Open source stále na vzestupu

1. 6. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Red Hat)
Linux, open source a otevřené standardy sklízí úspěchy již více než 30 let. Zejména v oblasti IT o tom už nikdo nepochybuje. Žijeme ve světě, který využívá principy open source a svobodného softwaru ve stále více oblastech – od otevřených inovací po kooperativní vývoj překonávající hranice firem i zemí open source dominuje světu.
Jan Wildeboer, EMEA Evangelist společnosti Red Hat

Skutečnou zásluhu na tom má více než třicetiletá existence systému Linux, přičemž dalších 30 let slibuje mnoho - více, než by si mnozí mohli myslet.

Význam otevřeného softwaru a jeho obrovský potenciál se ještě plně neprojevil, a to zejména v politické a společenské oblasti. Na politické úrovni se toho sice děje hodně, ale často jen v malé míře s podporou jednotlivých upstreamových projektů, aniž by byl zřejmý celkový obraz. Také v akademické sféře chybí podpora zastřešující open source projekty. Příkladem ilustrujícím stále převládající nepochopení open sourcu je v současnosti hojně diskutovaná Digitální suverenita. Často jsme zde svědky posměšných útoků na prestižní projekty, přičemž se přehlíží skutečnost, že pouze open source se svými otevřenými principy může být základem jakékoli digitální suverenity. Koneckonců pouze open source zaručuje nezávislost, interoperabilitu a zamezení tzv. vendor lock-inu, tedy závislosti na jediném dodavateli.

Otevřený zdrojový kód je také symbolem agility, flexibility a škálovatelnosti, a splňuje tak základní předpoklad pro rychlou reakci na měnící se požadavky zejména v krizových situacích. Působivě to ukázala pandemie Covidu-19.

Co však úspěch open sourcu znamená pro budoucnost proprietárních řešení? Samozřejmě, že si zachovají své opodstatnění, zejména pro specializované aplikace, ale množství těchto specializovaných aplikací se stále zmenšuje. Proto jsme svědky, že se zavedení poskytovatelé proprietárních řešení stále častěji vydávají cestou open sourcu. V krátkodobém a střednědobém horizontu budou proprietární aplikace nadále používány, například pro specializované postupy ve veřejném sektoru nebo z hlediska bezpečnosti kritické funkce v motorových vozidlech. Ale i v těchto oblastech vidím v příštích 30 letech vítězství open sourcu. Linuxové platformy získávají na významu i při použití v automobilech a centrální linuxový operační systém, který má všechny potřebné bezpečnostní certifikace, již není utopií.

Z technologického hlediska není pochyb o tom, že open source řešení se stále více stávají standardem ve většině organizacích i orgánech veřejné správy. Stále však existuje jedna výzva v podobě nezbytné kulturní změny. Principy open source se přece netýkají jen technologií, ale především procesů a způsobu spolupráce. To znamená, že k hodnotám open source patří i otevřená firemní kultura se zásadami, jako je transparentnost, přizpůsobivost nebo spolupráce. Otevřená organizace prosperuje díky transparentním rozhodnutím, aktivní kultuře zpětné vazby a úzké spolupráci mezi různými stranami. Zcela pragmaticky lze však říci, že tato výzva se bude v budoucnu stále zmenšovat a za 30 let již nebude výzvou, protože na trh práce v oblasti IT nastupuje mladá generace, která vyrůstá s open-source přístupy k agilnímu vývoji v IT.

Po více než 30 letech existence open sourcu je jasné, že soupeření mezi open sourcem a proprietárními řešeními již dávno skončilo a „bitva“ byla rozhodnuta. Vítězem je jednoznačně open source a jeho vítězný pochod pokračuje – otevřené inovace a metody open source pronikají do stále více oblastí, a výjimkou není ani hardware.

Autor: Jan Wildeboer, EMEA Evangelist společnosti Red Hat

Štítky: 
Open source, Red Hat

Podobné články

Red Hat na KubeConu Europe v Paříži ukáže řadu novinek

22. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Red Hat)
Největší evropská událost v oblasti cloudově nativních technologií KubeCon + CloudNativeCon Europe 2024 otevřela v Paříži své brány. Ve dnech 19. až 22. března se zde sešli odborníci z předních světových komunit zaměřených open source a cloudově nativní technologie. Mnoha novinkami a dalšími aktivitami přispěla také společnost Red Hat. Čtěte více

Trendy v open source: Automatizace IT řízená AI a moderní vývoj bezpečných aplikací

30. 5. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Red Hat)
Společnost Red Hat na své výroční vývojářské konferenci představila řadu novinek z oblasti open source. Nejdůležitějším společným tématem mnoha představených novinek je automatizace IT řízená umělou inteligencí a problematika vývoje moderních bezpečných aplikací. Čtěte více

Jak se vyvíjí vnímání podnikového open source softwaru?

30. 3. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Red Hat)
Gordon Haff ze společnosti Red Hat se v souvislosti s výsledky nové studie The State of Enterprise Open Source zamýšlí nad problematikou aktuálního vnímání podnikového open source softwaru. Jak manažeři vnímají jeho výhody a nevýhody a jak se stavějí k dalším otázkám včetně jeho bezpečnosti? Čtěte více

Turris láká na prototyp své novinky Omnia 2022. Co všechno přinese?

9. 11. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: CZ.NIC)
Prototyp jednoho z nejvýkonnějších routerů na evropském trhu se vůbec poprvé představí českým uživatelům. Nová generace superbezpečného routeru Turris Omnia s pracovním označením “2022” nabídne dva 10Gb porty a ve spojení s dynamickým firewallem a bezpečnostním systémem Turris Sentinel posune domácí zabezpečení na novou úroveň. Čtěte více