Phishing byl ve druhém pololetí 2022 zodpovědný již za 76 % všech e-mailových útoků

3. 1. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Nejnovější zpráva Acronis Cyberthreats Report konstatuje, že rychle roste využívání phishingu a vícefaktorového ověřování (MFA) k vysoce účinným útokům, které způsobují stále větší škody. Obě metody zůstanou mezi největšími hrozbami i v roce 2023.

Počet napadení způsobených phishingem a škodlivými e-maily se zvýšil o 60 % a uniklé či odcizené přihlašovací údaje, pomocí kterých útočníci snadno provádějí kybernetické útoky a ransomwarové kampaně, způsobily téměř polovinu všech hlášených útoků v roce 2022. Ukazuje se, že vedle anti-phishingových technik je extrémně důležitá vícevrstvá kybernetická ochrana – pokud není phishigový pokus ihned neutralizován, malwarový útok mohou zastavit další detekční nástroje.

„Druhá polovina letošního roku byla pro pracovníky IT bezpečnosti stejně náročná jako vždy – objevovaly se nové hrozby a útočníci se snažili co nejvíce zpeněžit své úsilí,“ řekl Candid Wüest, viceprezident společnsoti Acronis zodpovědný za vývoj řešení kybernetické bezpečnosti. „Organizace musí lépe prioritizovat svá komplexní řešení, pokud chtějí v novém roce minimalizovat hrozby phishingu a dalších útoků. Útočníci neustále vyvíjejí nové metody, přičemž nyní se snaží na obrátit bezpečnostní nástroje proti nám, typicky vícefaktorovou autentizaci, na kterou mnoho společností spoléhá při ochraně svých pracovníků a svého podnikání.“

Nejzajímavější zjištění Acronis Cyberthreats Reportu jsou následující:

  • Mezi červencem a říjnem 2022 se podíl phishingových útoků na celkových e-mailových hrozbách zvýšil o 18 procentních bodů na 76 % (z 58 % v první polovině letošního roku).
  • Podíl spamových mailů se zvýšil, když aktuálně dosáhl 31 % celkového počtu příchozích e-mailů.
  • Zeměmi, které zaznamenaly nejvíce e-mailových útoků, jsou Spojené státy (22,1 % všech útoků), Německo (8,8 %) a Brazílie (7,8 %).

Odvětví nejvíce zasažená e-mailovými útoky:

  1. stavebnictví
  2. retail 
  3. reality
  4. profesionální služby
  5. finance.
Obrazová galerie:

Profilová karta firmy

ZEBRA SYSTEMS, s.r.o.

ZEBRA SYSTEMS, s.r.o.

Společnost Zebra systems s.r.o. je s více než 20 lety na trhu předním distributorem s přidanou hodnotou v segmentu IT bezpečnosti a ochrany dat v České republice a na Slovensku. Vedle prodeje produktů poskytuje svým zákazníkům špičkové služby podpory a školení. Společnost je výhradním distributorem produktů značky Acronis a GFI Software a distributorem Cloudflare, N-able a Virtuozzo. O Acronis Acronis poskytuje řešení pro zálohování, ob novu po haváriích a bezpečné sdílení a synchronizaci dat.

Zobrazit detail firmy

Podobné články

Platby výkupného za ransomware vzrostly za poslední rok na pětinásobek

10. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Podle výroční zprávy State of Ransomware 2024 společnosti Sophos se průměrná výše výkupného za poslední rok zvýšila na pětinásobek. Organizace, které zaplatily výkupné, uvádějí průměrnou platbu ve výši dvou milionů dolarů, oproti 400 000 dolarů v průzkumu z roku 2023. Výkupné je ale pouze částí celkových nákladů. Čtěte více

Obavy o zabezpečení cloudů má 96 % firem

9. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Neustálý vývoj a zavádění nových cloudových aplikací komplikuje zabezpečení podnikového IT. Podle průzkumu společnosti Fortinet například 96 % respondentů uvádí, že mají střední nebo velké obavy o cloudovou bezpečnost. Podle 93 % dotazovaných je vážným problémem zejména všeobecný nedostatek odborníků na zabezpečení cloudů. Čtěte více

Nový tým Esetu se zaměří na mezinárodní kyberkriminalitu

6. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Bezpečnostní experti z pražské pobočky ESETu se nově cíleně zaměří na mezinárodní aktivity kyberkriminálních útočných skupin. Nově vzniklý tým vedený Jakubem Součkem má za úkol aktivně vyhledávat a dlouhodobě monitorovat obávané útoky ransomwarem, který dle dat společnosti ESET posílil v minulém roce o více než 50 procent. Čtěte více

Třetina zaměstnanců v práci sdílí hesla, otevírá neznámé přílohy nebo jinak ohrožuje bezpečnost

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Anect)
Třetina českých zaměstnanců porušuje zásady bezpečného chování na internetu a své zaměstnavatele tak vystavuje zvýšenému riziku online podvodu nebo hackerského útoku. Lidé například navzájem sdílejí přihlašovací údaje do firemních systémů, zasílají pracovní dokumenty soukromým e-mailem či přes sociální sítě nebo k práci využívají neschválené soukromé počítače či telefony. Čtěte více