Obnova škod po útoku ransomwaru přijde na téměř 2 miliony USD

6. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Průzkum The State of ransomware 2021 firmy Sophos odhalil, že se průměrné celkové náklady na obnovu po ransomwarovém útoku za rok více než zdvojnásobily, když se zvýšily ze 761 106 dolarů v roce 2020 na 1,85 milionu dolarů v roce 2021. Kolik činí zaplacené výkupné v globálním měřítku a kolik v ČR?

Průměrné zaplacené výkupné činí v globálním měřítku 170 404 dolarů, v ČR pak necelých 200 tisíc korun.

Globální zjištění také ukazují, že pouze 8 % organizací dokázalo po zaplacení výkupného získat zpět všechna svá data, zatímco 29 % z nich získalo zpět ne více než polovinu svých dat. Českým organizacím se po zaplacení výkupného podařilo získat v průměru 90 % dat zpět.

V průzkumu bylo dotazováno 5 400 IT manažerů středně velkých organizací z 30 zemí po celém světě včetně stovky organizací z České republiky.

Zatímco počet organizací, které zaznamenaly ransomwarový útok, klesl z 51 % dotazovaných firem v roce 2020 na 37 % v roce 2021 a v méně organizacích došlo k zašifrování dat v důsledku významného útoku (54 % v roce 2021 ve srovnání se 73 % v roce 2020), odhalují výsledky nového průzkumu znepokojivé vzestupné trendy, zejména pokud jde o dopady ransomwarových útoků. V České republice bylo podle letošního průzkumu ransomwarem zasaženo 30 % organizací. Pro srovnání, sousední Polsko vykazuje pouhých 13 %, což je pravděpodobně způsobeno nižší úrovní HDP, a tedy i nižším potenciálem pro získání výkupného. Naopak Německo vykazuje 46 % a Rakousko 57 % zasažených organizací.

„Zjevný pokles počtu organizací zasažených ransomwarem je dobrá zpráva, pravděpodobně to ale alespoň částečně odráží změny v chování útočníků,“ uvedl Chester Wisniewski, principal research scientist společnosti Sophos. „Viděli jsme, jak se útočníci přesouvají od rozsáhlých, generických, automatizovaných útoků k cílenějším útokům, které zahrnují lidskou hackerskou aktivitu. I když je celkový počet útoků ve výsledku nižší, naše zkušenosti ukazují mnohem vyšší potenciální poškození plynoucí z těchto pokročilejších a komplexnějších cílených útoků. Z takových útoků je také těžší se zotavit, což se v průzkumu odráží ve zdvojnásobení celkových nákladů na nápravu.“

Mezi hlavní zjištění globálního průzkumu „Ransomware v roce 2021“ patří:

  • Průměrné náklady na nápravu po ransomwarovém útoku se za posledních 12 měsíců více než zdvojnásobily. Náklady na nápravu, včetně odstávky firmy, ztracených objednávek a provozních i dalších nákladů, vzrostly z průměrných 761 106 dolarů v roce 2020 na 1,85 milionu dolarů v roce 2021. To znamená, že průměrné náklady na obnovu po ransomwarovém útoku jsou nyní v až desetkrát vyšší než výplata výkupného. Náklady na nápravu škod po ransomwarovém útoku u českých organizací činily v průměru 8,25 milionu korun, což je nejméně ze všech sledovaných zemí.
  • Průměrné zaplacené výkupné činilo 170 404 dolarů. Zatímco nejvyšší platba mezi účastníky průzkumu byla 3,2 milionu dolarů, nejčastější platba byla 10 000 dolarů. Deset organizací zaplatilo výkupné ve výši jednoho milionu dolarů nebo více. České organizace zaplatily výkupné v průměru 200 tisíc korun.
  • Počet organizací, které zaplatily výkupné, se zvýšil z 26 % v roce 2020 na 32 % v roce 2021, i když méně než jedné z deseti (8 %) se podařilo získat všechna svá data zpět. Českým organizacím se po zaplacení výkupného podařilo získat zpět v průměru 90 % dat.

„Zjištění potvrzují, že pokud jde o ransomware, nevyplácí se platit. Navzdory tomu, že se více organizací rozhodlo zaplatit výkupné, pouze malá část těch, kteří zaplatili, získala všechna svá data zpět,“ uvedl Wisniewski. „Může to být částečně i proto, že použití dešifrovacích klíčů k obnovení informací může být komplikované. Navíc neexistuje záruka úspěchu. Například, jak jsme nedávno viděli u ransomwaru DearCry a Black Kingdom, útoky zahájené s nekvalitními technikami nebo spěšně kompilovaným kódem mohou obnovu dat ztěžovat, ne-li znemožňovat.“

  • Že kybernetické útoky jsou nyní příliš pokročilé na to, aby je jejich IT tým zvládl vlastními silami, se domnívávíce než polovina (54 %) respondentů. Naproti tomu 64 % českých organizací používá antiransomwarovou ochranu, disponuje vyškolených týmem bezpečnostních expertů nebo využívá služby třetí strany či služeb bezpečnostního dohledového centra (SOC). 73 % českých organizací má pak částečně nebo zcela připravený plán obnovy po malwarovém útoku.
  • Vydírání bez šifrování je na vzestupu. Malých, ale důležitých 7 % respondentů uvedlo, že jejich data nebyla zašifrována, ale i tak byli vydíráni pro výkupné, pravděpodobně proto, že se útočníkům podařilo ukrást jejich informace. V roce 2020 to byla 3 %.

Studie „Ransomware v roce 2021“ je k dispozici v plném rozsahu na stránkách Sophos.com.

Štítky: 

Podobné články

VMware potvrdil výrazný nárůst útoků cílených na zaměstnance pracující na dálku

10. 6. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: VMware )
Urychlená digitální transformace způsobila, že bezpečnostní týmy čelí nárůstu množství hrozeb ze strany počítačových zločinců, kteří se snaží provádět cílené útoky proti překotně zaváděným inovacím i proti zaměstnancům pracujícím na dálku. Čtěte více

NTT hlásí až 300% nárůst cílených útoků na průmysl. Které další trendy dominují IT bezpečnosti?

12. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: NTT)
Tvrdě byly podle analýzy zasaženy zdravotnictví, finanční služby a výroba – příčinou je zneužívání globální destabilizace útočníky. Mezi hackery však rostla i popularita útoků na aplikace a malwaru na těžení kryptoměn. A jaká byla situace v ČR? Čtěte více

Hlavní trendy v oblasti kyberútoků, které zásadně ovlivní MSP služby

28. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zebra systems)
Podle firmy Zebra systems, distributora řešení N-able (dříve SolarWinds MSP) na českém a slovenském trhu, poptávku po MSP službách zásadně ovlivní nejnovější trendy kybernetických útoků, včetně vylepšených vyděračských taktik, malwarových technik a nových cest k napadání firemních systémů. Čtěte více

Pouze 6 % obětí ransomwaru v Česku vloni zaplatilo výkupné

6. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky)
Češi jsou velmi disciplinovaní v otázce, zda platit či neplatit výkupné za odšifrování dat zablokovaných ransomwarem. V loňském roce získali kybernetičtí vyděrači platby pouze od 6 % obětí v České republice. Z celosvětového hlediska přitom za odšifrování dat zaplatila více než polovina napadených (56 %). Čtěte více