Nitrid gallitý jako materiál budoucnosti? Brzy nejen v nabíječkách

4. 3. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Na veletrhu CESu 2020 na začátku letošního roku hned několik výrobců předvádělo tzv. GaN nabíječky. Některé z nich už je možné zakoupit. Co přinášejí a čím se liší od klasických běžně používaných modelů? A čím je specifický samotný nitrid gallitý?

Trik GaN nabíječek v principu spočívá v záměně dnes běžně používaných polovodičů z křemíku za polovodiče z nitridu gallitého (tedy ono GaN). Jde o sloučeninu, která vzniká při zahřívání amoniaku s galliem, a v běžném stavu má podobu tmavě-šedého prášku. Již od 90. let 20. století se tento polovodičový materiál využívá např. při výrobě LED diod, potažmo i v LED obrazovkách nebo třeba Blu-Ray přehrávačích. S tím, jak se postupně vylepšuje jeho zpracování a produkce, se předpokládá, že postupně bude nahrazovat další a další prvky a sloučeniny i v dalších oblastech.

GaN nabíječky přinášejí hned několik výhod. Protože ke svému fungování nevyžadují použití tolika vnitřních součástí, jsou menší a lehčí, což je ideální zejména při cestování.

Dále je tento materiál schopen přenášet ve srovnání s křemíkem podstatně vyšší napětí, a to současně s podstatně lepší efektivitou. To má hned několik příjemných vedlejších efektů – kromě celkově nižší spotřeby energie se zařízení během své činnosti zároveň ani tolik nezahřívá. A v závislosti na napětí a kapacitě baterie koncového zařízení je samozřejmě proces nabíjení výrazně kratší.

Díky vyšší frekvenci spínání by mělo být navíc rychlejší také bezdrátové nabíjení. Navíc by mělo být funkční i na větší vzdálenosti (mezera mezi nabíječkou a koncovým zařízením může být větší), stále však bude i přesto vyžadováno výrazné přiblížení.

GaN nabíječky jsou v současnosti relativně drahé, protože aby bylo možné přenášet vyšší napětí, je zároveň nutné použít i další součástky s vyšší kvalitou. Jinak by bylo nasazení nitridu gallitého vlastně zbytečné. Na druhou stranu je díky vyšší efektivitě možné ušetřit na účtech za elektřinu, ačkoli tato položka bude u drobnější elektroniky, jako jsou telefony nebo notebooky, pravděpodobně spíše zanedbatelná.

V ČR zatím situace tak dobrá není, ale v zahraničí jsou již k dostání GaN nabíječky hned několika výrobců. Samozřejmě se liší svými parametry, ať již výstupním výkonem, počtem a typem portů, provedením apod. I u nás však můžeme narazit např. na produkty společnosti HyperJuice, která v tomto segmentu nabízí 100W GaN adaptér. Dalšími výrobci jsou např. Anker, Baseus či RAVPower.

Video : 

Podobné články

Klíčové technologické trendy pro rok 2024 nejen v oblasti hostingu

27. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: vshosting)
Minimalizace dopadu digitálního odvětví na životní prostředí, důležitost robustních zálohovacích řešení anebo vzestup generativní umělé inteligence. To a mnohé další bude hrát důležitou roli v oblasti technologických trendů pro rok 2024. Čtěte více

Trendy v bezpečnostních technologiích v roce 2024 podle společnosti Axis

4. 1. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Axis Communications)
„Tempo technologického vývoje, kterého jsme svědky za posledních 12 měsíců, je mimořádné. Často dokonce i pro odborníky, kteří se v odvětví technologií pohybují celé dekády. Nad dalším možným směrem vývoje se zamýšlí Johan Paulsson, CTO výrobce bezpečnostních kamer Axis Communications. Čtěte více

Rok 2024 podle Dellu: Demokratizace AI, rozšíření moderního edge a princip zero trust

26. 12. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Dell Technologies)
Společnost Dell Technologies zveřejnila předpovědi pro rok 2024, které vypracoval John Roese, její globální technologický ředitel, a které zdůrazňují nové trendy, jež budou formovat odvětví informačních technologií v následujících letech. Čtěte více

Inovace vs. riziko: IT lídři se obávají o bezpečnost technologických inovací

26. 9. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hewlett Packard Enterprise)
Rozvíjející se technologie, jako je generativní umělá inteligence, nutí organizace inovovat. Své sítě proto musí transformovat tak, aniž by ohrozily bezpečnost. Podle jednoho z průzkumů však až 64 % podnikových IT lídrů věří, že obavy o zajištění kybernetické bezpečnosti negativně ovlivňují ochotu jejich podniků investovat do inovativních technologií. Čtěte více