Nitrid gallitý jako materiál budoucnosti? Brzy nejen v nabíječkách

4. 3. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Na veletrhu CESu 2020 na začátku letošního roku hned několik výrobců předvádělo tzv. GaN nabíječky. Některé z nich už je možné zakoupit. Co přinášejí a čím se liší od klasických běžně používaných modelů? A čím je specifický samotný nitrid gallitý?

Trik GaN nabíječek v principu spočívá v záměně dnes běžně používaných polovodičů z křemíku za polovodiče z nitridu gallitého (tedy ono GaN). Jde o sloučeninu, která vzniká při zahřívání amoniaku s galliem, a v běžném stavu má podobu tmavě-šedého prášku. Již od 90. let 20. století se tento polovodičový materiál využívá např. při výrobě LED diod, potažmo i v LED obrazovkách nebo třeba Blu-Ray přehrávačích. S tím, jak se postupně vylepšuje jeho zpracování a produkce, se předpokládá, že postupně bude nahrazovat další a další prvky a sloučeniny i v dalších oblastech.

GaN nabíječky přinášejí hned několik výhod. Protože ke svému fungování nevyžadují použití tolika vnitřních součástí, jsou menší a lehčí, což je ideální zejména při cestování.

Dále je tento materiál schopen přenášet ve srovnání s křemíkem podstatně vyšší napětí, a to současně s podstatně lepší efektivitou. To má hned několik příjemných vedlejších efektů – kromě celkově nižší spotřeby energie se zařízení během své činnosti zároveň ani tolik nezahřívá. A v závislosti na napětí a kapacitě baterie koncového zařízení je samozřejmě proces nabíjení výrazně kratší.

Díky vyšší frekvenci spínání by mělo být navíc rychlejší také bezdrátové nabíjení. Navíc by mělo být funkční i na větší vzdálenosti (mezera mezi nabíječkou a koncovým zařízením může být větší), stále však bude i přesto vyžadováno výrazné přiblížení.

GaN nabíječky jsou v současnosti relativně drahé, protože aby bylo možné přenášet vyšší napětí, je zároveň nutné použít i další součástky s vyšší kvalitou. Jinak by bylo nasazení nitridu gallitého vlastně zbytečné. Na druhou stranu je díky vyšší efektivitě možné ušetřit na účtech za elektřinu, ačkoli tato položka bude u drobnější elektroniky, jako jsou telefony nebo notebooky, pravděpodobně spíše zanedbatelná.

V ČR zatím situace tak dobrá není, ale v zahraničí jsou již k dostání GaN nabíječky hned několika výrobců. Samozřejmě se liší svými parametry, ať již výstupním výkonem, počtem a typem portů, provedením apod. I u nás však můžeme narazit např. na produkty společnosti HyperJuice, která v tomto segmentu nabízí 100W GaN adaptér. Dalšími výrobci jsou např. Anker, Baseus či RAVPower.

Video : 

Podobné články

Co přinese podle Dell Technologies druhá polovina roku 2021?

3. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Dell Technologies)
Předchozích 12 měsíců přineslo výraznější urychlení tempa digitální transformace, než si byl kdokoli schopen představit. Dá se tak předpokládat, že do roku 2025 dosáhneme úrovně digitalizace očekávané až v roce 2030. Čtěte více
Dan Dery, viceprezident pro globální produkty společnosti Motorola

Technologické předpovědi společnosti Motorola

4. 3. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Lenovo)
Zdá se, že rok 2021 bude vzrušující a naplněný množstvím nových trendů, technologií a inovací. Chování spotřebitelů se neustále vyvíjí a technologické společnosti přehodnotily své zaměření na nadcházející rok. Své hlavní předpovědi o tom, co můžeme letos očekávat, sepsal viceprezident pro globální produkty společnosti Motorola Dan Dery. Čtěte více
Foto: Roberto Nickson, Pexels.com

Digitální propast se zvětšuje – klíčová se stává schopnost měnit se a přizpůsobovat

23. 2. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Accenture)
Globální pandemie potvrdila význam technologií, které se staly záchranným lanem ve většině průmyslových odvětví a prakticky všech oblastech výroby a obchodu. Accenture Technology Vision 2021 se zabývá dopadem technologií a jeho vývojem do budoucna. Čtěte více

Jaké trendy se objevují v oblasti dohledové techniky? Nejen AI a hluboké učení

12. 2. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Panasonic)
Bezpečnostní videokamery představují inteligentní technologii, která díky umělé inteligenci (AI) pomáhá v rozvoji firmám i společnosti jako takové. V kontextu pandemie lze aplikace hlubokého učení efektivně využívat pro rutinní organizační úkoly. V roce 2021 se očekává také nástup takzvané hyperautomatizace, i v této oblasti podpoří bezpečnostní kamery plnění základních činností. Čtěte více