Počet nově zachycených škodlivých souborů letos stoupl v průměru o 5,2 %

30. 12. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky)
Společnost Kaspersky v průměru každodenně detekovala 360 tisíc nových škodlivých souborů. Na růstu se nejvíce podílely tzv. trojské koně a backdoory. Meziročně jich Kaspersky zachytil o 40,5 %, resp. 23 % víc.

Detekční systémy Kaspersky odhalily za uplynulých 12 měsíců denně v průměru 360 tisíc nových škodlivých souborů, tedy o 18 tisíc víc než v předchozím roce. Meziroční nárůst činí 5,2 %, přičemž v roce 2018 bylo těchto souborů v průměru 346 tisíc denně. V 60,2 % se jednalo o nespecifické trojské koně. Obecně vzrostl podíl detekovaných trojských koní v porovnání s předchozím rokem o 40,5 %.

Výrazný byl i nárůst odhalených zadních vrátek a také červů (škodlivých programů, které se v napadeném systému dovedou samy replikovat), vytvořených v programovacím jazyku VisualBasicScript. Většinou patřily do skupiny škodlivých programů označovaných jako Dinihou.

Naopak menší výskyt zaznamenaly Adware soubory (programy, které napadeného bombardují reklamou) – těch bylo v porovnání s rokem 2019 o 35 % méně.

Většina škodlivých souborů (89,80 %) se do napadených počítačů dostala přes soubory Windows PE, což je formát využívaný výhradně operačními systémy Windows. Podíl škodlivého softwaru využívajícího operační systém Android klesl na 13,7 %. Loni spousta lidí začala pracovat a studovat z domova, většinou na stolních počítačích a noteboocích.Útočníci se tomu zjevně přizpůsobili a zaměřili se právě na tato zařízení. O 27 % vzrostl i počet škodlivých skriptů, rozesílaných e-mailem nebo stahovaných z napadených stránek. To rovněž svědčí o tom, že lidé na internetu tráví víc času než dřív a útočníci toho dokážou využít.

„V uplynulém roce naše detekční systémy zaznamenaly mnohem víc škodlivých objektů než v roce 2019. Vzhledem k pandemii byli uživatelé po celém světě nuceni trávit víc času u svých zařízení a online. Těžko říci, zda byli útočníci aktivnější či zda za vyšším počtem odhalených případů stojí větší využívání internetu obecně, může jít i o kombinaci obojího. Každopádně jsme letos zachytili výrazný růst počtu nových škodlivých souborů a tento trend bude pravděpodobně pokračovat i v roce 2021, protože lidé budou i nadále pracovat z domova – celá řada zemí zavádí různá opatření proti šíření koronaviru. Stačí ovšem dodržovat základní bezpečnostní doporučení a uživatelé můžou výrazně snížit riziko, že jim škodlivé systémy ublíží,“ uvedl Michal Lukáš, presales manager Kaspersky pro region střední a východní Evropy.

Štítky: 
Bezpečnost, Kaspersky

Podobné články

Výdaje na kybernetickou bezpečnost letos v Evropě vzrostou o 11,8%

9. 5. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Společnost IDC předpokládá, že výdaje na bezpečnost v Evropě v roce 2025 meziročně vzrostou o 11,8 %. Geopolitický vývoj, zintenzivnění kybernetické kriminality a zpřísňující se regulační prostředí nutí evropské organizace přijímat stále sofistikovanější obranná opatření. Očekává se, že výdaje na bezpečnost zůstanou po celé období 2023-2028 vysoké a do roku 2028 dosáhnou téměř 97 miliard USD. Čtěte více

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více