Nitrid gallitý jako materiál budoucnosti? Brzy nejen v nabíječkách

4. 3. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Na veletrhu CESu 2020 na začátku letošního roku hned několik výrobců předvádělo tzv. GaN nabíječky. Některé z nich už je možné zakoupit. Co přinášejí a čím se liší od klasických běžně používaných modelů? A čím je specifický samotný nitrid gallitý?

Trik GaN nabíječek v principu spočívá v záměně dnes běžně používaných polovodičů z křemíku za polovodiče z nitridu gallitého (tedy ono GaN). Jde o sloučeninu, která vzniká při zahřívání amoniaku s galliem, a v běžném stavu má podobu tmavě-šedého prášku. Již od 90. let 20. století se tento polovodičový materiál využívá např. při výrobě LED diod, potažmo i v LED obrazovkách nebo třeba Blu-Ray přehrávačích. S tím, jak se postupně vylepšuje jeho zpracování a produkce, se předpokládá, že postupně bude nahrazovat další a další prvky a sloučeniny i v dalších oblastech.

GaN nabíječky přinášejí hned několik výhod. Protože ke svému fungování nevyžadují použití tolika vnitřních součástí, jsou menší a lehčí, což je ideální zejména při cestování.

Dále je tento materiál schopen přenášet ve srovnání s křemíkem podstatně vyšší napětí, a to současně s podstatně lepší efektivitou. To má hned několik příjemných vedlejších efektů – kromě celkově nižší spotřeby energie se zařízení během své činnosti zároveň ani tolik nezahřívá. A v závislosti na napětí a kapacitě baterie koncového zařízení je samozřejmě proces nabíjení výrazně kratší.

Díky vyšší frekvenci spínání by mělo být navíc rychlejší také bezdrátové nabíjení. Navíc by mělo být funkční i na větší vzdálenosti (mezera mezi nabíječkou a koncovým zařízením může být větší), stále však bude i přesto vyžadováno výrazné přiblížení.

GaN nabíječky jsou v současnosti relativně drahé, protože aby bylo možné přenášet vyšší napětí, je zároveň nutné použít i další součástky s vyšší kvalitou. Jinak by bylo nasazení nitridu gallitého vlastně zbytečné. Na druhou stranu je díky vyšší efektivitě možné ušetřit na účtech za elektřinu, ačkoli tato položka bude u drobnější elektroniky, jako jsou telefony nebo notebooky, pravděpodobně spíše zanedbatelná.

V ČR zatím situace tak dobrá není, ale v zahraničí jsou již k dostání GaN nabíječky hned několika výrobců. Samozřejmě se liší svými parametry, ať již výstupním výkonem, počtem a typem portů, provedením apod. I u nás však můžeme narazit např. na produkty společnosti HyperJuice, která v tomto segmentu nabízí 100W GaN adaptér. Dalšími výrobci jsou např. Anker, Baseus či RAVPower.

Video : 

Podobné články

VMware představil rozšířené portfolio produktů a služeb

30. 3. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: VMware)
Společnost VMware představila ucelené portfolio produktů a služeb, které zákazníkům pomohou modernizovat aplikace a infrastrukturu. Mezi novinky patří VMware Tanzu, portfolio řešení pro modernizaci aplikací, a VMware Cloud Foundation 4, hybridní cloudová infrastruktura pro moderní aplikace. Čtěte více

Technické trendy podle Canonu: automatizace, umělá inteligence a analytika

20. 3. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Canon)
Můžeme jásat nad vzrušujícími objevy z kosmonautiky či kvantové fyziky, vývoj v těchto technologických oblastech má ale opravdu malý vliv na naši práci. Pokud vás zajímá, jak se může brzy proměnit váš každodenní život díky digitalizaci pracovního prostředí, vyplatí se podle Canonu sledovat především automatizaci, umělou inteligenci či analýzu dat podporovanou strojovým učením. Čtěte více

Znalost technologií usnadní rozpoznat hrozby spojené s ekonomickou kriminalitou

2. 3. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: ACCA)
Až 80 miliard korun dosahují celosvětové škody způsobené ekonomickou kriminalitou. I přes stále sofistikovanější a bezpečnější informační systémy nabývá ekonomická kriminalita obřích rozměrů a postihnout může jak obří korporace, tak i malé lokální firmy. Čtěte více

Cloudy, sítě a datová centra v roce 2020

27. 1. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Dell Technologies)
Jádrem většiny inovací a pokroků současnosti jsou jednak nesmírně velké objemy dat a výpočetní výkony, jednak kapacita okraje sítě, cloudu a infrastruktury datových center ke zpracování a využití těchto dat. Čtěte více