Nvidia představila nové GeForce s architekturou Ampere

3. 9. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Nvidia)
NVIDIA představila tři nová GPU GeForce RTX řady 30 založené na architektuře NVIDIA Ampere, která představuje další významný mezigenerační skok v historii GeForce. Druhá generace RTX je poháněná architekturou NVIDIA Ampere a oproti architektuře Turing nabízí až dvojnásobný výkon pro ray-tracing v reálném čase a hraní s využitím AI.

GPU GeForce RTX 3090, 3080 a 3070 nabízejí v porovnání s předchozí generací (architektura Turing) až 2× výkon a 1,9× účinnost. Novinky byly odhaleny v online přenosu, během kterého zakladatel a CEO společnosti NVIDIA Jensen Huang oznámil, že Fortnite, fenomén herní popkultury, dostane podporu RTX ray-tracingu v reálném čase včetně ray-tracovaných odrazů, stínů, globálního osvětlení a ambientní okluze.

„Dnešní představení NVIDIA Ampere GPU je velkým krokem do budoucnosti,“ uvedl Huang. „GeForce RTX řady 30 jsou výsledkem úsilí, které v součtu představuje tisíce let inženýrské práce, a přinášejí náš největší generační skok v historii. NVIDIA RTX podněcuje vývojáře k tvorbě úplně nových světů využívajících programovatelný shading, ray-tracing a AI. Za dvacet let se ohlédneme a uvědomíme si, že budoucnost počítačových her začala právě tady.“

Přednosti architektury NVIDIA Ampere

 • Nové streamingové multiprocesory: Stavební kámen nových GPU nabízejících dvojnásobnou FP32 propustnost oproti předchozí generaci a 30 TFLOPS výpočetního výkonu.
 • Druhá generace RT jader: Nová dedikovaná RT jádra mají 2× propustnost v porovnání s předchozí generací, k tomu souběžně ray-tracing, shading a výpočty při 58 RT-TFLOPS výpočetního výkonu.
 • Třetí generace Tensor jader: Nová dedikovaná Tensor jádra s více než dvojnásobnou propustností v porovnání s předchozí generací nabízejí rychlejší a efektivnější práci s technologiemi využívajícími AI, jako je např. NVIDIA DLSS. Jejich výpočetní výkon je 238 Tensor-TFLOPS.
 • NVIDIA RTX IO: Umožňuje rychlé a na GPU založené nahrávání i dekompresi prvků herní grafiky. Akcelerace input/output výkonu je až stonásobná ve srovnání s pevnými disky a tradičními API pro úložiště. V součinnosti s „DirectStorage for Windows API“ společnosti Microsoftpřenese RTX IO značnou část práce CPU na RTX GPU. Dosáhne se tím vyšších počtů snímků za sekundu a téměř okamžité nahrávání her.
 • Nejrychlejší grafická paměť na světě: NVIDIA spolupracovala se společností Micron na vytvoření GDDR6X, nejrychlejší diskrétní grafické paměti na světě, pro GPU GeForce RTX řady 30. Propustnost systémové paměti pro aplikace využívající grafickou kartu se pohybuje blízko hodnotě 1TB/s, což pomáhá maximálnímu výkonu ve hrách a dalších aplikacích.
 • Výrobní technologie nové generace: Nový, kustomizovaný výrobní proces 8N NVIDIA od společnosti Samsung, který umožňuje použít větší hustotu tranzistorů a dosáhnout vyšší účinnosti.

GeForce RTX 3080, RTX 3070 a RTX 3090 Founders Edition

 • GeForce RTX 3070 (doporučená cena je 13 999 Kč) je rychlejší než RTX 2080 Ti, a její cena je přitom méně než poloviční. V průměru je o 60 % rychlejší než RTX 2070. Má 8 GB GDDR6 a představuje vyvážené řešení pro hraní ve 4K a 1 440p.
 • GeForce RTX 3080 (doporučená cena 18 999 Kč) představuje ultimátní herní GPU, až 2x rychlejší než RTX 2080. Nabízí 10 GB GDDR6X paměti s rychlostí 19 Gbps. Nová RTX 3080 dokáže konstantně ve hrách dosahovat 60 FPS při 4K rozlišení.
 • GeForce RTX 3090 (s cenou 40 999 Kč) je aktuálně nejvyšším modelem v nabídce. Přezdívá se jí také „BFGPU“— Big Ferocious GPU a ve výbavě bude mít dokonce tlumič — tříslotový, dvojosý, průtokový design je až 10x tišší než TITAN RTX a dokáže GPU držet až o 30 °C chladnější. 24 GB GDDR6X paměti dokáže zvládnout i ty nejnáročnější AI algoritmy a masivní zátěž při tvorbě obsahu. RTX 3090 je až o 50 % rychlejší než současné grafické karty TITAN RTX a hráčům nabídne 60 FPS v 8K rozlišení napříč předními tituly.

