Parallels 17 přinášejí na Mac podporu Windows 11 a další novinky

12. 8. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Parallels)
Software Parallels Desktop je mezi uživateli počítačů od Applu dobře známý díky své schopnosti na těchto přístrojích virtuálně spouštět operační systémy jako Windows či Linux. Nejnovější verze tohoto nástroje přináší kromě vylepšené podpory M1 čipů také vylepšenou podporu Windows 10 a zejména je již připravena také na blížící se příchod platformy Windows 11.

Současná situace pro Parallels není vůbec jednoduchá, protože Apple s přechodem na ARM čipy M1 série vše zásadně zkomplikoval. Navzdory tomu, že prostřednictvím Parallels Desktop bylo až doposud možné virtualizovat pouze tzv. Insider Previews verze Windows 10 a Windows 11, protože jen ty nabídly přístup k variantám kompatibilním s ARM čipy, tvůrci softwaru jednoznačně slibují, že jakmile bude Windows 11 oficiálně dostupný, půjde jej na Macích prostřednictvím jejich řešení provozovat.

Windows, MacOS i Linux

Na zařízeních s procesory Intel je situace podstatně jednodušší, zde se mohou uživatelé spolehnout na podporu Windows od verze 11 zpět až k Windows XP či 2000, macOS (kde se lze vracet až k verzi OS X Lion z roku 2011) a 12 různých oficiálně podporovaných distribucí Linuxu (uživatelé M1 Maců mají v tuto chvíli k dispozici podporu čtyř různých druhů Linuxu včetně Ubuntu a Fedora).

Vysoký hrubý výpočetní výkon procesorů M1 však naštěstí umožňuje v Parallels bez větších omezení využít i celou řadu funkcí z Windows 10 nebo Windows 11 Insider Preview, protože díky vlastní vestavěné emulaci ve Windows lze bez problémů používat celou řadu 32 i 64bitových programů. M1 čipy si s tím zkrátka poradí velmi dobře.

Co je nového?

Parallels Desktop ve verzi 17 se navíc na procesorech Intel i M1 chlubí výrazným zvýšením výkonu. Na obou těchto platformách prý můžeme oproti předchozí verzi počítat až s o 38 % rychlejším během Windows či Linuxu a až šestinásobným zvýšením výkonu OpenGL grafických operací.

Na armových macích došlo také až k 20 % zvýšení rychlosti diskových operací (při běhu Windows 10 Insider preview) a 28 % zvýšení výkonu při práci s DirectX grafikou.

Kromě zvýšení výkonu však můžeme narazit i na různé další novinky. Např. vylepšení „režim koherence“ umožňuje spouštět jednotlivé Windows aplikace bez nutnosti startovat do Windows rozhraní. Vylepšeno bylo také fungování operací jako je vypínání, aktualizace či přihlašování. Dále vylepšena byla také možnost přenášet obsah, jako jsou texty či obrázky, mezi Windows a Mac aplikacemi. Plynulá spolupráce bude k dispozici také v nové funkci Quick Note v připravovaném macOS Monterey. Vylepšena byla také podpora práce s USB.

Parallels Desktop 17 obsahují také podporu virtuálního TPM (Trusted Platform Module) čipu, který ve Windows 10 a Windows 11 umožní využívat technologie jako BitLocker a Secure Boot.

Video : 
Štítky: 

Podobné články

Avast představil nové vize, produkty i vizuální identitu

17. 9. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Avast)
Avast chce více podporovat občanská práva uživatelů digitálního světa a obnovit zdravý vztah k internetu. Firma zároveň představila bezplatnou platformu kybernetické ochrany Avast One i novou vizuální identitu. Čtěte více

Oracle nabízí bezplatná školení a certifikace pro Oracle Cloud Infrastructure

15. 9. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Oracle)
Společnost Oracle bude zdarma nabízet školení a certifikační testy pro svůj cloud Oracle Cloud Infrastructure (OCI). Celý vzdělávací program byl vytvořen odborníky společnosti Oracle a je určen pro všechny úrovně znalostí a různé role v podnikovém IT. Čtěte více

Solitea dokončila akvizici české firmy Prytanis

15. 9. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Solitea)
Solitea získala 100% podíl ve společnosti Prytanis, předním českém dodavateli informačních systémů pro autodopravce, provozovatele osobní přepravy a spediční a logistické společnosti. Po prosincové akvizici firmy VH Soft je to v krátké době již druhá investice do tohoto segmentu. Čtěte více

HPE dosáhlo v ČR nejlepších finančních výsledků v historii

15. 9. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hewlett Packard Enterprise)
Společnost Hewlett Packard Enterprise oznámila finanční výsledky za třetí kvartál končící 31. červencem 2021. Čistý příjem firmy dosáhl 6,9 miliardy USD, což znamená nárůst o 3 % a odpovídá výhledu na 3. čtvrtletí. Společnosti se velmi dobře dařilo také v tuzemsku. Čtěte více