Philips má interiérový navigační systém založený na LED světlech

18. 4. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: Philips Lighting)
Společnost Philips Lighting uvedla na trh systém interiérové navigace IPS. Navigace je založená na technologii Philips Visible Light Communication, kterou jsou vybaveny LED svítidla výrobce. Svítidla vysílají prostřednictvím světelného paprsku unikátní, lidskému oku neviditelný kód, který zachytí fotoaparát smartphonu a přepočítá jej na souřadnice.

Navigace je schopná pracovat s přesností na 30 cm.

Výhodou systému IPS navigace je jeho zabudování do osvětlení. Každý interiér má svůj systém osvětlení, což znamená, že pro implementaci IPS navigace není třeba žádná nová infrastruktura nebo speciální instalace nebo přístroje. Systém také nevyžaduje ani další údržbu či dodatečné zdroje energie.

Interiérová navigace má široké možnosti využití

IPS navigace nalezne své uplatnění především v rozsáhlých objektech, jako jsou letiště, nádraží, zdravotnická zařízení, sklady, muzea či galerie – včetně těch nákupních. Spěchajícím cestujícím pomůže ušetřit cenné minuty. Pacienti jsou často ve stresu již ze samotné návštěvy zdravotnického zařízení a hledání toho správného oddělení a ordinace jejich stres jen zvyšuje. I jim může IPS navigace významně pomáhat. Firmy by získaly možnost zajistit svým zaměstnancům pracovní prostory s řízením osvětlení a teploty nebo například nabídnout nejbližší volné zasedací místnosti podle toho, kde by se zaměstnanec zrovna nacházel.

Nejrychleji ale IPS navigace proniká do maloobchodního sektoru, tedy do obchodů. Zákazníkův mobilní telefon přesně ví, kde se jeho majitel nachází, a proto ukazuje relevantní mapy, produktové informace či propagační nabídky. Když se zákazník přiblíží k pultu s vystaveným zbožím a začne ho například porovnávat, aplikace mu může ukázat případné slevy a speciální nabídky na produkty v nejbližším zákazníkově okolí. Obchodník může zákazníka ve finále motivovat ke koupi vybraného zboží například i zasláním online slevového kuponu.

Bezpečnost uživatelů

IPS navigace je uživatelsky přívětivý, jednoduchý a bezpečný systém, který dbá o zachování soukromí uživatelů. Tok informací je pouze jednosměrný – od svítidla směrem k chytrému zařízení zákazníka, díky čemuž zůstávají data uživatelů systému resp. příslušné aplikace v naprostém bezpečí. Technologie navíc jako první krok vyžaduje od nakupujícího souhlas s přijímáním informací pomocí příslušné aplikace a nevyžaduje žádné ID údaje ani jiná potenciálně citlivá data.

Otevřený systém

Aby navigace fungovala spolehlivě, vysílají svítidla systému IPS navigace také nízkoenergetický Bluetooth signál, který umožňuje sledovat pozici zákazníka a zprostředkovávat mu relevantní informace, i když má své zařízení například v kapse či kabelce.

Pro všechny, kteří budou poskytovat ve svých objektech služby IPS, je důležité, že systém je dodáván spolu se SDK (Software Development Kit) jak pro iOS, tak i pro Android a cloudovými službami, což mohou poskytovatelé IPS služeb či vývojáři jejich aplikací využít k implementaci navigačních schopnosti do vyvíjených aplikací. 

Podobné články

Google I/O: (Nejenom) Android 12 a nová naděje pro nositelnou elektroniku

20. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Google)
Společnost Google na své každoroční vývojářské konferenci opět představila řadu novinek, které budou formovat její produkty a služby v následujících měsících a letech… A o zajímavé novinky ani tentokrát skutečně nebyla nouze… Čtěte více

Co přinese podle Dell Technologies druhá polovina roku 2021?

3. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Dell Technologies)
Předchozích 12 měsíců přineslo výraznější urychlení tempa digitální transformace, než si byl kdokoli schopen představit. Dá se tak předpokládat, že do roku 2025 dosáhneme úrovně digitalizace očekávané až v roce 2030. Čtěte více
Dan Dery, viceprezident pro globální produkty společnosti Motorola

Technologické předpovědi společnosti Motorola

4. 3. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Lenovo)
Zdá se, že rok 2021 bude vzrušující a naplněný množstvím nových trendů, technologií a inovací. Chování spotřebitelů se neustále vyvíjí a technologické společnosti přehodnotily své zaměření na nadcházející rok. Své hlavní předpovědi o tom, co můžeme letos očekávat, sepsal viceprezident pro globální produkty společnosti Motorola Dan Dery. Čtěte více
Foto: Roberto Nickson, Pexels.com

Digitální propast se zvětšuje – klíčová se stává schopnost měnit se a přizpůsobovat

23. 2. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Accenture)
Globální pandemie potvrdila význam technologií, které se staly záchranným lanem ve většině průmyslových odvětví a prakticky všech oblastech výroby a obchodu. Accenture Technology Vision 2021 se zabývá dopadem technologií a jeho vývojem do budoucna. Čtěte více