Počet kyberútoků na české i světové organizace dosahuje historických maxim

22. 3. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Výzkumný tým společnosti Check Point informoval o výrazném nárůstem kyberútoků. Během prvních tří dnů války na Ukrajině se počet kybernetických útoků na ukrajinskou vládu a vojenský sektor zvýšil o neuvěřitelných 196 %. V posledních dnech sice došlo k poklesu, ale hackeři se snaží využít situace, kdy se pozornost celého světa upíná k vojenskému konfliktu, a zaměřili se na jiné cíle.

Počet kyberútoků dosáhl celosvětově dosavadního maxima a rekordní počty vidíme i v České republice.

Počet kybernetických útoků na české organizace se dlouhodobě drží nad celosvětovým průměrem. Od začátku roku sledujeme neustálý nárůst útoků, další výrazný skok přinesl první březnový týden. Z dat kyberbezpečnostní společnosti Check Point vyplývá, že zatímco na začátku roku čelila každá česká organizace v průměru zhruba tisícovce kyberútoků týdně, na začátku března dosáhl průměrný týdenní počet útoků na jednu českou společnost hranice 1 777 útoků, což je dosavadní historické maximum. Podle dostupných informací můžeme ale očekávat, že se situace v dalších měsících bude zhoršovat.

  • Celosvětově průměrný týdenní počet útoků na jednu organizaci v minulém týdnu činil 1 266, což je o 14 % více než před začátkem konfliktu.
  • Průměrný týdenní počet útoků na jednu organizaci na Ukrajině byl v minulém týdnu 1 466, což je o 20 % více než před začátkem války. Počet aktivních sítí klesl na Ukrajině v důsledku války o 27 %.
  • Průměrný týdenní počet útoků na jednu ruskou organizaci byl 1 274 šlo o minimální změnu (nárůst o procento oproti začátku války).

Až na Afriku vzrostl počet kyberútoků ve všech regionech oproti začátku války: Evropa (+14 %), Severní Amerika (+17 %), APAC (+11 %), Latinská Amerika (+17 %) a Afrika (-2 %). I přes pokles cílí stále nejvíce útoků na společnosti v Africe (1 987 útoků týdně na jednu organizaci). Naopak nejméně útokům čelí severoamerické (991 útoků týdně) a evropské (1 068 útoků týdně) organizace.

Check Point zaznamenal v prvních dnech konfliktu výrazný nárůst kyberútoků na ukrajinský vládní a vojenský sektor. V uplynulém týdnu sice došlo k poklesu těchto útoků o 59 %, na druhou stranu v celosvětovém měřítku vzrostl počet kyberútoků na vládní a vojenské organizace ve srovnání s obdobím před začátkem války o 21 %.

„Zdá se, že hackeři se na začátku války soustředili na vojenský konflikt, ale po dvou týdnech se rozkoukali a vrátili se k ‚normální‘ činnosti. Nadále vidíme řadu kyberútoků na vládní a vojenské cíle a také různé hrozby a podvody, které se maskují za válečná témata a snaží se zneužít zájmu lidí o válku a jejich ochotu pomoci,“ řekl Daniel Šafář, Area Manager CEE regionu z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

Štítky: 

Podobné články

Platby výkupného za ransomware vzrostly za poslední rok na pětinásobek

10. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Podle výroční zprávy State of Ransomware 2024 společnosti Sophos se průměrná výše výkupného za poslední rok zvýšila na pětinásobek. Organizace, které zaplatily výkupné, uvádějí průměrnou platbu ve výši dvou milionů dolarů, oproti 400 000 dolarů v průzkumu z roku 2023. Výkupné je ale pouze částí celkových nákladů. Čtěte více

Obavy o zabezpečení cloudů má 96 % firem

9. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Neustálý vývoj a zavádění nových cloudových aplikací komplikuje zabezpečení podnikového IT. Podle průzkumu společnosti Fortinet například 96 % respondentů uvádí, že mají střední nebo velké obavy o cloudovou bezpečnost. Podle 93 % dotazovaných je vážným problémem zejména všeobecný nedostatek odborníků na zabezpečení cloudů. Čtěte více

Nový tým Esetu se zaměří na mezinárodní kyberkriminalitu

6. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Bezpečnostní experti z pražské pobočky ESETu se nově cíleně zaměří na mezinárodní aktivity kyberkriminálních útočných skupin. Nově vzniklý tým vedený Jakubem Součkem má za úkol aktivně vyhledávat a dlouhodobě monitorovat obávané útoky ransomwarem, který dle dat společnosti ESET posílil v minulém roce o více než 50 procent. Čtěte více

Třetina zaměstnanců v práci sdílí hesla, otevírá neznámé přílohy nebo jinak ohrožuje bezpečnost

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Anect)
Třetina českých zaměstnanců porušuje zásady bezpečného chování na internetu a své zaměstnavatele tak vystavuje zvýšenému riziku online podvodu nebo hackerského útoku. Lidé například navzájem sdílejí přihlašovací údaje do firemních systémů, zasílají pracovní dokumenty soukromým e-mailem či přes sociální sítě nebo k práci využívají neschválené soukromé počítače či telefony. Čtěte více