Outsourcing může firmám vyřešit vysoké náklady i nedostatek IT odborníků

25. 11. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: vshosting~ )
Energetická krize a vysoké ceny materiálů komplikují nejen fungování domácností, ale také firem. Na trhu nyní panuje silná nejistota projevující se zejména tím, že na jedné straně spotřebitelé méně nakupují, na druhé se firmy potýkají s vyššími náklady, které mnohdy nejsou schopny pokrýt. IT optimalizace ale nabízí možnost, jak ušetřit desítky procent nákladů.

V posledních letech výrazně narůstá trend outsourcingu IT služeb. Poskytovatel profesionálních hostingových služeb vshosting~ například za poslední dva roky zaznamenal nárůst zájmu o hostingové služby s komplexní správou o téměř 50 %. Firmy u poskytovatele vshosting~ navíc oceňují fakt, že se až dva týdny obejde bez dodávek elektrické energie a dokáže tak firmám poskytnout stabilitu, kterou zejména v této době potřebují. Elektřinu si totiž vshosting~ dokáže vyrobit i sám v případě nouze prostřednictvím dieselových agregátů.

Na českém trhu chybí 20 až 30 tisíc IT expertů

Díky energetické krizi a vysokým cenám vstupů zkrátka firmy čelí velké nejistotě. Dle výzkumu společnosti Accenture pokládá 90 % vedoucích pracovníků v současné době za nevyhnutelné zcela změnit přístup k firemním nákladům. Téměř všichni manažeři (96 %) také uvedli, že jejich plány na transformaci nákladů se týkají všech, nebo většiny oblastí jejich podnikání, a to včetně IT.

Krom vysokých cen energií a materiálů se totiž firmy potýkají s akutním nedostatkem IT expertů, kterých dle kvalifikovaných odhadů v Česku chybí 20 až 30 tisíc. Nízká nezaměstnanost, nedostatek pracovníků v oblasti IT a 18% inflace ženou již dříve vysoké mzdy IT pracovníků ještě výše. Lze tedy předpokládat, že zájem o outsourcing IT služeb nadále poroste. Díky němu firmy nemusí mít vlastní tým drahých administrátorů, kterým platy v posledních letech ještě razantně rostly. Například již zmiňovaný vshosting~ má desítky odborníků vždy na místě, a tak firmy, které je využívají, nemusí samy řešit najímání vlastních specialistů a držet je ještě na třísměnný provoz. Díky tomu firmy šetří i vyšší desítky procent nákladů.

Outsourcingem IT mohou firmy nejvíce ušetřit

Právě outsourcingem v oblasti IT, tedy najímáním externích pracovníků místo vlastních, mohou firmy nejvíce ušetřit. Velmi populárním řešením je také využití cloudu. Dle statistik vládní agentury Eurostat celkem 44 % všech firem v ČR využívalo v roce 2021 IT outsourcing prostřednictvím cloudu. Hlavním důvodem jsou zejména vysoké pořizovací náklady za nákup vlastního hardware, a jednoduchá možnost škálování v cloudovém prostředí. V procentech využití IT outsourcingu prostřednictvím cloudu jsme napřed oproti průměru v EU, dokonce o tři procentní body. A oproti roku 2020 jde o 52% nárůst. Experti ze společnosti vshosting~ odhadují, že toto číslo v roce 2022 vzrostlo minimálně o deset procentních bodů a očekávají další pokračování tohoto trendu.

Roste zejména zájem o cloudové služby a tzv. managed hosting

Firmy mají největší zájem o cloudové služby a tzv. managed hosting, u něhož firmy krom prostoru na serveru nebo v cloudu poptávají také externí IT odborníky, kteří se jim postarají o celou infrastrukturu. „Na hostingové služby s komplexní správou se ve vshostingu dlouhodobě specializujeme a jsme v tomto oboru největší v ČR. Velmi dobře tak vidíme, jak poptávka roste. Díky outsourcingu dokáží firmy ušetřit desítky procent nákladů, přičemž často získají bezpečnější službu, a díky sdílenému know-how i vyšší odbornost a v mnohem vyšší kvalitě, než kdyby si správu řešily samy,“ uvedl David Lintimer, obchodní ředitel vshosting~.

Zlatým standardem ve sféře hostingu je AWS cloud. I zde je možnost snížit náklady a IT outsourcovat. Firmy si totiž mnohdy neuvědomují skutečné náklady na správu, které mohou být skryty v ceně samotného vývoje. Vshosting~ je schopen díky snížení nákladů za lidskou pracovní sílu a optimalizaci celého řešení ušetřit firmám využívajících AWS až 70 % nákladů.