Nelicencovaný software zvyšuje riziko softwarové nákazy

27. 2. 2015. (redaktor: František Doupal, zdroj: BSA)
Průzkum společnosti IDC ukázal souvislost mezi používáním pirátského softwaru a výskytem škodlivého malwaru. Zároveň také platí, že s poklesem míry pirátství se prokazatelně snižuje riziko kybernetických útoků.

Analýza organizace BSA potvrdila souvislost mezi užíváním nelicencovaného softwaru a výskytem škodlivého softwaru, takzvaného malwaru, v počítačích. Analýzu pro BSA realizovala globální výzkumná společnost IDC.

„Studie prokázala, že čím více se v dané zemi užívá nelegální software, tím je i vyšší výskyt škodlivého malwaru. S poklesem užívání nelicencovaného softwaru se prokazatelně snižuje riziko kybernetických útoků,“ shrnul závěry studie softwarového pirátství Jan Hlaváč, tiskový mluvčí organizace BSA.

Hrozbu malwaru potvrdila i aktuální studie míry pirátství: „Za hlavní rizikový faktor plynoucí z užívání nelegálního softwaru respondenti uvádějí hrozbu infikování škodlivým malwarem. V důsledku se obávají napadení počítačů hackery (64 %) nebo ztráty dat (59 %),“ shrnul Jan Hlaváč.

V Česku se užívá nelegálně 34 % počítačových programů. Znamená to, že téměř každý třetí software byl instalován bez řádné licence. Komerční hodnota nelicencovaného softwaru činí v Česku 3,6 miliardy korun.

„Malwarová infekce může způsobit značnou škodu. Organizace proto intenzivně řeší, jak se nejlépe chránit,“ řekla Jodie Kelleyová, viceprezidentka BSA, a dodala: „Analýza ukázala, že souvislost mezi užíváním nelegálního softwaru a výskytem škodlivého malwaru je reálná. Prvním a klíčovým krokem ke snížení kybernetických bezpečnostních rizik je získání přehledu o užívaném softwaru a jeho lepší správa.“

Statistická analýza srovnává míru užívání nelegálního softwaru v 81 zemích světa s výskytem škodlivého softwaru v počítačích, který dlouhodobě sleduje společnost Microsoft, která je členem sdružení BSA. „Existuje jasná a konzistentní souvislost (r = 0,79) mezi užíváním nelicencovaného softwaru a výskytem škodlivého malwaru. Úroveň pirátství v dané zemi významně předpovídá míru výskytu škodlivého malwaru,“ dodal Jan Hlaváč.

Štítky: 

Podobné články

Více než třetina českých firem plánuje zvýšit investice do vývoje softwaru zaměřeného na člověka

23. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Progress Flowmon)
Průzkum společnosti Progress mezi technologickými profesionály po celém světě se zabýval rostoucím významem vývoje softwaru, který do centra zájmu staví samotného uživatele. Účelem průzkumu bylo zmapovat aktuální přístupy a úroveň připravenosti firem při vývoji aplikací zaměřených na člověka. Zejména s ohledem na rostoucí význam tématu zajištění přístupnosti. Čtěte více

Jarní Zoner Photo Studio X se soustředí na podporu HDR

18. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zoner Software)
Nejoblíbenější český editor na úpravu fotek přichází s plnou podporu práce s HDR fotografií. Od jarní aktualizace je tak možné využívat plného dynamického rozsahu moderních monitorů podporujících HDR obsah. Uživatelé se však dočkají i dalších nových funkcí pro úpravy snímků i videí a řadou dalších vylepšení. Čtěte více

Rok 2023 potvrdil kontinuální růst počtu zranitelností

8. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Podle aktuálních údajů z katalogu zjištěných zranitelností CVE bylo v loňském roce zjištěno rekordních 29 065 zranitelností, tedy o 12,6 % více než v roce 2022. K výrobcům s největším počtem zranitelností se zařadili Google, Microsoft a Adobe, nejohroženějším softwarem zůstávají operační systémy, zejména ty mobilní. Čtěte více

ASBIS CZ se stal distributorem softwaru ABBYY

4. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ASBIS CZ)
Navázání této spolupráce mezi ABBYY a ASBIS CZ umožní zákazníkům vybírat z nabídky řešení vytvořených speciálně pro podniky, které chtějí zvýšit svoji efektivitu a využít AI k automatizaci ve velkém měřítku. ASBIS CZ je připraven poskytnout zákazníkům také servis a podporu při výběru a nákupu produktů. Čtěte více