Podíl externistů u IT projektů se zvyšuje

18. 8. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acamar)
S rozmachem digitalizace výrazně roste poptávka po IT expertech, v oborech mimo IT dokonce rychlejším tempem než v samotném oboru informačních technologií. Dle odborníků ze společnosti Acamar, která firmám pomáhá s budováním vývojových týmů, rostoucí počet firem spoléhá při práci na svých IT projektech na externisty.

Například v R&D centrech již dnes podíl IT externistů často přesahuje 50 % a někde dokonce vystoupal nad 90 %. Značná míra IT externistů je i ve finanční sféře či ve výrobě.

Z americké studie Burning Glass Technologies 2019 vyplývá, že zatímco v informačních technologiích vzrostl počet inzerovaných IT pozic mezi lety 2013 a 2018 o 40 %, v oborech mimo IT jich bylo dokonce o 65 % více. „Tento trend pokračuje i nadále a je ještě zesílen současným rozmachem digitalizace,“ uvedl Illya Pavlov, ředitel společnosti Acamar. Studie Burning Glass označila za obory s největší poptávkou po IT specialistech expertní a podnikové služby (24 %), finance (14 %) a výrobu (14 %). V České republice obor podnikových služeb dle asociace ABSL registruje meziroční růst počtu IT specialistů o 20 %. Místní centra poptávají například RPA inženýry, specialisty na umělou inteligenci či Big Data a celkem v nich působí již 1 500 expertů na robotizaci.

Externisté zvyšují flexibilitu

Nedostatek zaměstnanců s potřebnými IT dovednostmi pak firmy stále častěji řeší využíváním externistů. „Externisté firmám poskytují mimo jiné i dnes velmi potřebnou flexibilitu. Koronavirová krize přinesla do mnoha firem nejistotu, dlouhodobé plánování nahrazuje operativní řešení situací, které s sebou může nést například i nutnost redukce týmů. A to je v případě spolupráce s externisty snazší,“ vysvětlil Illya Pavlov s tím, že spolupráce s externisty zároveň často znamená i nižší investice do infrastruktury.

Míra využívání IT externistů se liší obor od oboru. „V řadě vývojových center dnes pracuje polovina externistů, najdou se však i taková, kde se jejich podíl blíží 100 procentům,“ doplnil Illya Pavlov. Zajímavý je také nárůst externích specialistů v centrech podnikových služeb, kde se podle studie ABSL jejich podíl v roce 2019 zvýšil na bezmála dvojnásobek oproti předchozímu roku. Značná míra externích IT specialistů je vidět ve finančním sektoru, kde je potřeba flexibilně dodávat inovační projekty, což je důsledkem značné konkurence na tomto trhu.

Nejžádanější IT dovednosti

Přes technologickou rozmanitost se podle Illyi Pavlova hlavní poptávka v oblasti softwarového vývoje soustředí na zaběhlé a ověřené technologie Java, JavaScript a SQL. Vedle toho roste poptávka po znalosti technologií se zaměřením na Machine Learning a AI – Python, BigData (Hadoop, noSQL) a také cloud-technologie AWS, Azure nebo Google s využíváním kontejnerizace. Průmyslová R&D centra pak mají samozřejmě specifické požadavky. „Základem stále zůstává matematika, analytické a algoritmické uvažování, odpovědnost a kvalita produktu. Bez ohledu na technologii nebo obor. Tedy v případech, kdy potřebujete reálný vývoj a ne jen kódování,“ uzavřel Illya Pavlov.

Situace v ČR tak v podstatě kopíruje americký trh, kde byly podle studie Burning Glass v technologickém sektoru nejžádanějšími požadavky na IT uchazeče softwarový vývoj, SQL, Java, Python a Linux. Ve finanční sféře byl největší zájem o znalosti SQL, datové analýzy, Javy, softwarového vývoje a Pythonu. Ve výrobním sektoru firmy nejvíce poptávaly uchazeče se znalostmi ERP, technické podpory, datové analýzy, softwarového vývoje a SQL.

Štítky: 

Podobné články

V Česku i ve světě chybí produktoví manažeři

20. 11. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: productboard)
Specialisté na vývoj produktů se v posledních 15 letech posunuli z fyzického do digitálního světa, kde dohlíží na vývoj softwarových nástrojů a jejich byznysovou hodnotu. Zatímco se však počet technologických firem rozrůstá, kandidátů na tuto roli je nedostatek. Čtěte více

Trend práce z domova posiluje poptávku po externích odbornících

18. 11. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acamar)
S přetrvávajícím nedostatkem IT odborníků a nejistotou, se kterou se potýká celá ekonomika, roste ze strany zaměstnavatelů zájem o externí odborníky i celé specializované týmy. Firmy tím neřeší jen chybějící odborné dovednosti, aby mohly pokračovat v R&D projektech bez zpoždění a ztráty konkurenceschopnosti, ale získávají i dnes velmi žádoucí flexibilitu. Čtěte více

V IT rostly nejvíce mzdy programátorům

27. 10. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Grafton Recruitment)
Po letech nafukování mzdové bubliny se zastavil růst mezd oboru informačních technologií. Z pohledu uchazečů o práci stále platí, že není ani tak podstatné, kolik si vydělají, ale na jakém projektu a s jakými technologiemi budou pracovat. Z hlediska firem pak mají na úroveň mzdy vliv zejména dovednosti a znalosti technologií. Čtěte více

Trend „Přines si své PC“ významně ovlivní transformaci firemního IT

2. 9. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Firemní ICT bezpečnost podle Gartneru v nejbližších letech výrazně ovlivní dva hlavní trendy. Zatímco trend „Přines si své PC“ bude firmy zaměstnávat v následujících dvou až pěti letech, v delším časovém horizontu se organizace zaměří na tzv. „okraj bezpečného přístupu“ (SASE). Čtěte více