Ochrana datových center proti elektromagnetickým útokům

8. 11. 2010. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: Probin)
V Praze proběhl odborný seminář na téma vývoj odposlechů a ochrana datových center proti teroristickým útokům elektromagnetickými impulsy (EMP). Zatímco se podařilo vyřešit ochranu dat při výpadku proudu nebo hackerských útocích, objevují se nové a daleko vážnější hrozby, kterým musíme čelit.

Posluchače s touto problematikou seznámil Doc. Ing. Pavel Fiala, PhD., vedoucí UTEE Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií, VUT Brno, společně s technickými specialisty společnosti Probin, která se na ochranu proti EMP terorismu specializuje. „Novým trendem, který by se snadno mohl projevit i v našem prostředí je inteligentní útok pomocí elektromagnetického impulsu. Takový útok je neviditelný, a pokud úložiště elektronických zařízení není dostatečně zabezpečeno, dojde k totálnímu zničení veškerých přístrojů zejména pak ztráty dat,“ uvádí Ing. Jiří Schmidt, jednatel společnosti Probin.

Doposud patřil takovýto druh útoku v očích veřejnosti spíše do sci-fi románů, ale s vývojem elektroniky je tato hrozba stále reálnější. Nejcitlivější jsou v tomto ohledu úložiště dat, serverovny a další místa, kde je koncentrováno větší množství informací v digitální podobě.

„Řešením je instalace tzv. Farradayovy klece, tedy systému, který důkladně odstíní danou místnost včetně oken a elektrických rozvodů. Jedná se o nejnáročnější a zároveň nejspolehlivější ochranu proti této formě útoku,“ vysvětluje Pavel Fiala. „Například v USA již existují normy upravující bezpečnost datových center a Farradayovy klece jsou jejich standardní součástí. V Evropě tuto normu již běžně aplikují v Maďarsku“.

Technické řešení jednoduché Farradayovy klece

Na plášť místnosti je nalepena speciální měděná fólie (existují různé druhy v závislosti na požadovaném útlumu). Tato fólie je překryta omítkou, sádrokartonem. Do oken jsou instalovány speciální pokovená skla a je provedena úprava dveří potažením samolepicí fólií, případně se instalují i speciální dveře a zárubně. Na veškerá vedení jsou připojeny speciální síťové filtry. Vše je dokonale uzemněno. Provede se měření, které určuje výsledný útlum. Tento výsledek je konfrontován s požadovaným útlumem. Pokud je potřeba, instaluje se další vrstva fólie. Následně se dokončí všechny ostatní interiérové úpravy. Samozřejmostí pro tuto místnost je naprosté dodržování režimu vstupu a pobytu cizích osob v těchto prostorách. Pro přípravu a instalaci je potřeba počítat s dobou od jednoho po čtyři měsíce.

Tato řešení zaměřená nejen na ochranu počítačových sálů, ale i speciálních zdravotnických provozů a nadstandardně chráněných kancelářských prostor proti odposlechu nabízí v ČR společnost Probin, specialista na ochranu proti odposlechu a zabezpečenou telefonní komunikaci.