Notebooky v roce 2019 - Tenké, lehké a výkonné (jako desktop)

6. 3. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Notebooky zrají jako víno. V posledních letech prošly přenosné počítače řadou významných změn a najít na nich závažné nedostatky a nevýhody je stále složitější. Naopak, jejich všestranná využitelnost se stále zvyšuje. A díky přičinění firem jako AMD, Intel, Microsoft nebo Nvidia se máme i letos na co těšit.

I v roce 2019 budeme moci vzhledem ke stále rostoucí zákaznické popularitě sledovat posilování pozic přenosných počítačů s různými typy konstrukcí. Průzkumy agentur, jako jsou IDC nebo Gartner, potvrzují, že „obyčejné“ notebooky již netáhnou a výrobci jsou nuceni přicházet s originálními a inovativními nápady. Trefa do černého se před několika lety povedla společnosti Lenovo s modelovou řadou Yoga, jež díky speciálním kloubům otočným o 360o umožnila počítač používat hned ve čtyřech režimech podle toho, jak to uživateli aktuálně nejvíce vyhovuje. Podobnou konstrukci dnes využívají i další výrobci.

Jiní výrobci, například Microsoft u své řady Surface nebo Toshiba, využívají oddělitelnou konstrukci, kdy je „důležitý“ hardware umístěný v části s obrazovkou, kterou lze v případě potřeby připojit k základně s klávesnicí. Ve chvílích, kdy klávesnice není potřeba, lze zařízení používat jako tablet.

V případě, kdy výrobci nedokážou nebo z různých (například cenových) důvodů nechtějí nabídnout přenosný počítač s konvertibilní nebo oddělitelnou konstrukcí, by se měli snažit alespoň o co nejtenčí a nejlehčí provedení, což jsou vlastnosti, které i v případě běžných spotřebitelských produktů nabírají stále více na významu.

Design a konstrukce jsou však letos hlavní oblastí, která přinese největší změny. Již loni jsme byli svědky prvních náznaků, že se po letech něco chystá v oblasti procesorového i grafického výkonu.

A první měsíce letošního roku to potvrzují. Ačkoli můžeme jen spekulovat, do jaké míry situaci na trhu a dlouhou dobu „zkostnatělý“ Intel ovlivnila firma AMD, která i do notebooků konečně přinesla konkurenci v podobě procesorů řady Ryzen, faktem však je, že se věci konečně daly do pohybu. Trochu škoda je, že na širší adopci procesorů AMD Ryzen jednotlivými výrobci se dodnes čeká, protože nejen díky integrovaným grafickým jádrům AMD Vega jde o velmi zajímavý hardware, který by se nejenom v noteboocích orientovaných na příznivou cenu jistě neztratil.

Již v loňském roce se díky společnosti Intel běžnou součástí výbavy přenosných počítačů začaly stávat i šestijádrové (a stále však spíše výjimečně osmijádrové) procesory, a to napříč nabídkou, nikoli pouze v high-endu. Druhým trendem, který v souvislosti s procesory můžeme sledovat, je další nárůst jejich efektivity. Samozřejmě veškeré zásluhy nelze přičítat jen a pouze procesorům, ale i pokrokům v dalších oblastech hardwarového vývoje, ale přenosné počítače s výdrží přesahující deset hodin, a často i výrazně delší, již nejsou výjimkou, a to ani u tenkých a lehkých zařízení na cesty, kde je to důležité dvojnásob. Skvělé by také bylo, kdyby se výrobci ještě víc osmělili a začali na trh uvádět větší množství zcela pasivně chlazených notebooků – absolutní ticho dosažené v kombinaci s flashovým úložištěm je k nezaplacení. Jistě, často je to trochu kompromisní řešení, kdy si uživatel musí vystačit s menším výkonem procesoru a možná snést i o pár stupňů vyšší teplotu těla počítače, ale benefity jsou to bezesporu pro velkou skupinu zákazníků velmi lákavé.

