Pět zajímavých věcí o mobilech

22. 10. 2013. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: Rema Systém)
Řada z nás si myslí, že o svém mobilním telefonu ví prakticky vše. Co má mobilní telefon společného s gorilami, kolik kilometrů urazí jeho součástky a kolik ukrývá zlata? Představujeme vám pět zajímavostí o mobilních telefonech, o kterých jste možná dosud nevěděli.

1. Mobily ukrývají zlato i stříbro

Je obecně známo, že základem mobilního telefonu jsou plasty, z nichž se vyrábí kryt a deska přístroje. Méně zřejmou součástí výrobku jsou pak ale kovy, které přitom tvoří až 45 % celého přístroje a jsou ukryté zejména v konektorech a kontaktech. Kromě mědi, niklu nebo cínu zde najdeme také drahé kovy zlato a stříbro. Jeden mobilní telefon obsahuje v průměru 250 mg stříbrného kovu a až 24 mg zlata. „Při recyklaci je možné získat kovy téměř v plné míře zpět, například u zlata je míra opětovného získání celých 98 %, u stříbra asi 90 %. Ryzí kov pak může být znovu využit k výrobě široké škály produktů. Nejčastěji putuje do elektrotechnického, automobilového, sklářského a chemického průmyslu,“ vysvětlil Petr Kubernát ze společnosti Rema Systém, která se zabývá zpětným odběrem vysloužilých elektrozařízení.

2. Volání versus africké gorily

Neodmyslitelnou součástí mobilních telefonů je také ruda zvaná coltan. Z této rudy je pak extrahován tantal, ceněný pro svou vysokou tepelnou odolnost a využívaný v kondenzátorech mobilních telefonů či dalších elektrozařízení. V Kongu, kde se materiál těží, má ale jeho produkce vliv na markantní úbytek přirozeného prostředí goril nížinných. Ty už teď patří mezi kriticky ohrožené druhy. Právě proto je dnes možné i v mnoha českých zoologických zahradách odevzdávat staré mobilní telefony. V rámci projektu „Přineste starý mobil – podpořte strážce pralesa“ putuje za každý k recyklaci odevzdaný mobil 10 korun na ochranu kamerunské rezervace Dja, kde gorily žijí.

3. Koupě mobilu a podpora občanské války

Jak již bylo naznačeno, rudy potřebné pro masovou produkci mobilních telefonů jsou těženy ve velké míře hlavně v africkém Kongu. Málokdo ale ví, že se zde získávají zejména z nelegálních dolů. Minerály se pak dále dodávají do továren v Asii a peníze, které pak za hotové výrobky zaplatí západní svět, jsou využívány k financování občanské války v Kongu. Ta je podle organizací zabývajících se ochranou lidských práv nejkrvavějším konfliktem od druhé světové války. Během tohoto patnáctiletého konfliktu zde podle odhadů totiž zemřelo už na pět milionů obětí.

4. Co se děje na druhém konci

Někteří uživatelé mobilních telefonů jistě také netuší, že k tomu, aby si mohli zavolat, musí mnohdy někdo jiný na druhém konci světa podstupovat smrtelné nebezpečí v dolech. Navíc za minimální mzdu. Těžba je také velmi často spojena s dětskou prací. Děti obvykle ani nedokončí základní školu, používají nebezpečné nástroje a chemikálie a hrozí jim otrava těžkými kovy. Celodenní prací si pak vydělají v přepočtu asi kolem 150 korun denně. Místní navíc prodávají zlato překupníkům za zanedbatelné částky, které tvoří kolem dvaceti až šedesáti procent reálné výkupní ceny.

5. Cesta napříč kontinenty

Protože těžba probíhá na místech, která jsou většinou poměrně vzdálená místům zpracování i spotřeby mobilů, suroviny i hotové výrobky zdolávají dlouhé vzdálenosti. Například měď je těžena zejména v Chile, zlato pochází z jižní Afriky a stříbro zase z Ruska. Tyto suroviny se pak přepraví do Turecka nebo Číny k ručnímu či strojovému zpracování do formy takzvaných polotovarů, tedy pouze jednotlivých součástek. Polotovary pak zdolávají další vzdálenosti, a to zejména do Malajsie, kde se montují a balí. Odtud pak putují k jednotlivým oficiálním výrobcům mobilních telefonů a z jejich dep pak ještě k samotným prodejcům. Například měděné díly v mobilním telefonu zaslaném do České republiky mají za sebou až 36 000 kilometrů.

Podobné články

Ilustrační foto (Motorola)

Samsung se znovu stal nejprodávanější značkou chytrých telefonů

17. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětový prodej smartphonů v prvním čtvrtletí roku 2024 podle IDC meziročně vzrostl o 7,8 % a Samsung se znovu vyhoupl do pozice nejprodávanějšího výrobce. Čtěte více

Google Find My Device umožní lokalizovat ztracenou elektroniku

10. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Google)
Společnost Google spustila dlouho očekávanou funkci Find My Device, kterou poprvé ohlásila již na své loňské vývojářské konferenci. Technologie využívá sdílenou síť tvořenou miliardami zařízení se systémem Android a funkčně odpovídá možnostem podobných služeb společností Apple a Tile. Aktuálně je služba dostupná v USA a Kanadě, zbytek světa by měl brzy následovat. Čtěte více

Nová aktualizace uživatelského rozhraní One UI 6.1 rozšiřuje technologii Galaxy AI do dalších zařízení

5. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Samsung)
Společnost Samsung nasazuje umělou inteligenci Galaxy AI do většího počtu zařízení prostřednictvím aktualizovaného uživatelského rozhraní One UI 6.1. Mobilní umělá inteligence se tak dostane k podstatně většímu počtu uživatelů – od konce března ji budou moci postupně využít i majitelé telefonů řady Galaxy S23, S23 FE, Z Fold5, Z Flip5 a tabletů řady Tab S9. Čtěte více

New Calling od Huawei přinese nový rozměr komunikace

25. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Huawei)
Společnost Huawei pracuje na rozvoji a standardizaci technologie New Calling (NC), jež přináší pokročilé možnosti pro telefonní a videohovory, které díky ní mohou být kvalitnější, chytřejší a interaktivnější. Nabízí širokou škálu funkcí, včetně UHD hlasových a video hovorů, a umožní rozvoj služeb jako okamžitý inteligentní překlad, využití rozšířené reality a rozvoj interaktivních klientských nabídek. Čtěte více