Notebooky pro školáky a studenty

26. 8. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Rok se překlonil do své druhé poloviny a s tím souvisí i návrat žáků a studentů do škol. Často se s tímto okamžikem pojí také pořizování nové výpočetní techniky, které dnes nemusí být vůbec jednoduchou záležitostí. A protože dnes většinou zákazníci preferují přenosné počítače, na následujících řádcích se podíváme, jaký by notebook pro školáka či studenta vlastně měl být a na jakou část nabídky bychom se měli u jednotlivých výrobců zaměřit.

Zorientovat se v dnešní široké nabídce přenosných počítačů (byť pravda, aktuálně možná poznamenané zhoršenou dostupností některých modelů) nemusí být pro rodiče či samotné studenty úplně snadné – výběr je obrovský a vlastnosti a ve výsledku i ceny často značně rozdílné. Po čem tedy sáhnout a na jaké parametry se dívat?

Přenosné počítače jsou ve srovnání s desktopy křehčí, náchylnější na mechanické poškození a zároveň každodenně více namáhané a vystavované rizikovějším situacím. Ne každý žák či student je také schopný či ochotný se ke svému počítači patřičně chovat, někdy zkrátka skončí na dně batohu spolu s hromadou učebnic, se svačinou a dalšími „poklady“.

Zde narážíme na dva protichůdné požadavky, kdy by takový počítač měl na jednu stranu být, pokud možno, spíše tenčí, lehčí a kompaktnější, a zároveň robustní, odolný a ideálně by měl nabídnout třeba i klávesnici odolnou proti polití. Praktické je z dlouhodobého hlediska také spíš matné provedení, na kterém nejsou tolik vidět otisky prstů a jiné nečistoty, a snadněji se čistí a udržuje.

Spolu s věkem rostou i nároky

Spolu s věkem studenta rostou také nároky na jeho přenosný počítač, a to co se týče provedení, výkonu, výbavy i dalších funkcí a vlastností.

Obecně je při výběru přenosného počítače dobré kromě věku majitele (uživatele) vycházet z předpokládaného způsobu použití – důležité je, zda se počítá s každodenním (či častým) přenášením nebo s tím, že počítač bude spíše trávit více času na stole. V prvním případě je určitě vhodné zamyslet se nad lehčími a kompaktnějšími přístroji s úhlopříčkou 12" až 14". I takové přístroje jsou dnes cenově dostupné, nabízejí zajímavou výbavu a výkon a pro časté přenášení budou určitě vhodnější než 15,6", nebo dokonce ještě větší modely.

Větší modely (15,6" nebo více) již nejsou tak vhodné na časté přenášení (ačkoli ani to nelze samozřejmě vyloučit, protože i větší notebooky dnes mohou být relativně tenké i lehké), ale na druhou stranu jsou vhodnější pro dlouhodobější práci díky rozměrnější a pohodlnější klávesnici (velkou výhodou může být vyhrazený numerický oddíl) a touchpadu, a zejména pak i díky větší pracovní ploše obrazovky.

Zejména u počítačů s plánovaným častějším přenášením bychom si měli pohlídat také výdrž baterie. Ta totiž může být mezi různými modely zároveň velmi rozdílná. A ne vždy a všude je možné či žádané zapojovat napájecí adaptér…

Výkon a výbava

Pokud pomineme hraní moderních her (které však mohou někteří zákazníci v tomto věku již také vyžadovat – otázkou je, co na to řeknou jejich rodiče), nebude nám v tomto případě až tolik záležet na výkonu PC, který dnes v drtivé většině případů s výjimkou těch nejlevnějších řešení bývá pro většinu běžných činností zcela adekvátní a není výraznějším limitem. I u levnějších notebooků dnes bývají součástí standardní výbavy i rychlá SSD úložiště, často však nemusí jít kapacitně o žádné „terno“. Časté jsou např. jen 256GB jednotky, které by nemusely za všech okolností stačit. V tomto případě je dobré si buď připlatit, zvolit některou z konfigurací, která je buď přímo z výroby osazena kapacitnějším HDD, nebo disponuje alespoň možností jej dodatečně doplnit, nebo se zkrátka smířit s občasným využitím externí paměti (nabízí se externí disk, cloudové úložiště nebo třeba domácí NAS).

