Nejdůležitější oblasti v kybernetické bezpečnosti pro rok 2021?

22. 12. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Trendy Micro)
Společnost Trend Micro oznámila své předpovědi pro rok 2021 – v centru zájmu kybernetických zločinců budou domácí sítě, software pro vzdálenou práci a cloudové systémy. Zpráva s názvem Turning the Tide uvádí, že příští rok budou právě domácí sítě nejvíce zneužívaným odrazovým můstkem pro napadení podnikových informačních architektur a sítí pro internet věcí.

„V post-pandemickém světě bude mnoho organizací pravděpodobně i nadále využívat vzdálené způsoby práce. Očekáváme v této souvislosti mnohem agresivnější útoky na firemní data i síťovou infrastrukturu,“ řekl Jon Clay, ředitel společnosti Trend Micro pro globální komunikaci v oblasti hrozeb. „Bezpečnostní týmy se musí více zaměřit na školení uživatelů, posílit mechanismy detekce i reakce a více využívat adaptivní řízení přístupu. Končící rok byl o přežití. Nyní nastává čas, kdy mohou firmy opět začít prosperovat – a jedním ze základních předpokladů pro úspěch bude ucelená cloudová bezpečnost.“

Ve své nejnovější bezpečnostní zprávě společnost Trend Micro varuje, že největšímu riziku budou vystavení koncoví uživatelé přistupující k osobním či dokonce utajovaným datům, jako jsou například personální manažeři, obchodníci nebo výše postavení manažeři.  Útoky na systémy pro on-line spolupráci a zvýšení produktivity budou místo dosud nezveřejněných zranitelností pravděpodobně využívat spíše známých zranitelností brzy po jejich odhalení.

Během roku 2021 poroste zájem o kybernetický zločin jako službu, zejména v případě útoků cílených na domácí sítě významných zaměstnanců, na firemní IT a na infrastrukturu světa internetu věcí. Bezpečnostní týmy budou muset přepracovat politiky pro práci z domova tak, aby pokrývaly komplexnost hybridních prostředí, ve kterých budou na jednom stroji současně firemní i soukromá data. Stále více také budou pro ochranu uživatelů pracujících vzdáleně upřednostňovány přístupy nulové důvěry.

Vzhledem ke stále častější integraci řešení třetích stran varuje Trend Micro i před tím, že novým preferovaným vektorem útoku se stanou nechráněná aplikační rozhraní – jejich zneužitím mohou útočníci získat přístup například k citlivým informacím o zákaznících, zdrojovým kódům nebo vnitřním službám organizace.

Počítačoví zločinci budou svoji pozornost i nadále cílit na cloudové systémy. Zaměří se na neznalé uživatele i chybné konfigurace a běžné budou také útoky prováděné s cílem převzít kontrolu nad cloudovými servery včetně následné instalace škodlivých kontejnerových obrazů.

Společnost Trend Micro pro zmírnění bezpečnostních rizik v roce 2021 doporučuje následující opatření:

  • Podpora vzdělávání a školení uživatelů s cílempřinést do domácího prostředí nejlepší bezpečnostní firemní opatření. Součástí vzdělávacího procesu by mělo být i poradenství o tom, jak zabránit zneužívání osobních zařízení kybernetickými zločinci.
  • Striktní řízení přístupu pro firemní sítě i domácí prostředí včetně prosazování principů nulové důvěry.
  • Výrazné zvýšení úsilí využívat osvědčené bezpečnostní postupy a zdokonalit patch management.
  • Rozšíření mechanismů detekce hrozeb s cílemzajistit nepřetržitou ochranu cloudových prostředí, elektronické pošty, koncových bodů, sítí i serverů.

Kybernetičtí zločinci budou i nadále působit tam, kde mohou získat peníze – jejich cílem je získat z útoků co největší finanční zisk. Organizace a bezpečnostní týmy musí být i nadále dostatečně pružné a ostražité, protože jen tak si mohou před kybernetickými zločinci udržet náskok.

Štítky: 
Bezpečnost, Trend Micro

Podobné články

České podniky čelí většímu počtu kyberútoků než organizace v okolních zemích

26. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
První čtvrtletí roku 2024 přineslo další posun v kybernetických válkách. Kyberbezpečnostní společnost Check Point Software Technologies zaznamenala výrazný nárůst kyberútoků, kdy v 1. čtvrtletí 2024 došlo k 28% nárůstu průměrného počtu kybernetických útoků na jednu organizaci v porovnání s posledním čtvrtletím roku 2023. Největší nápor směřuje na vzdělávací a výzkumné organizace. Čtěte více

Eviden monitoruje na dark webu ukradená data a pomáhá tak firmám předvídat kybernetické hrozby

25. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eviden)
Eviden svým zákazníkům poskytuje službu prediktivní bezpečnosti založenou na řešení LUMINAR monitorující únik citlivých informací do prostředí dark webu. Jde o službu, která firmám na základě kontinuálního monitoringu umožňuje vyhledávat a sledovat data a informace, které by útočníci mohli zneužít pro kybernetický útok a proaktivně tak přijímat preventivní opatření. Čtěte více
Scott Tyson, ředitel prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos

Scott Tyson (Sophos): Pojďte s námi udávat trendy v kybernetické bezpečnosti

24. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Při příležitosti pražského setkání MSP partnerů jsme měli možnost hovořit se Scottem Tysonem, ředitelem prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos. Mluvili jsme o spravovaných službách, řízené detekci a reakci na hrozby, budování vztahů s obchodními partnery a mnoha dalších aspektech oboru, které budou podle společnosti Sophos udávat směr vývoje celého odvětví. Čtěte více

Pět největších trendů v oblasti SASE pro rok 2024

19. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Situace na poli kyberbezpečnosti je komplikovaná. Společnosti využívají tzv. hybridní pracovní sílu, desítky aplikací a třeba i řadu IoT zařízení. Jedním z řešení možných otázek může být přístup SASE (Secure Access Service Edge), na který se v následujícím komentáři zaměřila společnost Fortinet. Čtěte více