Nové hardwarové bezpečnostní řešení Accenture a Thales využívá blockchain

11. 4. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: Accenture)
Integrace technologie typu blockchain s hardwarovým bezpečnostním modulem (HSM) společnosti Thales řeší klíčová distribuovaná rizika ohrožení dat pro finanční služby, vládu, zdravotnictví a další odvětví.

Společnost Accenture představila řešení, které zjednodušuje integraci blockchainové technologie s bezpečnostními systémy na průmyslové úrovni a je přizpůsobené pro odvětví jako finanční služby, zdravotnictví a vláda. Řešení vytváří programátorsky přívětivé rozhraní mezi vznikajícími platformami blockchain a široce používanou hardwarovou bezpečnostní technologií. Společnost Accenture spolupracovala na vývoji řešení se společností Thales, jejíž hardware se v současné době používá pro zabezpečení záznamů a aktiv proti kyberkrádežím ve většině velkých bank po celém světě.

Hardwarové bezpečnostní moduly (HSM) jsou kryptoprocesory, které bezpečně generují, chrání a ukládají digitální klíče. Klíče uložené v architektuře HSM od společnosti Thales nemohou být extrahovány nebo použity jinak než pod vysoce kontrolovaným protokolem. Řešení je založeno na široce používaném nShield HSM vyvinutém společností Thales a vytváří jednoduchou cestu k rozsáhlému komerčnímu využití blockchainových technologií.

„Blockchain se rychle rozšiřuje napříč odvětvími a je nastaven tak, aby od základů změnil to, jak podniky fungují,“ prohlásil Simon Whitehouse, ředitel pro oblast blockchain technologií v Accenture. „Současné aplikace však nemohou splnit vysoké bezpečnostní standardy většiny důležitých IT infrastruktur. To proto, že digitální klíče používané k zabezpečení a ověření zpráv a transakcí se historicky ukázaly jako náchylné k útokům po síti. Naše řešení poskytuje stejný druh fyzického zabezpečení, na které se po desetiletí spoléhaly banky, aby udržely peněžní a transakční záznamy v bezpečí před kyberzloději. Pomůže ke skutečnému využití blockchainových technologií nejen v bankách, ale i pro vládu, pojišťovny, poskytovatele zdravotních a jiných služeb.“

V současné době systémy na bázi blockchainu obvykle pro ukládání digitálních klíčů používají „digitální (elektronické) peněženky“. Protože však jsou klíče obvykle umístěny na softwarových serverech, mohou se stát cílem útoku na síť, což se již stalo v minulých letech při směně kryptoměn. Díky tomuto řešení se stává velmi obtížné až nemožné, aby byly digitální klíče zneužity, protože jsou uloženy ve fyzické izolaci od IT sítí a jsou navrženy s vysoce sofistikovanými a deterministickými bezpečnostními mechanismy. Kromě toho je třeba platformu nainstalovat v dané organizaci pouze jednou pro zabezpečení všech blockchainových aplikací s použitím stejného řešení – bez ohledu na to, jaký blockchainový software nebo aplikaci používají – na rozdíl od tvorby kódového rozhraní pro každé řešení.

Charakteristiky řešení

Mnoho institucí, které se starají o své zabezpečení, se spoléhá na moduly HSM pro zabezpečení a správu svých digitálních klíčů a pro ochranu věcí jako jsou bankomaty, operace sálových počítačů, prodejní (POS) terminály a k ověření a podpisu zpráv SWIFT - používají se ve virtuálních aplikacích, které vyžadují zabezpečené, ověřené elektronické podpisy. I když většina lidí nemá ani ponětí o roli HSM v zabezpečování citlivých informací, je to technologie používaná každý den. Například v datovém centru banky se moduly HSM používají k ověření vašeho PIN při výběru hotovosti z bankomatu nebo k ověření transakčního kryptogramu při nákupu zboží u obchodníka na POS terminálu - v obou případech má přístup ke správným klíčům pro provedení bezpečného zpracování pouze HSM pod kontrolou banky.  Mezi některé z výhod HSM patří:

  • Klíče jsou ukládány v bezpečném rozhraní HSM a jsou vždy uvnitř bezpečného, certifikovaného rozhraní na rozdíl od softwaru nebo pevného disku, kde jsou zranitelné vůči útokům.
  • Hardware odolný proti neoprávněným zásahům: Certifikované moduly HSM FIPS 140-2 úrovně 2 a 3 jsou testovány podle nejpřísnějších standardů a je extrémně obtížné, aby neoprávnění uživatelé získali přístup.
  • Sofistikované kryptografie: Moduly HSM používají certifikovaný, kryptograficky bezpečný generátor náhodných čísel pro vytváření klíčů a poskytují klíče vynikající kvality oproti běžnému počítačovému systému.
Štítky: 

Podobné články

Karel Kotoun, manažer v oblasti finančních služeb, Accenture

Kam směřuje využití umělé inteligence?

21. 10. 2019. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: Accenture)
Debata dvou velkých osobností současného progresivního byznysu Elona Muska a Jacka Ma na konferenci v Šanghaji ukázala, jak rozdílné mohou být přístupy k umělé inteligenci. Liší se zejména v pohledu na způsob zavádění takovýchto přelomových novinek do stávajících podmínek. Čtěte více

Jan Krob vede divizi Accenture Security

10. 9. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Accenture)
Řízením Accenture Security, divize globální společnosti Accenture, byl nově pověřen Jan Krob. Jeho prvním úkolem je vytvoření regionálního týmu pro Česko, Rumunsko, Slovensko a Maďarsko. Čtěte více

Základní stavební kameny domácností budoucnosti

3. 6. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Accenture)
Chytrá domácnost má lidem usnadnit život, má pro ně být bezpečnější a obohacující. Navzdory velké propagaci a investicím v této oblasti ale zatím spotřebitelé technologie pro chytré domácnosti zcela nepřijali a chytrých technologií se zde zatím spíše obávají. Výrobci by měli získat jejich důvěru a zaměřit se především na člověka. Čtěte více

Kyberkriminalita způsobí firmám v následujících pěti letech ztráty ve výši přes pět bilionů dolarů

17. 4. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Accenture)
Pouhých 30 % firem si je jistých, že dobře zvládají řešení otázek internetové bezpečnosti. Společnosti po celém světě přitom podle zprávy společnosti Accenture utrpí v následujících pěti letech ztrátu 5,2 bilionu USD, kterou bude tvořit ušlý zisk a další náklady spojené s kyberútoky, pokud do svých obchodních modelů nezačlení odpovídající ochranná opatření. Čtěte více