně 10 bezpečnostních řešení zaměřených na ochranu dat a kybernetickou bezpečnost, přičemž více než polovina z nich vloni utrpěla výpadky provozu v důsledku ztráty dat.

Zjištění společnosti Acronis, která vyplývají z dotazování více než 4 400 IT uživatelů a administrátorů z 22 zemí celého světa, vyvracejí mylnou představu o tom, že prostým přidáním více řešení je možné vyřešit všechny výzvy kybernetické bezpečnosti a ochrany. Naopak, v mnoha případech způsobuje existence více jednotlivých řešení od nejrůznějších dodavatelů komplikovanější správu a horší přehled o bezpečnostních situaci, což paradoxně vede ke zvýšení rizik.

„Letošní studie Cyber Protection Week jasně ilustruje fakt, že více řešení ještě neznamená vyšší úroveň ochrany, protože využívání individuálních nástrojů k řešení individuálních hrozeb je komplikované, neefektivní a nákladné,“ řekl Sergej Beloussov, zakladatel a CEO společnosti Acronis. „Tato zjištění potvrzují naše přesvědčení, že východiskem je ucelená kybernetická ochrana integrující funkce ochrany dat, kybernetické bezpečnosti a ochrany koncových bodů do jednoho řešení.“

Nejzajímavější data průzkumu zahrnují:

  • 83 % běžných uživatelů strávilo vloni u svých IT zařízení více času než v předchozím roce, avšak jen polovina podnikla nějaké kroky ke zlepšení jejich ochrany.
  • Vůbec nezálohuje 10 % uživatelů a 3 % IT administrátorů.
  • Pokud by jejich data byla bez jejich vědomí modifikována, 68 % uživatelů a 20 % IT administrátorů by se vůbec nedozvědělo, protože jejich řešení to nedokáží odhalit.
  • 43 % uživatelů neví, zda jejich anti-malwarová řešení dokáží zastavit zero-day útoky, protože takovouto informaci jim jejich řešení nenabízí.
  • 10 % IT administrátorů neví, zda jejich organizace má za povinnost chránit soukromí spravovaných dat, což může vést k implementaci chybné bezpečnostní strategie a značnému riziku pokuty.

Kompletní průzkum lze stáhnout zde.

Podobné články

Výdaje na kybernetickou bezpečnost letos v Evropě vzrostou o 11,8%

9. 5. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Společnost IDC předpokládá, že výdaje na bezpečnost v Evropě v roce 2025 meziročně vzrostou o 11,8 %. Geopolitický vývoj, zintenzivnění kybernetické kriminality a zpřísňující se regulační prostředí nutí evropské organizace přijímat stále sofistikovanější obranná opatření. Očekává se, že výdaje na bezpečnost zůstanou po celé období 2023-2028 vysoké a do roku 2028 dosáhnou téměř 97 miliard USD. Čtěte více

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více