Netatmo uvedlo na trh inteligentní bezpečnostní snímač s protokolem Matter

13. 1. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Netatmo)
Společnost Netatmo představila inteligentní bezpečnostní snímač vybavený kontaktním čidlem a infračerveným pohybovým snímačem. Zařízení, určené např. pro instalaci na rámech dveří a oken zaznamenává, když dojde k jejich pohybu, a upozorní uživatele. Jde tak o další prvek k posílení zabezpečení a pohodlí domácnosti.

Letošní ročník veletrhu CES se pod taktovkou největších aktérů technologického odvětví nesl v duchu nového standardu Matter. Hlavním cílem protokolu, který společně vyvíjí víc než 220 firem, je rozšířit možnost vzájemného fungování zařízení chytré domácnosti bez ohledu na jejich značku.

Společnost Netatmo, která je do aliance zapojená skrze skupinu Legrand, nyní na trh uvádí své první zařízení splňující standard Matter: Inteligentní bezpečnostní snímač.

Co je to Matter?

Chytrá domácnost, hlasoví asistenti, aplikace… tento trh, který široké veřejnosti nabízí nespočet variant propojených řešení, může být pro uživatele nepřehledný. Netatmo v rámci skupiny Legrand společně se zhruba 220 členskými společnostmi aliance Connectivity Standard Alliance pracovala na vývoji komunikačního standardu pro připojená zařízení. Díky němu se již uživatelé nemusí zamýšlet, zda je nově zakoupené propojené zařízení kompatibilní s těmi, která již vlastní. Kromě toho tento standard umožňuje rozšířit možnosti interakcí mezi zařízeními a zjednodušit používání hlasových asistentů.

Standart Matter se váže na IP technologie jako jsou Wi-Fi nebo Thread. Tyto protokoly zařízením umožňují vzájemně se propojit. Ovšem, aby jejich interakce byla přínosná, musí zařízení hovořit stejným jazykem. Protokol Matter formalizuje tento jazyk a umožňuje vzájemné fungování zařízení zapojených v domácí síti. Používání chytré domácnosti je teda zase o něco snazší, spolehlivější a zcela bezpečné.

První zařízení společnosti Netatmo splňující standard Matter

Inteligentní bezpečnostní snímač Netatmo je vybavený kontaktním čidlem a infračerveným pohybovým čidlem. Je tedy navržen tak, aby posiloval zabezpečení a pohodlí domácnosti.

Snímač umístěný na rámech dveří a oken zaznamenává, když dojde k jejich otevření a prostřednictvím chytrého telefonu na to upozorní jeho uživatele. Ten se na dálku může přesvědčit o tom, zda jsou snímačem vybavené dveře a okna ve stavu „otevřený“ nebo „zavřený“.

Díky infračervenému záření snímač zaznamenává i pohyb. Kompatibilita s protokolem Matter mu umožňuje interagovat s několika dalšími propojenými zařízeními, např. spustit topení, pokud je v dané místnosti člověk, vypnout ho, pokud osoba odejde, spustit ventilaci nebo zapnout světla, pokud zaznamená přítomnost osob apod.

Proč technologie Thread?

Thread je jednou z IP technologií podporující protokol Matter. Technologii, kterou vyvinula společnost Google a velmi rychle ji přijala i společnost Apple, nespotřebovává příliš mnoho energie, což umožnuje v domácnostech vytvářet sítě se zapojenými zařízeními. Pomocí hraničního routeru, kterým je již zřejmě vybavena většina domácností uživatelů (jakékoliv zařízení NEST, televize Apple TV, HomePod mini atd.), se v síti dostanou do kontaktu různá zařízení domácnosti, aniž by jim v tom bránila vzdálenosti nebo příčky.

Štítky: 

Podobné články

Tesla od Witty rozšiřuje nabídku produktů pro inteligentní domácnost o chytré vypínače

3. 1. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Tesla Smart)
Nejnovějším přírůstkem do sady inteligentních zařízení pro pohodlnější a bezpečnější bydlení je hned sedm různých typů chytrých vypínačů značky Tesla, určených pro různé způsoby použití. Čtěte více

Smart brýle TCL NXTWEAR G se začínají prodávat i v Česku

27. 12. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: TCL)
Společnost TCL uvedla na český trh brýle NXTWEAR G Wearable Display Glasses, a to jako v první zemi v Evropě vůbec. Brýle jsou vybaveny dvěma mikro OLED displeji s rozlišením Full HD a k jejich fungování stačí pouhé jejich připojení ke kompatibilnímu smartphonu, tabletu nebo notebooku. Díky lehké konstrukci a stylovému designu jsou pohodlné i pro ty, kteří nosí dioptrické brýle. Čtěte více

Celosvětový prodej zařízení pro chytrou domácnost slibně rostl

17. 12. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Ve třetím čtvrtletí roku 2021 se podle IDC celosvětově prodalo přes 221 milionů zařízení pro chytrou domácnost. Trh si tak meziročně navzdory problémům s dodávkami, rostoucí nezaměstnanosti a nejistým ekonomickým podmínkám připsal více než deset procent. Čtěte více

Tesla od Witty rozšířila nabídku produktů o chytré váhy

29. 11. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Tesla Smart)
Tesla nedávno do prodeje uvedla další novinku zaměřenou na životní styl, a to chytrou váhu Tesla Smart Composition Scale WiFi ve dvou variantách. Obě varianty jsou už v prodeji. Čtěte více