Poskytovatelé IT služeb budou mít brzy problém uspokojit poptávku

24. 7. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
Poskytovatelé řízených IT služeb (MSP) vidí ve službě Cyber Security as a Service hlavní technologický trend, který ovlivní jejich trh v následujících třech až pěti letech. Přitom se ale dva ze tří poskytovatelů potýkají s nedostatkem kvalifikovaných kyberbezpečnostních pracovníků, což může zapříčinit, že obor jako takový nebude schopný uspokojit poptávku.

Vzhledem k tomu, že by globální trh řízených IT služeb měl do konce roku 2022 dosáhnout obratu 245 miliard dolarů, nemůže být už kybernetická bezpečnost považována za pouhou separátní nebo volitelnou součást nabídky MSPs. Místo toho se stala nedílnou součástí nabízených IT služeb. Navíc se díky schopnosti minimalizace bezpečnostních incidentů a spokojenosti zákazníků stala klíčovým ukazatelem výkonnosti odvětví. Průzkum zároveň zjistil, že 92 % poskytovatelů řízených IT služeb v současnosti ve svém portfoliu služeb nabízí i kybernetickou bezpečnost. Více než polovina (51 %) jich uvedla, že jejich zákazníci právě tuto službu považují za nezbytnou pro zachování své provozní kontinuity. Z toho důvodu můžeme očekávat, že se v budoucnu ochrana před kybernetickými hrozbami stane pro poskytovatele jednou z hlavních priorit.

Kybernetická bezpečnost nastartuje podnikání v oblasti MSP hned v několika ohledech. Poskytovatelé IT služeb menším klientům (s maximálně 50 pracovními stanicemi) věří, že jim rozšíření bezpečnostního portfolia zajistí lepší pověst oproti konkurenci (78 %) a pomůže přilákat nové zákazníky (77 %). Naopak poskytovatelé pracující pro větší firmy považují kyberbezpečnost za službu, která jim mimo jiné pomáhá udržet stávající obchodní partnery (78 %).

Na druhou stranu ale průzkum poukazuje na řadu výzev, kterým musí MSPs čelit ve spojení s investicemi do rozšiřování své kyberbezpečnostní nabídky. Dvě třetiny poskytovatelů zaměřujících se jak na menší klienty (58 %) tak i velké korporace (60 %) se shodují, že nedostatek kvalifikovaných IT bezpečnostních odborníků stěžuje možnost rozšíření jejich portfolia. Kromě toho má více než polovina z nich (51 % a 54 %) problémy se vzdálenou implementací a řízením svých řešení. Řešením pro MSPs je proto volba takových kyberbezpečnostních produktů, jejichž obsluha i využití jsou snadné, přičemž zaručují vysoký standard ochrany.

Tato skutečnost je důležitá především vzhledem k nedávným ransomwarovým útokům, které zasáhly celý svět. Poskytovatelé řízených IT služeb proto vyžadují kyberbezpečnostní řešení takové kvality, aby dokázalo účinně detekovat a zablokovat ransomware, který se stal jednou z nejrychleji rostoucích hrozeb mezi lety 2016 a 2017. Jak naznačuje průzkum, ransomware ohrožuje firmy všech velikostí – 54 % poskytovatelů IT služeb zaměřených na velké firmy ho označilo za hlavní hrozbu těchto subjektů, poskytovatelé IT služeb menším firmám ve 49 % případů.

„Poskytovatelům IT služeb jednoduše nestačí mít kyberbezpečnostní služby ve svém portfoliu. Jeden zničující incident, jako je například ransomware, může zničit jejich pověst a negativně ovlivnit vztah se zákazníky. Proto potřebují nejúčinnější bezpečnostní řešení, které zajistí nejvyšší míru ochrany pro koncová zařízení, mailové servery a virtualizovaná prostředí. Díky tomu budou moci nabídnout spolehlivé služby tohoto druhu, které jim pomohou v rozvoji podnikání,“ uvedl Petr Kuboš, regionální obchodní manažer pro východní Evropu ve společnosti Kaspersky Lab.

Štítky: 

Podobné články

Novinky v MSP platformě Acronis: AI skriptování, integrace s AWS a monitoring EDR z partnerské úrovně

18. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Acronis přidal do své MSP platformy Acronis Cyber Protect Cloud řadu nových funkcí, včetně AI skriptování, monitoringu EDR z partnerské úrovně, a integrace s AWS a MS Entra, které dále zvyšují její hodnotu pro MSP poskytovatele. Díky aktuálním inovacím mohou poskytovatelé řízených služeb efektivněji spravovat a chránit před kybernetickými hrozbami IT infrastruktury svých zákazníků. Čtěte více

Únik dat odhalil pozadí čínského kyberšpionážní programu

17. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Únik dat z čínské bezpečnostní společnosti I-Soon částečně odhalil vnitřní fungování čínského národního hackerského programu. Společnost napojená na čínskou vládu aktivně útočila na vlády dalších zemí, ale i na domácí cíle. Ze získaných informací například vyplývá, že společnost byla financována především ze státních peněz. Čtěte více

U 90 % loňských útoků kyberzločinci zneužili protokol RDP

16. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Studie společnosti It’s Oh So Quiet (?): The Sophos Active Adversary Report for 1H 2024+ analyzující přes 150 případů reakce na incidenty řešených týmem Sophos X-Ops Incident Response v roce 2023 zjistila, že kyberzločinci zneužívají protokol vzdálené plochy (Remote Desktop Protocol – RDP), běžnou metodu pro navázání vzdáleného přístupu k systémům Windows, hned v 90 % útoků. Čtěte více

Jen tři procenta firem jsou odolná proti současným kyberbezpečnostním hrozbám

15. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco)
Pouhá tři procenta firem mají podle Indexu kyberbezpečnostní připravenosti společnosti Cisco své zabezpečení na takové úrovni, aby bylo schopné čelit současným sofistikovaným kybernetickým hrozbám. Naopak u více než 70 % podniků je obrana proti moderním útokům nastavena slabě nebo zcela nedostatečně. Čtěte více