Změny nás čekají i v případě grafických čipů. Řeč samozřejmě nemůže být o ničem jiném než o nástupu řady Nvidia GeForce RTX. Když loni v létě Nvidia představila profesionální grafické čipy Quadro RTX a brzy nato spotřebitelské a herní čipy GeForce RTX, bylo jasné, že dříve či později se dostanou také do notebooků. Letošní ročník veletrhu CES to potvrdil – řada výrobců zde představila své premiérové modely vybavené právě touto nastupující generací grafických čipů. Kromě výkonového nárůstu je u nových grafických čipů, postavených na nejnovější architektuře Nvidia Turing, důležitá zejména podpora technologie Ray Tracing pro vykreslování objektů a prostředí s fyzicky přesnými stíny, odrazy, refrakcemi a globálním osvícením v reálném čase. Přijdou i další inovace, například jádra Tensor Cores pro práci s neuronovými sítěmi, paměti GDDR6 s propustností až 600 GB/s, hardwarová podpora rozhraní VirtualLink v konektoru USB-C nebo nové a vylepšené funkce a technologie pro VR. V nabídce samozřejmě i nadále zůstávají úsporné varianty karet Max-Q, které lze za cenu o něco menšího výkonu osadit i do počítačů s velmi tenkou konstrukcí. V letošním roce by mělo být s novými čipy na trh podle Nvidie uvedeno asi 40 notebooků.

Díky klesajícím cenám SSD se dá očekávat, že se bude nadále zvyšovat procento přenosných počítačů vybavených úložišti tohoto typu. Výkonové rozdíly mezi jednotlivými modely SSD jsou sice obrovské, pro běžného uživatele jde však rozhodně o pokrok. V některých případech jsou sice uživatelé stále limitovaní menší kapacitou, protože SSD v levnějších počítačích mívají nejčastěji 128 nebo 256 GB, tento problém však výrobci mnohdy kompenzují osazením druhého disku, nejčastěji 1TB HDD. Nároční zákazníci, kteří chtějí jen to nejlepší, mohou mít v přenosném počítači např. i NVMe  SSD v poli RAID s kapacitou několik TB a přenosovými rychlostmi pohybujícími se v řádech tisíců MB/s.

Standardem jsou již i u levných notebooků IPS obrazovky, nejčastěji s rozlišením Full HD. Na rozdíl od předchozích let jde již o příjemný standard, nijak neomezující při běžné práci. Na druhou stranu i u displejů můžeme sledovat posun, často však pouze v příplatkových či volitelných konfiguracích. Pokud však majitel tu potřebu má, může vybírat ze široké škály panelů, co do rozlišení i zobrazovací technologie. Jen namátkou si řekněme, že v nabídce výrobců se nacházejí 4K UHD displeje, displeje s vyšší obnovovací frekvencí (nejčastěji 144 Hz), displeje se širším barevným gamutem či displeje kalibrované pro různé barevné škály. Hráči bezesporu ocení podporu technologie Nvidia G-Sync a AMD FreeSync. Ve větší míře bychom se snad letos mohli začít potkávat s OLED obrazovkami a 240Hz displeji.

V oblasti operačních pamětí nás letos žádná velká revoluce nečeká, technologicky se během příštích měsíců v praxi pravděpodobně nic nezmění, těšit se tak můžeme maximálně na pozvolna se zvyšující kapacitu. Je vhodné zdůraznit skutečnost, že stále větší množství notebooků má RAM paměti na desce napevno, takže se patří zákazníka při výběru upozornit, že v takovém případě již není možné paměť v budoucnu rozšiřovat.

Mnoho nového nelze očekávat ani v komunikačních schopnostech. Doufejme, že se konečně výrazněji prosadí rozhraní USB-C (ideálně v kombinaci s rozhraním Thunderbolt 3), kde mají výrobci stále rezervy (přiznejme si však, že zdaleka nejde jen o výrobce notebooků, například dodavatelé smartphonů a periferií mají také co zlepšovat). V případě Wi-Fi můžeme očekávat rozšiřování standardů 802.11ac, nebo ještě lépe 802.11ax.Vybrané konfigurace nabídnou i možnost připojení k mobilním sítím, dnes typicky LTE, do budoucna se dá počítat s nástupem 5G, ale je otázkou, zdali se tak stane ještě v roce 2019.

