Po Vánocích zbyde 3 000 tun šrotu

22. 12. 2009. (redaktor: Milan Loucký, zdroj: )
I letos někdo najde pod vánočním stromečkem elektrospotřebič. Ve většině případů bude tento dárek znamenat vyřazení jeho předchůdce. Asekol očekává, že lidé po letošních Vánocích během ledna vyřadí a k recyklaci odevzdají více než 3 000 tun odpadu.

Trvající ekonomická krize tlačí na ceny elektroniky. Přestože obraty některých prodejců klesají, neznamená to, že by lidé méně nakupovali. Před Vánoci i po Novém roce bude výhodný zejména nákup notebooků a televizí, své kupce si však najdou i mobilní telefony, hudební přehrávače a elektrické hračky. Protože už jde o zavedené, léta používané spotřebiče, většinou jejich nákup znamená vyřazení jejich předchůdců. „Sběr elektroodpadu v lednu dlouhodobě roste. Jestliže v lednu 2008 se v ČR sebralo 1500 tun, příští rok to bude více než dvojnásobek,“ říká Hana Ansorgová, manažerka komunikace kolektivního systému Asekol, který organizuje sběr a recyklaci vysloužilých elektrozařízení.

Češi mají dnes mnohem více příležitostí, jak se elektroodpadu ekologicky zbavit. Kromě tradiční sítě sběrných dvorů, mobilních svozů a prodejen elektro byla rozšířena zejména síť nádob na drobná elektrozařízení. „Lidé mají v současnosti možnost nosit elektroodpad na více než 10 000 sběrných míst, což je pětkrát více než například v Rakousku. Více než 4000 z nich jsou zaměřena na drobná elektrozařízení, jako jsou například mobilní telefony, MP3 přehrávače nebo elektronické hračky. Tyto spotřebiče díky svým malým rozměrům lidé často házeli do popelnice. Díky novým nádobám se jejich podíl na sběru zvýšil ze 13 procent z roku 2006 na současných 20 procent,“ vysvětluje Hana Ansorgová. Nejbližší sběrný dvůr si každý může jednoduše najít na webu, seznam dalších sběrných míst, včetně kontejnerů na drobný elektroodpad, je k nalezení zde.

Třídění elektroodpadu je důležité pro životní prostředí. Spotřebiče obsahují drahé kovy a další látky, které se pro výrobu musejí složitě získávat těžbou. Recyklací je možno opětovně využít kolem 80 % hmotnosti elektrozařízení. Smysl třídění je i v eliminaci zdraví škodlivých látek, jako je kadmium či rtuť, které se v případě vyhození spotřebiče do popelnice začnou uvolňovat.

Zpětný odběr elektroodpadu v ČR stabilně stoupá. Loni ho každý občan průměrně odevzdal 4,3 kg a Česká republika tak splnila závazek daný Evropské unii. Letos se podle předběžných odhadů kolektivních systémů vybere přes pět kilogramů elektroodpadu na hlavu.