Objem dat v domácnostech stoupá

20. 7. 2012. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: 100Mega Distribution)
V tuzemských domácnostech se hromadí data tak závratným tempem, že je uživatelé nestačí řádně zálohovat. Průměrná domácnost vyprodukuje ročně 23 GB fotek, filmů a textů, přičemž každý rok se objem zvyšuje o 50 %.

Tuzemským domácnostem hrozí datový kolaps. Vyplývá to z analýzy českého výrobce domácích počítačů HAL3000, podle které se objem dat v tuzemských domácnostech každý rok zvýší o polovinu, přičemž jen 25 procent domácností data správně ukládá a zálohuje. Průměrná domácnost podle analýzy HAL3000 vytvoří ročně v průměru 23 gigabajtů dat, zahrnujících nejčastěji fotografie, videonahrávky, textové dokumenty a e-maily. Značná část dat přibude zejména během letních dovolených, kdy lidí nejvíce fotí a točí videa.

Naopak 75 procent domácností svá data proti možné ztrátě systematicky nezabezpečuje. „Je proto pouze otázkou času, kdy dojde k datovému kolapsu, tedy nenávratné ztrátě dat a rodinných vzpomínek. Dospívajícímu potomkovi rodiče už třeba neukážou fotky z dob jeho narození. Papírové foto vydrží i stovky let, ale elektronická média mají životnost mnohem kratší, třeba jen pár let,“ řekl David Petrovič, produktový ředitel HAL3000.

„Přes 65 procent případů ztráty dat je způsobeno selháním hardwaru či chybou uživatele. Následuje zcizení či ztráta záložního média nebo selhání zálohování,“ dodal David Petrovič.

Tyto závěry vycházejí z analýzy 20 tisíc obchodních transakcí, které proběhly během posledních dvanácti měsíců. Výrobce počítačů HAL3000 zjišťoval, jak zálohují domácí uživatelé, jaká zálohovací média si pořizují a jak často, jak rychle stoupá objem prodávaných médií pro ukládání dat a s jakými požadavky se uživatelé obracejí na servisní střediska.

Domácí uživatelé si většinou neuvědomují, že dnes uložená data musí být dostupná nejen příští rok, ale i za desítky let. Rychlé tempo růstu dat přitom způsobuje, že uživatelé nestačí držet krok a data ukládají nesystematicky na různá média. Jejich životnost je ale omezená a data mohou být ztracena již po jediném roce.

„Z našich průzkumů vyplývá, že průměrná domácnost vlastní 2 až 3 externí disky, na které nahodile ukládá či zálohuje data. Mnoho dat mají uživatelé navíc uloženo na DVD či dokonce CD médiích, jejichž životnost je řádově několik let, a data už tedy mohou být nenávratně ztracena,“ řekl David Petrovič.

Časem se navíc může stát, že hledanou fotku nebo video uživatel v záplavě dat nenajde. Během let lze nashromáždit tisíce dokumentů uložených na tolika různých discích, že najít ten potřebný je téměř nemožné.

Správné ukládání a zálohování zmíněná rizika minimalizuje: „Pravděpodobnost ztráty elektronických multimédií, například fotek, je pak dokonce nižší než u těch vytištěných dokumentů,“ řekl David Petrovič. Jako nejspolehlivější metoda archivace dat se jeví pevné disky. Sice ani ty nemají neomezenou životnost, ale je možné je monitorovat, a pokud se schyluje k poruše, lze data přenést na jiný disk.

Trendem je budování domácích centralizovaných úložišť dat, takzvaných privátních úložišť, takzvaných cloudů. „Jde o multimediální domácí počítač s velkými pevnými disky, nebo s připojenými externími pevnými disky. Data jsou dostupná všem členům domácnosti, kteří k nim přistupují pomocí notebooků, tabletů, mobilních telefonů či přehrávají v televizi nebo domácí hi-fi soupravě, a zároveň na toto místo centrálně data zálohují,“ řekl David Petrovič.
 
Pro zálohování dat je nejbezpečnějším způsobem takzvané zrcadlení, při kterém jsou použity dva pevné disky, na které jsou bez zásahu uživatele data ukládána duplicitně. To znamená, že stejná data se ve stejný čas nalézají na obou discích zároveň. „V případě poškození jednoho z disků nehrozí, že rodina přijde o celoživotní album vzpomínek uložených ve fotkách a videích. Výrazně se sníží možnost ztráty dat kvůli neopatrné manipulaci například s přenosným diskem či notebookem,“ dodal David Petrovič.

Pokud se uživatelé chtějí pojistit například i proti vyhoření nebo záplavám, pomůže zrcadlení zálohy přes internet. „Data jsou pravidelně zálohována do datových center v extrémně zabezpečených budovách. V případě ztráty dat je lze snadno obnovit. Takto by měla být zálohována nejcennější data, která chceme zachovat i pro další generace,“ dodal David Petrovič.

Jakou životnost mají datová média

1. Pevný disk 3 až 30 let (průměrná hodnota bývá cca 20 let)
2. CD/DVD jednotky let, kvalitní média i 10 let (data se ale bez varování mohou ztratit kompletně)
3. Flash disky 3 až 6 let v závislosti na počtu zápisových cyklů  (maximálně 100 000 cyklů)
4. SSD (Solid State Disk) disky podobně jako u flash disků

Podobné články

HAL3000 uvedl na trh druhou generaci počítačů Heart Of Gamers

7. 12. 2015. (redaktor: František Doupal, zdroj: HAL3000)
Stejně jako předchozí generace těchto herních strojů, jsou Heart of Gamers druhé generace sestrojené z vybraných komponent a zaujmou i ty nejnáročnější hráče. Počítače přinášejí vylepšenou hardwarovou výbavu, nové technologie nebo nadstandardní záruku. Čtěte více
HAL3000 MČR

HAL3000: herní sestavy MČR

28. 5. 2013. (redaktor: František Doupal, zdroj: HAL3000)
HAL3000 na trh uvádí druhou generaci certifikovaných výkonných herních sestav MČR. Nové, cenově odstupňované modely jsou dostupné ve variantách HAL3000 MČR, HAL3000 MČR Pro a HAL3000 MČR Extreme. Čtěte více
HAL3000 Rychlý tichošlápek

HAL3000: počítač HAL3000 Silent

10. 4. 2013. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: HAL3000)
HAL3000 vyrobil novou řadu počítačů Silent a s tím i dvě nové sestavy. Celá nová řada vznikla na základě velké poptávky zákazníků, kteří hledají výkonné a tiché sestavy, které je nebudou rušit při práci ani v tom nejtišším prostředí. Čtěte více
HAL3000 GTX Titan

HAL3000: počítač GTX Titan

8. 3. 2013. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: HAL3000)
HAL3000 uvedl na trh herní sestavu, která je osazena jednočipovou grafickou kartou Nvidia GeForce GTX Titan. Sestava HAL3000 GTX Titan otevírá brány do dimenze plné zážitků z moderních her s maximálními grafickými detaily. Čtěte více