Počítač – tichý zabiják

5. 9. 2012. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: Fellowes)
Většina z nás tráví každý den dlouhé hodiny u počítače při práci, studiu nebo se u něj baví či relaxuje. Dlouhá práce na počítači v nevhodných podmínkách však může vést až k závažným zdravotním problémům. Jak se jim vyhnout, vám poradí společnost Fellowes.

Nejčastěji to bývají bolesti zad, krku a zápěstí, zhoršení zraku a poruchy krevního oběhu. Jak se vyhnout těmto problémům? Je nutné dodržovat určité ergonomické zásady, a tím si vytvořit prostředí, které bude předcházet nadměrné zátěži jednotlivých částí našeho těla. Začít se přitom dá již správnou organizací samotného pracovního místa.

Psací stůl

Výška stolu by měla být upravena tak, abychom se při psaní na počítači nemuseli nijak hrbit a mohli u stolu sedět vzpřímeně. Předloktí bychom měli mít kolmo k pažím a veškeré kancelářské potřeby bychom měli mít přímo na dosah ruky. Pokud to není možné, lze využít různé pořadače a poličky na dokumenty, stojánky a držáky na kancelářské potřeby.

Židle

U ergonomické židle by mělo být možné otočení, nastavení výšky sedadla a opěrky zad. Židle by navíc měla být navržena podle přirozeného tvaru páteře a umožňovat pohodlné opření rukou o boční opěrky. Okraj sedadla by neměl příliš tlačit na zadní stranu kolen, aby nedocházelo k omezení oběhu krve. Nohy bychom měli mít naplocho na zemi. K tomu může dopomoci podnožka Microban Office Suites společnosti Fellowes, která umožňuje plynulé seřízení úhlu nachýlení a výšky pro snadnější použití a rovnání pozice nohou.

Monitor

Dalším důležitým ergonomickým opařením je správné nastavení monitoru. Ten bychom měli uvést do vzpřímené polohy, aby horní část monitoru byla v úrovni našeho zraku nebo o několik stupňů níže. Jakmile je monitor umístěn příliš nízko nebo příliš vysoko, dochází ke zbytečnému napětí krční páteře a ramen, což z dlouhodobého hlediska vede k nepříjemnému ztuhnutí a bolestem. K upravení výšky monitoru vhodně poslouží unikátní stojan pod monitor Compact TFT/LCD Monitor Riser s nastavitelnou výškou v rozmezí 76 až 116 mm a nosností až 14 kg. Je otočný o 45 stupňů a má vestavěný zásobník na dokumenty pro zajištění maximálního pohodlí při práci. Vhodné je také pracovat při denním světle a neměli bychom zapomínat ani na pravidelné mrkání při pohledu upřeném na obrazovku.

Příslušenství

Při práci bychom si měli vytvořit dostatečný prostor pro klávesnici a myš, abychom se při práci s počítačem nemuseli nijak natáčet. Vhodné je podepřít si zápěstí, ideálně gelovou podložkou, abychom zabránili mravenčení a brnění v ruce a prstech. Dobrá organizace pracoviště a dodržování výše zmíněných zásad bezpochyby minimalizuje riziko zdravotních problémů, nicméně bychom při práci neměli zapomínat ani na pravidelné přestávky a cviky k posílení či protažení namáhaných míst.

Štítky: