Nitrid gallitý jako materiál budoucnosti? Brzy nejen v nabíječkách

4. 3. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Na veletrhu CESu 2020 na začátku letošního roku hned několik výrobců předvádělo tzv. GaN nabíječky. Některé z nich už je možné zakoupit. Co přinášejí a čím se liší od klasických běžně používaných modelů? A čím je specifický samotný nitrid gallitý?

Trik GaN nabíječek v principu spočívá v záměně dnes běžně používaných polovodičů z křemíku za polovodiče z nitridu gallitého (tedy ono GaN). Jde o sloučeninu, která vzniká při zahřívání amoniaku s galliem, a v běžném stavu má podobu tmavě-šedého prášku. Již od 90. let 20. století se tento polovodičový materiál využívá např. při výrobě LED diod, potažmo i v LED obrazovkách nebo třeba Blu-Ray přehrávačích. S tím, jak se postupně vylepšuje jeho zpracování a produkce, se předpokládá, že postupně bude nahrazovat další a další prvky a sloučeniny i v dalších oblastech.

GaN nabíječky přinášejí hned několik výhod. Protože ke svému fungování nevyžadují použití tolika vnitřních součástí, jsou menší a lehčí, což je ideální zejména při cestování.

Dále je tento materiál schopen přenášet ve srovnání s křemíkem podstatně vyšší napětí, a to současně s podstatně lepší efektivitou. To má hned několik příjemných vedlejších efektů – kromě celkově nižší spotřeby energie se zařízení během své činnosti zároveň ani tolik nezahřívá. A v závislosti na napětí a kapacitě baterie koncového zařízení je samozřejmě proces nabíjení výrazně kratší.

Díky vyšší frekvenci spínání by mělo být navíc rychlejší také bezdrátové nabíjení. Navíc by mělo být funkční i na větší vzdálenosti (mezera mezi nabíječkou a koncovým zařízením může být větší), stále však bude i přesto vyžadováno výrazné přiblížení.

GaN nabíječky jsou v současnosti relativně drahé, protože aby bylo možné přenášet vyšší napětí, je zároveň nutné použít i další součástky s vyšší kvalitou. Jinak by bylo nasazení nitridu gallitého vlastně zbytečné. Na druhou stranu je díky vyšší efektivitě možné ušetřit na účtech za elektřinu, ačkoli tato položka bude u drobnější elektroniky, jako jsou telefony nebo notebooky, pravděpodobně spíše zanedbatelná.

V ČR zatím situace tak dobrá není, ale v zahraničí jsou již k dostání GaN nabíječky hned několika výrobců. Samozřejmě se liší svými parametry, ať již výstupním výkonem, počtem a typem portů, provedením apod. I u nás však můžeme narazit např. na produkty společnosti HyperJuice, která v tomto segmentu nabízí 100W GaN adaptér. Dalšími výrobci jsou např. Anker, Baseus či RAVPower.

Video : 

Podobné články

Šest trendů u chytrých bezpečnostních a dohledových systémů

8. 7. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: WD)
Současné bezpečnostní a dohledové systémy se z pouhých statických kamer mění na chytré systémy, které dokáží analyzovat videozáznam v reálném čase při současném využití možností umělé inteligence (AI). Mezi další trendy, které můžeme očekávat, patří spolehlivé ukládání a analýza dat ve vysokém rozlišení. Čtěte více

Chytré digitální pracoviště pomáhá firmám řídit produktivitu

12. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Accenture)
Pandemie covid-19 přinesla celé společnosti humanitární a sociální krizi, která zcela bezprecedentně zasáhla do osobních životů, stejně tak jako do zaměstnání a podnikání. Důsledky budou mít dlouhodobý dopad, kterému bude třeba se přizpůsobit. Pomoci může např. řešení Elastic Digital Workplace společnosti Accenture. Čtěte více

Red Hat zrychluje technologie otevřeného hybridního cloudu

4. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Red Hat)
Společnost Red Hat představila nové produkty, které pomohou organizacím všech velikostí a ve všech odvětvích optimalizovat, škálovat a jednoduše chránit své IT týmy tváří v tvář měnícím se globálním poměrům. Čtěte více

Tech Data zařadila do nabídky řešení pro zabezpečené moderní pracoviště

27. 4. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Tech Data Distribution)
Společnost Tech Data rozšířila nabídku Cloud Solution Factory o řešení Modern Workplace with Microsoft Secure Score, které stanoví základní úroveň zabezpečení pro uživatele Office 365 s automatickým vymáháním zásad. Čtěte více