Počet zranitelností v průmyslových IT systémech se vloni meziročně zdvojnásobil

4. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky)
Podle reportu Kaspersky ICS CERT zaměřeného na hrozby zacílené na průmyslové řídicí systémy (ICS) se v roce 2019 vyšplhal počet nových zranitelností na 103. Množství nově objevených zranitelností se tak v porovnání s rokem 2018 bezmála zdvojnásobnilo (61).

Jedním z možných způsobů, jak napadnout průmyslové automatizační systémy, je zneužít jednu z mnoha softwarových zranitelností. Ty, které našel specializovaný tým Kaspersky ICS CERT v roce 2019, se nacházejí v běžně používaných automatizačních softwarech, průmyslových řídicích softwarech a systémech internetu věcí (IoT). Problémy byly objeveny v nástrojích pro vzdálenou správu (34), SCADA (18), softwarech pro zálohování (10), IoT zařízeních, řešeních chytrých budov, PLCs a dalších průmyslových komponentech.

Úspěch reakce na tyto a další hrozby může záviset na tom, jak dobrý o nich mají bezpečnostní týmy operačních technologií (OT) povědomí. Proto jsou v nové službě Kaspersky ICS Threat Intelligence Reporting k dispozici informace o současných hrozbách a útocích a zároveň i detaily o nejzranitelnějších prvcích OT a průmyslových řídicích systémů.

Tato služba sjednocuje přístup k novým i dřívějším reportům, nabízí rozšířenou verzi s analýzami nových pokročilých hrozeb, celkový pohled na kyberbezpečnost v průmyslu a jedinečný přehled o hrozbách v konkrétních regionech a odvětvích. Analýza poskytuje informace o metodách útoků a škodlivých nástrojích včetně exploitů a použitého malwaru. Díky nim budou moci kyberbezpečnostní týmy provést hodnocení ochrany firemních průmyslových systémů, lépe identifikovat škodlivou aktivitu a atribuci.

Bezpečnostní týmy starající se o OT mají navíc přístup k detailním radám o dříve objevených zranitelnostech. Na rozdíl od veřejně dostupných zdrojů shromažďuje služba Kaspersky všechny dostupné informace o zranitelnostech a poskytuje ucelený akční manuál. To usnadňuje vyhodnocení zranitelnosti ze strany zákazníka, čímž jim pomáhá zavést odpovídající opatření, pokud nejsou dostupné bezpečnostní záplaty, nebo není možná jejich instalace.

Reporty jsou dostupné jak v textovém formátu, tak zároveň zahrnují i technické artefakty, jako jsou indikátory napadení (IoCs), dostupné v průmyslových formátech (OpenIOC, STIX, YARA a SNORT pravidla) – což zákazníkům umožňuje jejich integraci do svých bezpečnostních řešení.

Další zajímavá zjištění reportu:

  • V roce 2019 byly škodlivé objekty zablokovány na 46,4 % ICS počítačích po celém světě.
  • Mezi nejpostiženější průmyslová odvětví patřily: automatizace budov (38 %), automobilový průmysl (37,6 %), energetika (36, 6 %), ropa a plyn (36,3 %), inženýrství a integrace ICS (32,7 %).
  • V porovnání s rokem 2018 nedošlo k žádné změně mezi prvními pěti státy s nejvyšším podílem napadených ICS počítačů – Vietnam (65,5 %), Alžírsko (64,6 %), Tunisko (58,8 %), Maroko (56,6 %) a Egypt (55,3 %).
  • Nejčastějším zdrojem hrozeb je ve všech regionech internet. V severní (6,8 %) a západní Evropě (10 %) se podíl této hrozby snížil, zatímco ve východní Evropě stoupl (17,2 %).
  • Na 33 z celkových 103 nově objevených zranitelností nebyly doposud vydány bezpečnostní záplaty
  • Pokud by došlo ke zneužití těchto zranitelností, 30,1 % z nich by vedlo ke vzdálenému spuštění kódu a 14,6 % k DoS. Zneužití 13,6 % z nich by pak vedlo k elevaci oprávnění nebo únosu spojení.

Podobné články

Firmy i státní instituce se potýkají s tisícovkami škodlivých emailových zpráv denně

28. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: České Radiokomunikace)
S masivním nárůstem práce z domova je infrastruktura společností vystavena odlišným bezpečnostním rizikům, než kterým čelí obvykle. Útočníci do firemních infrastruktur pronikají prostřednictvím zneužití lidského faktoru. Středně velká společnost přitom podle Českých Radiokomunikací čelí několika tisícům e-mailům se škodlivým obsahem denně. Čtěte více

Evropští IT prodejci generují z řízených služeb již čtvrtinu svého obratu

27. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: SolarWinds MSP)
Podle průzkumu společnosti průzkumu SolarWinds MSP 2019 Trends in Managed Services průměrný IT prodejce v Evropě generuje již čtvrtinu svého obratu z řízených služeb. Průzkum tak potvrdil další nárůst podílu IT služeb s pravidelným příjmem na úkor tradičního obchodního modelu, kdy se jednorázově platí za odstranění problémů s IT infrastrukturou. Čtěte více

Počet kyberútoků na české společnosti je nad celosvětovým průměrem, více než 20 % hrozeb pochází z ČR

26. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Na jednu českou organizaci bylo v předchozích šesti měsících podle Check Pountu vedeno v průměru 530 kyberútoků za týden. Celosvětový průměr přitom činí 491 kyberútoků týdně na jednu společnost. Čtěte více

Kybernetičtí zločinci inovují své mechanismy a stále více využívají automatizaci

25. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: NTT)
Zpráva Global Threat Intelligence Report firmy NTT ukazuje, že navzdory snahám organizací o zvýšení kybernetické bezpečnosti inovují útočníci své metody rychleji než kdy dříve a útoky automatizují. Čtěte více