Open source neznamená „zdarma“

29. 7. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Liferay)
Mnoho společností po celém světě, univerzity, vládní organizace a jim podobné dnes používají open source technologie k vytvoření vlastních webových stránek nebo aplikací. Tyto technologie se používají čím dál tím více. Jednoduše proto, že je řada poskytovatelů nabízí zcela zdarma. Je to ale opravdu to správné řešení pro všechny?

Výhody open source modelu

V posledních deseti letech se využívání open source softwaru dočkalo značného rozšíření, a to i mezi podniky a soukromými firmami. Ty přišly na to, že využívání těchto technologií pro ně skýtá značné výhody.

  • Je zdarma – odhady poukazují na skutečnost, že užíváním open source softwaru firmy celosvětově ušetří kolem 50 miliard liber (1,5 bilionu českých korun). Společnosti, které fungují na open source, využívají modifikací softwaru i jeho aktualizací, které připravují nejlepší programátoři na světě bez toho, aniž by utratily jedinou korunu.
  • Univerzálnost – používání open source softwaru pro firmy znamená, že nejsou odkázané na užívání jednoho konkrétního dodavatelského systému. Je možné software přizpůsobit svým potřebám a napojit je na jiné, již používané systémy dle libosti.
  • Zabezpečení – mnoho lidí dává přednost open source softwarům kvůli transparentnosti, jenž nabízí. Jelikož je zdrojový kód veřejně přístupný, neustále někdo pracuje na jeho vylepšování. Tisíce programátorů kód neustále studují a kontrolují. To znamená, že je zde mnohem méně místa pro chyby – je jen otázka času, kdy na bugy a jiné nedostatky někdo narazí a opraví je.
  • Rychlý vývoj – Open source software se většinou vyvíjí mnohem rychleji než ten placený. Výhodou je, že nevyžaduje svolení primárního autora k jeho modifikaci či vylepšení.
  • Komunita – Open source software reprezentuje jakousi specifickou filozofii. Inspiruje ke spolupráci a vytváří kolem sebe komunitu uživatelů a vývojářů z celého světa, kteří se starají o to, aby software prosperoval a vyvíjel se co nejlépe.
  • Školení – Možnost sdílení a výměna informací dělá tento průmysl mnohem dostupnější pro lidi, kteří se chtějí naučit kódovat a programovat. Open source software poskytuje programátorům obrovský a stále se rozvíjející zdroj informací.
  • Stabilita – Pro společnosti je často výhodné postavit svůj software na open source, jelikož tyto systémy bývají mnohem stabilnější. Díky tomu, že na něm pracuje nespočet programátorů, vypadává jen zřídka. Proto je dokonalý pro dlouhodobé projekty a produkty.

Všechny tyto výhody zní úžasně. Proč ale open source software nepoužívají všichni?

„Open source řešení je ideální pro společnosti nebo jednotlivce, kteří chtějí sdílet znalosti či informace a být schopni upravovat své webové stránky a jejich obsah sami nebo prostřednictvím partnera. Je tu však jedno zásadní ale… Ještě před tím, než začnou stavět svůj web, musí zohlednit základní aspekt užívání open source softwaru - tedy open source musí být i nadále sdílený s komunitou. Proto je taky „zdarma“. Největší problém spočívá v tom, že společnosti, které jej využívají a na denním pořádku pracují s osobními údaji (školy, univerzity), nebo platebními informacemi (muzea, online nákup vstupenek), musí být obzvlášť opatrné. Nesou tak mnohem větší odpovědnost v otázce bezpečnostní a právní jistoty než jiní,“ vysvětlil Zsolt Balogh, generální ředitel Liferay pro region střední a východní Evropy.

Hlavním důvodem, proč někdy i vládní organizace a korporace mohou chtít využít komunitní řešení, je snaha najít nejlevnější řešení. Co když se ale něco pokazí? S touto verzí si nemůžete stáhnout oficiální patch, který váš problém vyřeší. Patch oprav si musíte vytvořit sami, což většinou stojí mnohem více, a zabere to vaší IT infrastruktuře spoustu času. Komunitní řešení zkrátka vytváří větší tlak na vlastní schopnosti a disciplínu. Konkrétní řešení tak leží zcela na uživateli bez jakékoliv záchranné sítě.

Často i integrátoři nabízejí komunitní verze se servisní nadstavbou a defacto tak vytváří mezistupeň mezi enterprise a komunitní edicí. I korporáty s rozsáhlým IT oddělením (ať už interním nebo externím) ale musí počítat s extra náklady – v případě problému neexistuje oficiální patch, který by šel stáhnout, vše se musí vystavit od nuly.

Více než jen podpora

Kromě licence a podpory získají komerční zákazníci i některé funkce a prvky navíc. Například možnost napojení systémů na komerční databáze, workflow analýzu procesů, přístup ke cloudové analytice pro lepší pochopení potřeb zákazníků a podobně. Komunitní edice softwaru jsou navíc většinou udržovány pouze do doby, než vyjde nová verze.

Jakou verzi vybrat?

Komerční edice open source programů nejsou jenom licence a podpora. Zakoupením zákazník získá přístup ke kompletnímu softwaru s plnohodnotnou podporou a údržbou, právní nástavbu a nezbytné bezpečnostní prvky.

Pro menší, méně kritická využití je komunitní edice skvělým nástrojem, který je přístupný široké veřejnosti. Uživatelé mohou využívat a upravovat zdrojový kód podle svých potřeb. Ale pro řešení kritická pro byznys, obzvláště ta, která využívají data klientů, je ideální volbou komerční verze.

Podobné články

Obliba open source ve firmách roste, proprietární software upadá

20. 2. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Red Hat)
V loňském roce společnost Red Hat přinesla zjištění, která potvrdila, že podnikový open source se stal standardní volbou IT oddělení a podniky jej běžně používají i v kategoriích, které byly spojeny s proprietárními technologiemi. Letos se výzkumníci Red Hatu zaměřili na to, jak se záměry firem v oblasti nasazování open source technologií vyvinuly. Čtěte více

Trendy v open source pro rok 2019: Posílí role komunitních nadací, spolupráce s univerzitami a transformace firem

20. 12. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: SUSE)
Manažeři SUSE se zaměřili na několik základních oblastí, v nichž firma hraje důležitou roli, a shrnuli představy, jaký vývoj se dá očekávat v cloudu, datových úložištích, prodejních kanálech a jaké rozhodování čeká top manažery firem v oblasti open source. Nechybí ani info pro český trh. Čtěte více

SUSE urychluje nasazení softwarově definované infrastruktury

15. 5. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: SUSE)
Řešení SUSE OpenStack Cloud 8 je prvním produktem, v němž se spojují nejlepší vlastnosti SUSE OpenStack Cloud a technologie HPE Helion OpenStack, kterou společnost SUSE před rokem získala formou akvizice celé divize HPE. Produkt zajišťuje lepší interoperabilitu, škálovatelnost, flexibilitu a umožňuje transformaci IT a rychlou reakci na chování konkurence a trendy na trhu. Čtěte více
Ve větrném tunelu

Partneři SUSE ve větrném tunelu

14. 11. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Společnost SUSE pozvala partnery na neformální setkání v pražských Letňanech, při jehož příležitosti představila změny v partnerském programu a další aktuality z dílny této již nejenom „linuxové“ firmy. Na závěr na partnery čekala možnost zalétat si ve větrném tunelu Hurricane Factory. Čtěte více