Nejvážnější kybernetické bezpečnostní incidenty roku 2013

14. 12. 2013. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
Lidé stojící za pokročilými hrozbami pokračovali v rozsáhlých operacích a objevili se také najatí kybernetičtí „žoldáci“ v podobě skupin APT s vysoce specializovanými útoky. K tomu se ve zprávách hodně mluvilo o hacktivistech a o „únicích“ dat. Mezitím se kybernetičtí zločinci zabývali způsoby, jak ukrást peníze či Bitcoiny. Přehled kybernetických událostí roku nemůže opomenout ani Edwarda Snowdena a dopad jeho odhalení na soukromí.

Jedním z prvních viditelných důsledků kauzy kolem Edwarda Snowdena bylo ukončení e-mailových šifrovaných služeb jako Lavabit a Silent Circle, protože nebyly schopné své služby pod tlakem orgánů činných v trestním řízení a dalších vládních úřadů dále nabízet.

„Staronové“ kampaně kybernetické špionáže měly v roce 2013 až 1 800 obětí mezi organizacemi: 

  • Většina z těch zkoumaných analytiky Kaspersky Lab byla navržena s účelem krást data z vládních úřadů výzkumných institucí – Red October,NetTraveler, Icefog a MiniDuke.
  • Nejrozšířenější kampaní byla NetTraveler, která zasáhla oběti ve 40 zemích po celém světě.
  • Poprvé v historii těžili kybernetičtí zločinci informace z mobilních zařízení připojených do napadených sítí.
  • Red October, MiniDuke, NetTraveler a Icefog začaly „hacknutím člověka“. Využily phishingové zprávy zaměstnanci, aby se dostaly do cílové organizace.

Krádež peněz – ať už přímým průnikem do bankovního konta nebo odcizením tajných dat – není jediným motivem kybernetických útoků. Ty se provádějí i proto, aby poškodily reputaci dané společnosti nebo jako forma politického či společenského protestu.

Skupina „Anonymous“ se přihlásila k odpovědnosti za útok na americké ministerstvo spravedlnosti, Massachusetts Institute of Technology a řadu vládních webů. Ti, co se prohlašují za „Syrskou elektronickou armádu“, se přihlásili k hacknutí twitterového účtu zpravodajské agentury Associated Press a rozeslání falešného tweetu o explozi v Bílém domě – což způsobilo krátkodobý pád na newyorské burze a z indexu Dow smazalo 136 miliard dolarů. 

Bitcoiny vládnou světu

Systém Bitcoinů byl zaveden v roce 2009. Kybernetická měna nejdřív sloužila nadšencům a matematikům, pak se přidali ostatní, včetně kybernetických zločinců a teroristů. Poskytuje téměř anonymní a relativně bezpečný způsob placení za zboží. Proto také prudce roste jejich cena a jako měnu ji začínají rozeznávat i některé vlády.

Metody kybernetických zlodějů bývají často dost hrubé. Populární je například „ransomware“, který obětem zablokuje přístup do zařízení, pokud útočníkovi nezaplatí. Příkladem může být trojský kůň Cryptolocker, který dal obětem jen tři dny na zaplacení výkupného, přičemž akceptoval různé druhy placení, včetně Bitcoinů.

Štítky: 
Bezpečnost, Kaspersky

Podobné články

Třetina zaměstnanců v práci sdílí hesla, otevírá neznámé přílohy nebo jinak ohrožuje bezpečnost

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Anect)
Třetina českých zaměstnanců porušuje zásady bezpečného chování na internetu a své zaměstnavatele tak vystavuje zvýšenému riziku online podvodu nebo hackerského útoku. Lidé například navzájem sdílejí přihlašovací údaje do firemních systémů, zasílají pracovní dokumenty soukromým e-mailem či přes sociální sítě nebo k práci využívají neschválené soukromé počítače či telefony. Čtěte více

Počet DDoS útoků na české firmy roste druhý měsíc v řadě

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ComSource)
Počty DDoS útoků na české firmy i jejich celková intenzita v březnu opět vzrostly. Oproti předcházejícímu měsíci dvojnásobně, ve srovnání se začátkem roku dokonce šestinásobně. Dostaly se tak přibližně na úroveň léta loňského roku. Trendem je přitom využívání stále kvalitnějších a efektivnějších útoků. Nejvíce útoků již od července loňského roku míří z Ruska. Čtěte více

Řešení HP Wolf Pro Security získalo vynikající hodnocení v AV-TESTu

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Výzkumníci z AV-TESTu označili nové řešení HP Wolf Pro Security za „TOP Produkt“ pro ochranu koncových zařízení ve firmách. Studie výzkumného institutu v oblasti bezpečnosti IT AV-TEST potvrdila, že bezpečnostní software Wolf Pro Security od HP je jedním z nejlepších antivirových řešení pro firemní uživatele využívající platformu Windows na trhu. Čtěte více

Zyxel posiluje kybernetickou bezpečnost v souladu s požadavky směrnice NIS2

2. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zyxel)
Směrnice EU o bezpečnosti sítí a informačních systémů NIS1, která platí od roku 2016, přestala v důsledku rostoucí četnosti a složitosti kybernetických hrozeb vyhovovat nárokům dnešní doby. Její novela, která nabude účinnosti 18. října 2024, představuje příležitost k posílení kybernetické bezpečnosti. Čtěte více