Poskládat nebo koupit hotové PC?

27. 3. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: AT Computers)
Jako reselleři máte v dnešní době v podstatě dvě možnosti, jak pořídit počítač pro vašeho zákazníka – můžete ho sestavit sami nebo koupit už hotový počítač od daného výrobce.

Co se vlastního sestavení PC týká, nabídka jednotlivých počítačových komponent je velmi rozsáhlá a málokdo se v ní orientuje natolik, aby si vybral ty správné a výhodné. Nestačí jen vybrat komponenty za nejvýhodnější ceny u jednotlivých výrobců, v různých obchodech a e-shopech – člověk o nich musí něco vědět, protože jednotlivé části PC spolu musí být kompatibilní a spolupracovat. Je pravdou, že doba se hodně změnila. Možná ještě pamatujete doby, kdy se na každé komponentě muselo nastavovat IRQ a DMA, a to v souladu s danými pravidly. Dnes je již vše plug and play, ale přibyly parametry, které je třeba hlídat. Např. se změnily energetické nároky od 15W u nejslabších Pentií pro mini počítače až po 165W u některých modelů Intel Core i9, s čímž úzce souvisí chlazení, kdy se od malých pasivních chladičů dostáváme přes rozměrné, vzduchem chlazené se dvěma ventilátory, až k vodnímu chlazení. Výkon a energetická náročnost se také projevují u grafických karet. U těch nejvýkonnějších modelů pro hraní her na nejvyšší detaily a rozlišení je potřeba si dobře rozmyslet, jaký bude optimální zdroj, chladič nebo i samotná počítačová skříň.

Podobně je tomu i u velkého množství typů pamětí – nestačí vědět, zda použít ještě starší typy DDR3 nebo dnes nejpoužívanější  DDR4. Ale je důležité sledovat i maximální podporovanou frekvenci, která se liší podle modelu základní desky a procesoru. Ne každý rozumí pojmům jako „nativní frekvence“ nebo „overclock“. S tím tedy souvisí nutnost znalosti komponent a zkušenosti při návrhu celkové konfigurace PC, což je pro laika obtížné.

Navíc, kde jsou ty doby, kdy šlo komponenty sehnat výhodně… V posledních letech komponenty kvůli rostoucí poptávce zdražují – např. operační paměti (kvůli drahým paměťovým čipům), grafické karty (kvůli těžařům, kteří karty vykupují kvůli těžbě kryptoměn), a v některých případech komponenty nějakého typu vůbec neseženete, protože jsou dodávány pouze přímo výrobcům PC (jde o nestandardní díly „na míru“). Pořizovací cena komponent už tedy není to hlavní při rozhodování se, jestli si počítač sestavíte nebo si koupíte hotovou sestavu. Naopak, výrobce má výrazně výhodnější vstupy, díky kterým při koupi hotové sestavy vyděláte i vy – reselleři.

U resellerem skládaných PC je velkou nevýhodou také to, že musíte držet záruku. Při každém dalším potkání se s prodaným PC tak budete mít další náklady na servis.

Druhou možností je koupit si hotovou sestavu. A že dnes máte z čeho vybírat! Na trhu je množství renomovaných značek, které se na výrobu PC specializují a mají léta zkušeností. Navíc přibývají nové, specializované. Patří mezi ně mimo jiné i nová značka PC speciálně vyladěných pro hraní her a multimédia - značka X-DIABLO.

Výhodou hotových sestav je zejména fakt, že počítač dostanete zaručeně funkční a vyhnete se nepříjemnostem s nekompatibilitou různých komponent. Lidově řečeno, nedostanete se do situace, že koupíte dvě součásti, které spolu nebudou „mluvit“, což se může snadno stát i profesionálům. Další výhodou pro vás je, že při výrobě PC u výrobce prochází každá komponenta několika testy – vstupní kontrolou při dodání komponenty, kontrolou funkčnosti při montáži a kontrolou funkčnosti celého PC. To vše s využitím špičkových zařízení, jako jsou třeba pece pro testování komponent ve vyšších teplotách. Samozřejmostí je i finální zahoření sestavy. Reklamace jsou tedy minimální – u PC z výroby ATC je to do jednoho procenta.

Jako další výhodu vidíme i řešení případných reklamací – jednoduše ji vyřešíte se svým distributorem/výrobcem a nemusíte vzpomínat, kde jste kterou komponentu koupili, nemusíte hledat účtenky a záruční listy, nemusíte (nechcete-li) zařizovat odesílání jednotlivých součástí na reklamaci apod.

Navíc, i přímo výrobci jsou většinou schopni nabídnout sestavení PC na míru – pokud se vám líbí nějaká sestava, ale chcete ji upgradovat, výrobce vám může vybrané komponenty vyměnit za jiné.

Pokud chcete jako reseller vydělávat peníze, je pro vás ideální soustředit se na prodej a vyžadovat garantované marže za prodej = neobávejte se investic a nákladů při reklamacích, neřešte nereklamovatelnost starších komponent apod. Buďte chytří – prodávejte to, na čem vyděláte, a budoucnost vás neohrozí.

Podobné články

Jak COVID-19 (podle výrobců) ovlivnil ukládání a zálohování dat

7. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Jak se události z posledních měsíců promítly do přístupu k ukládání a zálohování dat jsme zjišťovali přímo u poskytovatelů souvisejícího hardwaru, softwaru a služeb. Některé z nastíněných trendů pravděpodobně vytuší každý, řada z nich vás však možná překvapí. Čtěte více

Trendy v tiskárnách a multifunkcích v polovině roku 2020

29. 9. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Tiskárny a multifunkce jsou nedílnou součástí drtivé většiny firem, úřadů i domácností. Spolu se spotřebním materiálem jsou navíc také velmi důležitým prodejním artiklem. Jak se trh vyvíjí a jaké trendy můžeme v době, kterou stále výrazně ovlivňuje současná koronavirová situace, sledovat nebo již brzy očekávat? Čtěte více

Trendy v segmentu ukládání a zálohování dat – co nás čeká a nemine?

1. 7. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Práce s daty je široká oblast rozprostírající se napříč různými segmenty produktů a služeb. V případě hardwaru se kromě NAS serverů a specializovaných úložišť stále setkáváme také s páskovými řešeními, ale jednoznačným trendem je růst důležitosti cloudu, softwaru a služeb… Čtěte více

Internet věcí v roce 2020: Jaký je a kam se bude ubírat

12. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
IoT lze bez nadsázky označit za jednu z nejrychleji se rozšiřujících a rozvíjejících ICT technologií dneška. Celá oblast internetu věcí v sobě skrývá obrovský potenciál pro všechny zúčastněné, ať již hovoříme o výrobcích a dodavatelích, poskytovatelích služeb, partnerech či implementátorech nebo koncových zákaznících. Na současnost a budoucnost IoT jsme se ptali odborníků z různých oborů české IT scény. Čtěte více