Novinky z public cloudu

26. 2. 2018. (redaktor: Jakub Špaček, zdroj: DCD Publishing)
Dnešní doba se odehrává stále více a častěji v cloudu. Každý poskytovatel služeb se tak snaží svou nabídku neustále aktualizovat tak, aby bez problémů zvládal konkurovat na trhu. Proto pojďme nahlédnout do světa privátního cloudu v tom nejaktuálnějším měřítku.

Google Cloud Spanner
Jednou z nejnovějších přínosů od Googlu pro enterprise je Google Cloud Spanner, tedy celosvětově distribuovaná služba databází. Nabízí horizontální škálovatelnost u kritických výpočtů. Její největší výhodou je škálovatelnost NoSQL databází při zachování SQL kompatibility. Cloud Spanner se spoléhá na atomové hodiny a čas podle GPS polohy, díky čemuž může udržovat všechny uzly synchronizované s 10ms časovým oknem. Využití si najde především u velkých OLTP databází, které musí být za všech okolností aktuální.

Micrososft Azure Cosmos DB
Dalším velmi zajímavým produktem je Azure Cosmos DB od Microsoftu. Původně se objevila v sekci NoSQL pouze na interním obchodu pro Azure služby. Momentálně lze tento model pro správu více databází využívat volně. Model představuje inovativní přístup ke komplexní stavbě a správě distribuovaných systémů.

Inovace Cisco HyperFlex
Cisco přidalo svému řešení HyperFlex podporu pro kontejnery, stretch clustery a virtualizační platformu Microsoft Hyper-V. Nyní také integruje multicloudové služby umožňující nasazení, monitoring a správu aplikací a zvládne větší objem kritických workloadů. Aktualizace nabízí důležité funkce pro podporu cloudových workloadů a zahrnuje integrace nových služeb z multicloudového softwarového portfolia společnosti Cisco jako monitoring výkonu aplikací, umístění aplikací a cloud management.

Amazon Elastic Compute Cloud
Součástí Amazon Web Services se stalo řešení Amazon Elastic Compute Cloud (Amazon EC2) nabízející škálovatelnou výpočetní kapacitu. Služba zahrnuje novou generaci situací optimalizovaných na výpočetní výkon nebo na paměť s možností upgradu úložiště a výpočetních technologií. EC2 disponuje také možností využití statických IPv4 adres pro dynamické výpočty nebo tvorbu virtuálních sítí. Využití si najde například při spouštění vícera virtuálních serverů, správu úložišť nebo nastavení bezpečnosti a sítě.

Bare Metal Cloud Services
Uživatelé Oracle databází si užijí služby Bare Metal Cloud Services, jež jsou po stránce výkonu, dostupnosti a bezpečnosti srovnatelné s on-premise řešeními. Nabízí IaaS, která kombinuje pevné a virtuální servery. Velmi dobře spolupracuje také s aplikacemi vyvinutými pro cloud nebo s dávkovými výpočty.

Virtustream Healthcare Cloud
Společnost Virtustream vloni debutovala s aplikacemi pro zdravotní péči. Ty mají na rozdíl od zbytku trhu specifické požadavky. Vzhledem k tomu, že jde v řadě případů o lidské životy, musí plnit především vysoké nároky na bezpečnost, ale prostředí musí být rovněž v souladu s nejrůznějšími regulacemi. Konkrétně Healthcare Cloud vyhovuje federálním regulacím HIPAA a HITECH.

Štítky: 
Cloud computing, Google, Virtustream, Amazon, Cisco systems, Microsoft

Podobné články

Cloudy, sítě a datová centra v roce 2020

27. 1. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Dell Technologies)
Jádrem většiny inovací a pokroků současnosti jsou jednak nesmírně velké objemy dat a výpočetní výkony, jednak kapacita okraje sítě, cloudu a infrastruktury datových center ke zpracování a využití těchto dat. Čtěte více

Podniky přecházející na cloud a nové technologie mají problém s kyberbezpečností

22. 1. 2020. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: DCD Publishing)
Průzkum „Global Application & Network Security Report 2019-2020“ společnosti Radware ukazuje, že se mnoho firem marně snaží zvládnout rizika spojená se zavedením cloudu a technologickými změnami. Čtěte více
Chris Wolf, VMware

Osm predikcí pro podnikové informační technologie na rok 2020

20. 1. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: VMware)
Máme tu nový rok (a také nové desetiletí!). A jako obvykle v tuto roční dobu bych se rád podělil o několik myšlenek, postřehů a předpovědí ohledně vývoje podnikových informačních technologií, který můžeme očekávat v roce 2020. Pozornost podle mého určitě zasluhuje těchto osm důležitých, byť ne tak zřejmých trendů. Čtěte více

Rok 2020 přinese eskalace rizik spojených s cloudy a dodavatelskými řetězci

20. 1. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Trend Micro)
Zpráva s názvem The New Norm: Trend Micro Security Predictions for 2020 společnosti Trend Micro uvádí, že organizace budou čelit rostoucím hrozbám spojeným s cloudy a dodavatelskými řetězci. Stále větší obliba cloudových technologií a principů DevOps povede k ještě agilnějšímu podnikání, ale současně vystaví organizace dalším rizikům pocházejícím od třetích stran. Čtěte více