Uživatelé, kteří by si na počítači chtěli i zahrát (nebo třeba pracovat s grafikou či videem), by měli raději sáhnout po některém z notebooků s dedikovaným grafickým čipem od AMD či Nvidie. Na druhou stranu i moderní integrované grafické čipy udělaly v poslední době značný pokrok a starší či méně náročné herní tituly si lze s trochou omezení a uskromnění bez potíží většinou zahrát i jejich prostřednictvím. Hodit se pak samozřejmě mohou také výkonnější vícejádrové procesory. Na druhou stranu se s osazením výkonnějšího (a žravějšího) hardwaru často vážou určité kompromisy, jako jsou větší rozměry (kvůli efektivnějšímu chlazení, ačkoli dnes již lze narazit i na výkonné a zároveň i kompaktní přístroje), a pochopitelně také vyšší cena.

Výběr konkrétního hardwaru (hlavně v oblasti CPU, GPU, RAM či úložiště) bychom však ve výsledku samozřejmě měli přizpůsobit oboru studia (technické × humanitní) a dalšímu plánovanému využití. Řadu studentů různých oborů střední škol (o vysokých nemluvě) už může být schopná využít i výkonnější procesory a grafické čipy nebo větší množství operační paměti či kapacitnější a rychlejší úložiště.

Náročnější studenti a studentky jistě využijí i celou řadu moderních funkcí a vlastností, které nám dnešní přenosné počítače nabízejí. Vhod mohou přijít např. různé typy konvertibilních konstrukcí (ať již překlápěcích, nebo s odnímatelným displejem) a samozřejmě také dotykové obrazovky (v kombinaci s přesným stylusem může jít o neocenitelného pomocníka pro psaní poznámek, kreslení nejrůznějších náčrtů nebo práci s obrázky, fotkami či jinou grafikou, což se může studentům některých oborů také hodit).

Pokud by se počítalo i s tím, že se bude počítač zároveň připojovat také k monitoru (a dalším periferiím), měli bychom zohlednit také konektorovou výbavu nebo vše vyřešit díky modernímu a stále rozšířenějšímu rozhraní USB-C. Na druhou stranu se i dnes stále může hodit dostatek klasických USB portů či třeba čtečka paměťových karet. Využití by jistě našly také moderní bezdrátové technologie v čele s Wi-Fi 6 nebo Bluetooth v nejnovější páté generaci.

Nezapomínejte na ergonomii

Ve všech případech bychom samozřejmě měli pamatovat také na vhodnou ergonomii pracoviště, která může být u notebooků přece jen o něco komplikovanější než u stolních počítačů. Pro dlouhodobější práci s počítačem, zejména na stabilním místě, jako je dětský pokoj nebo třeba internát, by tak mohlo být vhodné se přinejmenším zamyslet alespoň nad dokoupením ergonomické externí myši a případně i klávesnice. Ideálně možná v některých případech také monitoru. O kvalitní židli a vhodně zvoleném stolu či správně vyřešeném osvětlení ani nemluvě… Ano, toto je komplexnější otázka, kterou většinou prodejce notebooků již většinou příliš ovlivnit nedokáže, ale pokud vhodnou myš či klávesnici nabídnete, možná uděláte dobrý skutek pro budoucí zdraví svého zákazníka, a ještě něco vyděláte…

Co nabídnout?

Jednotliví výrobci mají dnes samozřejmě rozsáhlé nabídky produktů a vybírat a nabízet lze tedy z celé řady možností.

Ideálním kandidátem pro náročnějšího studenta (v tomto případě možná spíše studentku) může být MacBook Air od Applu – je to krásný, precizně zpracovaný a snadno přenosný notebook s kompaktními rozměry i nízkou hmotností, dostatkem výkonu i velmi dobrou výdrží na baterii. Pro některé uživatele však může být problematický použitý operační systém MacOS nebo vyšší cena.

Z méně běžných kandidátů můžeme zmínit např. i Microsoft Surface Go 2, což je spíše tablet než notebook, ale který je díky svému provedení a dotykové obrazovce v kombinaci se stylusem ideální pro časté přenášení a pohodlné zapisování poznámek a práci s grafikou. Na druhou stranu se popravdě hodí spíše jako doplněk ke stolnímu počítači, jako samostatné řešení má přeci jen docela dost kompromisů.

Celou řadu kandidátů na vhodný studentský počítač má ve svém portfoliu společnost Lenovo. Např. v sérii Lenovo 3 (3i) lze najít celou řadu šikovných modelů s procesory AMD i Intel i s různými úhlopříčkami obrazovky a stupni výbavy. Zajímavé modely najdeme i v konzervativnější řadě ThinkBook nebo v sériích Flex či Gaming. Náročnější uživatelé se mohou podívat i po modelech ze sérií Yoga či herní rodiny Legion. Serióznější studenti jistě nepohrdnou ani některým z ThinkPadů.

