Poptávka po virtualizovaných desktopech roste

8. 12. 2011. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: Citrix)
Podle výzkumu zadaného společností Citrix během následujících dvou let prudce vzroste poptávka po virtualizovaných desktopech. Stane se tak z důvodu eskalace požadavků na zabezpečení informační bezpečnosti v souvislosti s dynamickým rozvojem mobilního pracovního stylu.

55 procent dotázaných společností očekává nasazení virtualizace desktopů již do roku 2013, z čehož 86 procent uvádí jako hlavní důvod právě bezpečnost.

Mezi hlavní faktory ovlivňující prudký nárůst zájmu patří:

- Zabezpečený přístup mobilních uživatelů a uživatelů používajících vlastní zařízení
- Zdokonalená ochrana dat a aplikací
- Podniková agilita vzhledem k rostoucí mobilní pracovní síle
- Zjednodušené řízení rizika

Desktopová virtualizace umožňuje centralizovanou kontrolu a správu desktopů, aplikací a dat doručovaných do jakéhokoliv koncového zařízení. Současně nabízí granulární kontrolu přístupu založenou na firemních postupech a napomáhá také dodržování regulatorních pravidel. Dává rovněž základ pro infrastrukturní úroveň řízení informací, což zlepšuje správu rizik jak v oblasti zabezpečení informací, tak i jejich dostupnosti,“ uvedl Kurt Roemer, šéf bezpečnostní strategie společnosti Citrix.

Za další klíčovou výhodu považuje 60 procent respondentů i možnost okamžitého umožnění či odepření přístupu k desktopům, 54 procent udává i okamžitou izolaci zpronevěřených aplikací a 32 procent zmiňuje rovněž schopnost vzdáleně odstranit data z jednotlivých zařízení.

86 procent dotázaných senior IT decision makerů, bez ohledu na to, zda plánují nebo neplánují zavést virtualizaci desktopů ve svých organizacích, věří, že virtualizace desktopů nabízí strategickou koncepci pro zlepšení bezpečnosti informací.

95 procent IT decision makerů, kteří předpokládají, že do konce roku 2013 budou mít již implementovanou desktopovou virtualizaci, věří, že jim efektivně pomůže s ochranou informací, zatímco se pracovníkům umožní rychlý a užitečný přístup k požadovaným informacím. Celkem 97 procent také uvádí, že od desktopové virtualizace očekávají, že pomůže organizaci vyřešit nové bezpečnostní hrozby.

Výhody týkající se podnikového zařízení

74 procent dotázaných předpokládá, že nasazení virtuálních desktopů okamžitě obnoví veškeré vybavení týkající se počítačů a dalších koncových zařízení. 66 procent senior IT decision makerů uvedlo jako rozhodující faktor, který je vede k implementaci virtualizace desktopů, zabezpečené doručování aplikací a dat. Shoda s očekávanými požadavky je taktéž považována za důležitý element v rámci možností nabízených desktopovou virtualizací. 61 procent decision makerů očekává a považuje za podstatnou správu přístupu a 53 procent uvádí monitorování aktivit, záznamy dat a reportování.

“S tím, jak virtualizace desktopů postupně vyspěla a byla implementována organizacemi na celém světě, lze pozorovat vzrůstající tendenci k rozpoznávání výhod zabezpečení informací, které přináší,“ doplnil Roemer. „Desktopová virtualizace je nyní považována za strategickou investici, jež formuje stěžejní část podnikové IT infrastruktury.“

Výhody na úrovni firemní infrastruktury

91 procent dotázaných senior IT decision makerů, kteří již desktopovou virtualizaci implementovali, potvrdilo její schopnost splnit daná očekávání. 89 procent také uvádí, že je zvolené řešení chrání proti zneužití neveřejných dat a jejich případné ztráty.

Centralizované a granulární možnosti kontroly, které virtualizace desktopů přináší, dovolují IT oddělení zajistit shodu s právními regulacemi tím, že organizaci umožní vyvinout odpovídající bezpečnostní strategii na míru pro konkrétní odvětví, byznys požadavky a rizikový profil.