V oblasti bezpečnosti na popularitě začal nabírat malý, ale praktický doplněk – integrovaná krytka webové kamery. Jejím typickým propagátorem je společnost Lenovo. Zmínit můžeme např. také praktické filtry přes obrazovku, které v případě potřeby zajistí, že je displej čitelný pouze z přímého pohledu, nikoli z boků. Hledat jej můžete např. u notebooků HP Inc. Z hlediska bezpečnostních prvků můžeme očekávat další růst popularity biometrických prvků – čtečky otisků prstů a u „lepších“ počítačů i infrakamery.

Jak ukazuje Asus, zajímavé inovace lze přinést i v případě méně zajímavých komponent, jako jsou touchpady – v prvním případě touchpad slouží jako prostor pro volitelné vyvolání numerické klávesnice, v druhém  případě jeho funkci dokonce simuluje dotykový displej schopným mimo pohybu kurzoru zobrazovat a obsluhovat také další funkce a aplikace. Možnosti ovládání stále častěji rozšiřují i dotyková pera, která lze díky pokročilým technologiím využít již i pro práci s grafikou.

Lenovo se letos pokusí prorazit s další zajímavou inovací – kompaktním přenosným počítačem vybaveným dvojicí displejů – jedním klasickým, druhým na bázi elektronického inkoustu. Tento černobílý E-Ink displej poslouží nejen pro zobrazení klávesnice a jako zápisník, ale také jako čtečka elektronických knih.

Ačkoli (hlavně v našich zeměpisných podmínkách) zůstávají stále trochu stranou a mimo většinový zájem, musíme mezi notebooky zařadit i tzv. chromebooky. Tyto povětšinou levné přístroje, jež běží na operačním systému od společnosti Google, se hodí například do škol a pro nenáročné uživatele. V této kategorii se letos můžeme těšit hlavně na bohatší nabídku zařízení, ale i jejich postupné pronikání do vyšších cenových kategorií. Mimoto by mělo dojít také k postupnému zvyšování výkonu těchto zařízení a stejně jako u běžných notebooků se i v tomto segmentu budeme stále častěji potkávat s různými typy konvertibilních konstrukcí, a to včetně ryzích „tabletových“ variant. A stejně jako do „PC notebooků“ by se i sem měly v letošním roce dostat nové procesory AMD. Již dříve tyto počítače získaly možnost spouštět aplikace pro systém Android, což výrazně rozšířilo jejich funkční možnosti.

Video : 
Štítky: 

Podobné články

Přichází nová generace počítačů HP Pavilion x360

20. 3. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
HP představilo novou generaci konvertibilních počítačů Pavilion x360 14 a Pavilion x360 15. Nejčerstvější přírůstky do rodiny zařízení Pavilion přinášejí prvky známé z prémiových zařízení HP, jako trojrozměrnou kovovou základnu klávesnice, elegantní barevné varianty, ale i výrazně vyšší výkon a výběr z grafických karet, za cenu dostupnou i běžným uživatelům. HP dále začne nabízet i dva nové monitory. Čtěte více

Počítače Surface oficiálně míří do střední a východní Evropy

13. 3. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Microsoft)
Microsoft zareagoval na požadavky nadnárodních firem, které chtějí pořizovat zařízení Surface svým zaměstnancům v regionálních pobočkách a kancelářích a od 1. května 2019 začne prostřednictvím autorizovaných partnerů firmám dodávat vybrané počítače v dalších 11 evropských zemích včetně České republiky a Slovenska. Čtěte více

Toshiba: notebook Portégé Z30-E

2. 3. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Toshiba)
Toshiba uvedla na náš trh první konfigurace lehkého a tenkého notebooku Portégé Z30-E v odolném magneziovém šasi s displejem o úhlopříčce 13,3". Přístroj odpovídá požadavkům na přenosný počítač pro firemní uživatele a i přes hmotnost 1,2 kg nabízí odpovídající výkon, široké možnosti připojení nebo vysokou míru zabezpečení dat. Čtěte více

Lenovo odhalilo nejnovější řadu notebooků ThinkPad

1. 3. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Lenovo)
Lenovo představilo nejnovější přírůstky portfolia počítačů ThinkPad: T490s, T490, T590, X390 a X390 Yoga. Nové řady notebooků ThinkPad T a X jsou navrženy a zkonstruovány s cílem poskytnout zákazníkům nástroj pro práci, který je inovativní, stále připojený a nabízí zajímavé funkce. Čtěte více