Nové karty mají řadu světových prvenství, mezi které patří:

 • Dvouosé průtokové chlazení — Až 2× více chladícího výkonu. Hráči i tvůrci obsahu si budou moci vychutnat dosud nevídaný výkon a zároveň GPU, které jsou tišší a zahřívají se méně než kdykoliv před tím.
 • Mimořádný design i mechanického provedení — Silnější mechanická struktura — s novou nízkoprofilovou listovou pružinou a 12pinovým napájecím konektorem — přináší více prostoru pro komponenty a chlazení a zároveň je díky přiloženému adaptéru kompatibilní s 8pinovými konektory ve stávajících zdrojích.
 • HDMI 2.1 — Vyšší propustnost rozhraní HDMI 2.1 poprvé umožňuje propojení s 8K HDR televizemi pomocí jednoho kabelu.
 • Dekódování AV1 — První diskrétní GPU s podporou nového AV1 kodeku, umožňujícího hráčům sledovat internetová videa až v 8K rozlišení s HDR při redukci nároků na šířku pásma připojení o 50 %.

DLSS: Akcelerace her pomocí AI
NVIDIA DLSS využívá neuronové sítě pro deep learning poháněné RTX Tensor jádry. Technologie DLSS je dostupná exkluzivně na GeForce RTX GPU a vylepšuje výkon v ControlMinecraft s RTX pro Windows 10, Death Stranding a dalších titulech. Kromě toho generuje obraz, který je srovnatelný s nativním rozlišením. DLSS míří také do BoundaryBright Memory InfiniteCall of Duty: Black Ops Cold WarCyberpunk 2077FortniteReady or Not, Scavengers a Watch Dogs: Legion. Hráči s velmi silnými konfiguracemi mohou využít nového Ultra Performance DLSS režimu k dosažení až 8K rozlišení.

Dostupnost

GeForce RTX 3080 přijde na trh 17. září. GeForce RTX 3090 bude následovat 24. září a GeForce RTX 3070 bude možné zakoupit v říjnu.

Po omezenou dobu hráči, kteří si zakoupí GeForce RTX řady 30 GPU nebo počítač s těmito GPU, získají digitální kopii PC verze Watch Dogs: Legion a předplatné cloudové herní služby NVIDIA GeForce NOW na jeden rok.

Video : 
Štítky: 

Podobné články

Jaké budou nové grafické čipy od Intelu?

30. 8. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel, pcper.com, tomshardware.com, ubergizmo.com)
Grafické čipy nejsou pro Intel úplnou novinkou, ale řekněme, až doposud se jich konkurence příliš bát nemusela. V posledních letech však Intel do tohoto segmentu nasměroval značné zdroje a připravované dedikované grafické čipy Arc vypadají velmi ambiciózně. Co všechno už o nich vlastně víme? Čtěte více

Prodeji grafických čipů se v posledním loňském kvartálu dařilo

25. 3. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Jon Peddie Research)
Podle průzkumu analytické společnosti Jon Peddie Research vykázal celosvětový prodej počítačových grafických čipů v posledním loňském kvartále oproti třetímu čtvrtletí 2020 nárůst 20,5 %. Za celý rok 2020 pak nárůst činil 12,4 %. Čtěte více

GeForce RTX řady 3000 míří do notebooků

14. 1. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Nvidia)
Po stolních počítačích zamíří nejnovější generace grafických čipů společnosti Nvidia také do notebooků. Globálně v lednu, v našich zeměpisných podmínkách pravděpodobně o něco později. Na co se můžeme těšit? Čtěte více

NVIDIA: grafické karty GeForce RTX 3060

11. 12. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Nvidia)
Společnost Nvidia představila grafiku GeForce RTX 3060 Ti, která se tak stává prvním zástupcem rodiny RTX 3060. Karta je založena na nejnovější architektuře NVIDIA Ampere, na níž staví i předchozí modely řady GeForce RTX řady 30, a nabídne atraktivní poměr ceny a užitných vlastností. Hráči se mohou těšit také na výhody spojené s NVIDIA RTX druhé generace. Čtěte více