Také Asus má co nabídnout – za pozornost v tomto případě stojí např. všestranná série VivoBook (dostupné jsou zde i konvertibilní modely Flip), ale zaujmout mohou i základní řady „E“ či „X“. Náročnější uživatelé pak budou vyhledávat mezi přístroji ze sérií ZenBook (i za dostupné ceny nabídnout např. OLED displeje) či herně zaměřených ROG Strix či TUF Gaming (kde zajímavou výbavu často doplňuje i „agresivní“ herní design).

Zapomenout bychom rozhodně neměli ani na HP. Méně náročným zákazníkům můžeme z nabídky této značky doporučit např. některý z modelů základních řad, jako jsou HP 250 či 255 nebo HP 14 či HP 15. Již tyto základní řady nabízejí značnou flexibilitu, co se týče velikostí obrazovky, výběru procesorů i dalších vlastností. Další kandidáty na doporučení lze najít v již o něco dražších a pokročilejších sériích jako ProBook, Pavilion či v herních řadách Pavilion Gaming či Omen.

Dalším typickým dodavatelem všestranně vybavených přenosných počítačů je Dell. V případě tohoto amerického výrobce bychom se měli podívat zejména na řady jako Inspiron či Vostro. Zajímavé alternativy ale zahrnují i základní řady G3, G5 a G7 nebo herně orientovaná série „Gaming“. V neposlední řadě je tu i Acer, který na žáky a studenty cílí své produktové řady jako např. Aspire, Swift či Nitro.

A bodovat by mohla třeba i novinka od společnosti Huawei v podobě modelu MateBook 14. Tento kompaktní a snadno přenosný počítač zaujme nejen svou nízkou váhou, ale také dlouhou výdrží baterie, procesorem AMD Ryzen 7 4800H či dotykovým 2K displejem s úzkými rámečky.

Alternativní Chromebooky

Ačkoli jsou Chromebooky v Čechách a na Slovensku (často ke škodě uživatelů) zatím stále relativně opomíjenou kategorií počítačů, zejména u mladších uživatelů by nemuselo jít o špatnou volbu. Jde totiž (většinou) o cenově dostupná zařízení, jejichž výkon i výbava neustále rostou a jejichž jednoduchý, intuitivní a téměř bezúdržbový a dobře zabezpečený systém Chrome OS založený na prostředí webového prohlížeče s průběžnými automatickými aktualizacemi může být zejména pro mladší nebo méně zkušené uživatele obrovskou výhodou.

Štítky: 

Podobné články

Globální prodej PC se v prvním čtvrtletí 2024 vrátil na předpandemickou úroveň

10. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle údajů společnosti IDC se celosvětový trh s osobními počítači po dvou letech poklesu vrátil v prvním čtvrtletí roku 2024 k růstu. Celkem se v tomto období prodalo 59,8 milionu PC, což představuje meziroční nárůst o 1,5 %. Čtěte více

Nová vlna zařízení podporujících práci s AI

6. 5. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Na trh začínají přicházet nová zařízení, která jsou uzpůsobená práci s umělou inteligencí. Přední výrobci následují trend rozšiřování nástrojů gen-AI a díky novému hardwaru umožňují odbavovat úlohy pro AI částečně lokálně, a tudíž rychleji. Čtěte více

Acer: notebooky Predator Helios Neo 14 a Nitro 16

21. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acer)
Společnost Acer rozšířila svou nabídku herních notebooků o dva modely Predator Helios Neo 14 a Nitro 16. Oba nabídnou nové procesory Intel Core Ultra s podporou umělé inteligence, kvalitními displeji, výkonnými grafickými kartami, spolehlivým chlazením a řadou dalších vlastností atraktivních pro hráče i tvůrce obsahu. Čtěte více

Microsoft představil „firemní“ edice počítačů Surface Pro 10 a Surface Laptop 6

9. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Microsoft)
Microsoft představil své první počítače řady Surface s umělou inteligencí určené pro firemní segment: Surface Pro 10 for Business a Surface Laptop 6 for Business. Novinky disponují vlastnostmi a funkcemi důležitými pro firemní zákazníky, jako jsou adekvátní výkon, dlouhá výdrž baterie, široká konektivita, spolehlivé zabezpečení nebo odolné antireflexní displeje. Čtěte více